آهک هیدراته (قیمت فروش هیدروکسید کلسیم)

آهک هیدراته یا هیدروکسید کلسیم چیست ؟

نام های مترادف آهک هیدراته:

 هیدروکسید کلسیم، آهک هیدراته ، آهک شکفته.

• فرمول شیمیایی آهک هیدراته:Ca(OH)2

• شکل ظاهری آهک هیدراته : پودر سفید رنگ.

• حلالیت در آب آهک هیدراته: محلول در آب.

• گرید آهک هیدراته: صنعتی.


 آهک هیدراته چیست:

کربنات کلسیم ترکیبی شیمیایی با فرمول CaCO3 است.که به ندرت به شکل آهک خالص در طبیعت یافت می گردد. آن سنگ بیشتر به شکل آهک رسی ،آهک ماسه ای و دولومیت یافت می گردد.

سنگ آهک خالص در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد وسنگ آهک رسی و دولومیتی در دمای حدود ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد کلسینه شده و کلسینه شدن یعنی در اثر حرارت کوره ناخالصی های ماده از آن جدا شود.کربنات کلسیم در اثر حرارت با از دست دادن Co2 به آهک تبدیل می گردد .

به آهک هیدراته ،آهک شکفته نیز می گویند.آهک زنده در برابر هوا و رطوبت نا پایدار است .وجهت تهیه آهک زنده می بایست سنگ آهک را در کوره های افقی (گردنده خفته ) ویا عمودی حرارت داد.

نا خالصی های مهم سنگ آهک  منیزیم ، سیلیس ، آلومینیوم ، و منگنز میباشند.


صادرات اهک هیدراته

اهک هیدراته


• تاریخچه آهک هیدراته:

يكي از سيمانهايي كه بشر از قديم بكار مي‌گرفته ، آهك است . پيدايش آهك مربوط به زماني است كه آتش توسط انسان کشف شد. زمانيكه تحولات سنگ آهك در كنار آتش حس كنجكاوي او را برانگيخت… .

ايرانيان قديم نيز آهك را بخوبي مي‌شناختند و نمونه‌هاي متعددي از كاربرد آهك بعنوان سيمان و ملات در ساختمانهاي تاريخي بدست آمده است. اما مشكل آهك، عدم مقاومت آن در برابر آب بود. جهت رفع اين معضل، مخلوطي از‌ آهك و ماسه و خاك رس و لويي (سر نوعي ني) بنامً ساروج ً بكار گرفته شد.

ساروج در مقابل آب مقاوم بود. خوشبختانه در ايران، معادن زيادي از سنگ آهك مرغوب مخصوصاً سنگهاي رسوبي داريم. ولي متأسفانه برخلاف صنعت توليد گچ كه در آن پيشرفت خوبي داشته‌ايم، در مورد آهك چنين نبوده است. البته اخيراً كارخانه‌هايي جهت توليد آهك صنعتي احداث شده.

اما در هر صورت هم اكنون آهك آماده در بازار مصالح ساختماني وجود ندارد. در بعضي جاها هم كه آهك عرضه مي‌شود ، آهك سنتي است . به همين دليل از مزاياي آهك ـ كه برخي از آنها در بخشهاي پيشين شرح داده شد ـ محروميم. در مقطعي از زمان كه جامعه ساختماني با مشكل كمبود سيمان روبرو بود، تشويق سرمايه‌گذاران جهت توليد آهك (براي استفاده در ملات باتارد) مقدور بود .

اما پس از برطرف شدن مسأله كمبود، اين تحريكات جهت توليد آهك صنعتي بي‌نتيجه ماند. همانطور كه ذكر شد، آهكهاي فعلي مصرف شده ، بصورت سنتي است . در روش سنتي ، سنگ آهك را مي‌خرند و در كارگاه روي آن عملياتي انجام مي‌دهند تا آهك بدست آيد.


• کاربرد آهک هیدراته:

کشاورزی : از آهک جهت اصلاح خاک و تنظیم PH آن استفاده می شود.

صنایع فولاد : از آهک به عنوان کمک ذوب در فولاد سازی استفاده شده و جهت ذوب هر تن فولاد ۱۰۰ کیلو آهک مصرف می گردد و نیز در کارخانجات ذوب فلزات از آهک به عنوان جذب کننده گازهای سمی استفاده می گردد .

سایر کاربرد ها : صنایع کاغذ سازی ، مصالح ساختمانی ،ودرتولید سیمان آهک عمده ترین و اساسی ترین ماده است .شیشه سازی ، سرامیک ، تولید قند وشکر ،صنایع نفت ، رنگ سازی ، چرم سازی ، تسویه آب آشامیدنی ، تولدي كاربيد كلسيم ، توليد گيريس ،‌خنثي كردن اسيدهاي فاضلاب، معادن زغال سنگ ، جلوگيري از انفجار گاز زغال، خنثي كننده‌ها، مواد غذايي حيوانات غیر از آهک استفاده می گردد.


• تولید آهک هیدراته:

آهک هیدراته همانطور که ذکرشد از سنگ آهک خالص به وجود می آید. جهت آشنایی با روش های تولید آهک هیدراته ابتدا فرایند تولید آهک را مورد بررسی قرار میدهیم.

پختن سنگ آهک

جهت توليد آهک ، سنگ آنراحرارت مي‌دهند. فرآيند اين عمل چنين است:

در اين فرآيند ،‌سنگ آهك را بقدري حرارت مي‌دهند تا فشار داخل آن از فشار محيط بيشتر شده ، از داخل سنگ خارج شود. دماي لازم جهت پختن سنگ آهك ، بسته به نوع سنگ از متغير است. اين بستگي دماي پخت به نوع سنگ ، مربوط است به ميزان ناخالصي موجود در سنگ. ناخالصيها بويژه باعث مي‌شوند كه آهك يا نشكفد يا دير شكفته شود .

با توجه به اين نكته ضروري است كه پختن آهك ،‌يك عمل فيزيكي است كه صرفا” را از سنگ خارج مي‌كنند . درجه حرارت پخت به عامل ديگري نيز وابسته است كه آن عامل دوم، فشار اتمسفر مي‌باشد. هر چه فشار اتمسفر بيشتر باشد ، دماي پخت بالاتري مي‌طلبد. سنگ آهك در فشار يك اتمسفر ، در دماي تجزيه مي‌شود.

از حرارت دادن kg10 سنگ آهك خالص ،kg56 آهك خالص يا آهك زنده (CaO) بدست مي‌آيد. توجه به اين نكته ضروري است كه از آنجا كه هنگام حرارت دادن سنگهاي آهك ، ۱۰ تا۲۰ درصد حجم اين سنگها كم مي‌شود، چيدن آنها در كوره دقت خاصي مي‌طلبد تا در هنگام پخت سنگها نريزند.


کوره های پخت آهک

وزن مخصوص سنگ آهک در حدود ۲٫۷ و وزن مخصوص آهک زنده بین ۳٫۱ تا ۳٫۳ گرم بر سانتیمتر مکعب یا تن بر متر مکعب است.

جهت تبدیل کربنات کلسیم به آهک باید آن را داخل کوره های عمودی (ایستاده )و کوره های گردنده خفته ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داد .در اثر آن حرارت Co2 از آهک جدا شده و به شکل گاز متصاعد می گردد .

تقریبا هر ۱۰۰ کیلو سنگ آهک خالص بعد از پخته شدن در کوره به ۵۶ کیلو آهک تبدیل می گردد یعنی ۴۴ کیلو به شکل گاز Co2 متصاعد می گردد.

انواع كوره‌هاي پخت آهک

جهت حرارت دادن سنگ آهك و دستيابي به آهك ، كوره‌هاي مختلفي بكار مي‌رود كه چهار نوع از آنها متداولتر است :

۱ـ تنوري يا چاهي (سنتي)

۲ـ حلقه‌اي

۳ـ ايستاده

۴ـ گردنده

در كوره‌هاي تنوري ، محل قرار گرفتن سنگ و آتش ثابت است و دماي آن يكسان نيست . در نتيجه جنس آهك توليد شده در آن متغير است. از كوره‌هاي حلقه‌اي جهت توليد زياد استفاده مي‌شود. نحوه عمل اين كوره‌ها، شبيه كوره‌هاي هوفمن است . بدين صورت كه سنگها در داخل كوره ثابتند و آتش از بالاي آنها حرارت مي‌كند.

كوره‌هاي ايستاده بدين صورتند كه از بالا بارگيري مي‌شوند و براي توليد كمتر بكار مي‌روند. اين نوع از كوره‌ها داراي سوختهاي مختلف مي‌باشند. نكته قابل ذكر آنست كه از اين كوره‌ها بيشتر جهت توليد آهك مورد نياز براي كارخانه‌هاي قند استفاده مي‌شود. كوره‌هاي گردنده كه براي توليد بيشتر و صنعتي بكار مي‌روند، ساختماني مشابه كوره‌هاي افقي صنعت سيمان دارند.

در اين قبيل كوره‌ها ، سنگ آهك از يك طرف داخل شده ، در دمايي بين ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ درجه حرارت مي‌بيند.


صادرات اهک هیدراته

اهک هیدراته


شكفتن آهک

مطابق فرمولي كه در بخش آهك شكفته بيان شد، آهك زنده در مجاورت آب ، توليد آهك هيدراته بعلاوه ۲۷۵ گرما مي‌كند. از نظر تئوري ، جهت شكفتن آهك حدود ۳۲% وزنش آب لازم است . ولي در عمل بين دو تا سه برابر اين مقدار آب مصرف مي‌شود كه اين ميزان متغير آب ، بستگي به نوع سنگ آهك و حرارت پخت آن دارد.

دليل اين مسأله نيز تبخير قسمتي از آب مي‌باشد. مطلب ديگر آنكه هرچه اندازه دانه‌هاي آهك كوچكتر يا دماي پخت زيادتر باشد، آهك زودتر شكفته مي‌شود. براي تبديل CaO به آهك شكفته ، سه روش وجود دارد: تر، خشك و تحت فشار.

روش تر

در روش تر آهك را در ظرفهايي چوبي با ارتفاع نه چندان زياد قرار مي‌دهند و داخل آن آب مي‌ريزند تا شير آهك حاصل شود . سپس شير آهك را داخل گودالي با سطح مقطع ۱۰ تا ۱۲ متر مربع و عمقي اندك مي‌ريزند. در آنجا شير آهك بتدريج آب خود را از دست مي‌دهد و خمير آهك باقي مي‌ماند كه مصارف ساختماني دارد. در كشورهاي هندوستان وچين از همين روش جهت تهيه آهك در كارگاه استفاده مي‌شود.

روش خشک

در ايران، بدست آوردن آهك در كارگاه از روش خشك استفاده مي‌كنند؛ ولي نه بصورت مطلوب. بلكه بگونه‌اي كه آهك بخوبي شكفته نمي‌شود. صحيحترين روش خشك چنين است. روي سطحي حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتيمتر آهك ريخته، آنرا با مقدار مناسب آب مرطوب مي‌كنيم.

مجدداً ۳۰ سانتيمتر ديگر آهك ريخته، آنرا مرطوب مي‌كنيم و در نهايت براي مرتبه سوم ، حدود۳۰ سانتيمتر ديگر آهك مي‌ريزيم و بعد مجموعه را با عايق مناسب مي‌پوشانيم . علت بكاربردن عايق آنست كه از هدر رفتن حرارت توليد شده جلوگيري كنيم و از آن در جهت بهتر شكفته شدن آهك استفاده نماييم .

علت آنكه روش خشك در كارگاههاي داخلي بخوبي انجام نمي‌شود، عدم استفاده از عايق مناسب است. اين امر سبب مي‌شود كه درصد زيادي از آهك نشكفد و بصورت كلوخه باقي بماند . به اين كلوخه‌ها اصطلاحاً‌ً نخاله گويند. آهك شكفته را پس از دو روز سرند مي‌كنند و كلوخها را بجاي قلوه سنگ در زيرسازي كف حيات بكار مي‌برند؛

بدون توجه به اين نكته كه آهك در زير پوشش كف ، كم كم شكفته شده، موزائيكها را بلند مي‌كند. اين نحوه شكفتن آهك كه باعث ايجاد كلوخه و ساير معضلات مي‌شود، هزينه اجراي طرح را نيز افزايش مي‌دهد.

در روش خشك جهت شكفتن هر لايه، مدتي در حدود سه تا چهار ساعت زمان لازم است و بطور كلي بهتر است لايه‌هاي آهك ريخته شده حداقل يك روز بحال خود بماند. روش تحت فشار

در كارخانه‌هاي صنعتي، جهت توليد آهك از روش تحت فشار استفاده مي‌شود . بدينصورت كه آهك را در واگنهاي مخصوصي مي‌ريزند و واگنها داخل دستگاه Auto Clave مي‌شوند و داخل دستگاه از دو طرف مسدود مي‌شود.

آهك در اين دستگاه تحت دماي زياد و فشار بالا در عرض دو تا سه ساعت مي‌شكفد.


• خطرات:

۱٫خطرات حاد :

حریق : غیر قابل احتراق

تماس پوستی : قرمزی ، زبری ( خشن بودن ) پوست ، درد ، خشکی پوست ، سوختگی های پوست و تاول

تماس چشمی : قرمزی ، درد ، سوختگی های عمیق و شدید

بلع و گوارش : احساس سوختگی ، دل درد ، گرفتگی شدید عضلات شکم ، استفراغ

۲٫پیشگیری :

تماس با چشم : عینک های ایمنی حفاظ صورت با حفاظت چشم همراه با حفاظت دستگاه تنفسی.

تماس با پوست : دستکش های حفاظتی ، لباس حفاظتی.

بلعیدن و خوردن : در حین انجام کار : خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن ممنوع.


• توصیه های ایمنی:

حفاظت پوست : لباس های آلوده شده را در بیاورید. پوست را با مقدار فراوان آب بشویید یا زیر دوش بگیرید. ارجاع برای مراقبت های پزشکی

حفاظت چشم : ابتدا با مقدار زیادی آب برای چند دقیقه بشویید. لنزهای تماسی را اگر بسادگی امکان پذیر است بیرون بیاورید. فرد را نزد پزشک ببرید.

بلع و گوارش : دهان را آب بزنید. فرد را وادار به استفراغ نکنید. هیچ چیزی برای نوشیدن به فرد ندهید. فرد را برای مراقبت های پزشکی بفرستید.

حریق : در صورت بروز آتش سوزی در محیط اطراف ، استفاده از تمام عوامل خاموش کنندگی مجاز می باشد.


• انبارداری:

انبارش : ماده ریخته شده را به داخل محفظه ها برانید و سپس به مکان ایمن منتقل نمایید.


• بسته بندی:

توزیع اهک هیدراته در کیسه های ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرمی در سراسر ایران انجام میشود. (صادرات به صورت فله)


جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش ، صادرات و واردات کلیه مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۶

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۷Copyright 2016. All rights reserved.