اسید فلوئوریدریک (قیمت فروش اسید فلوریدریک)

اسید فلوریدریک یا اسید فلوئوریدریک چیست ؟

نام های مترادف اسید فلوریدریک :

اسید فلوریدریک، اسید فلوریک ، اسید فلوئیدریک ،هیدروفلوئوریک اسید.

• فرمول شیمیایی : HF

• خلوص : ۷۰%

• شکل ظاهری : مایع بی رنگ.

• حلالیت در آب: محلول در آب.

• نقطه اشتعال: غیر قابل آتش گرفتن.

• گرید: صنعتی و آزمایشگاهی.

• برند های موجود : چینی.


• اسید فلوئوریدریک چیست:

هیدروفلوئوریک اسید محلول هیدروژن فلوئورید در آب است. منبع با ارزشی از فلوئور است.
هیدروفلوئوریک اسید یک اسید بسیار خورنده است مخصوصا برای اکسیدها و می تواند شیشه را در خود حل کند. به همین علت آن را در ظروف پلاستیکی نگاه می دارند.
هیدروژن فلوئورید نیز به شکل بسیار سمی بوده و به سرعت به ریه ها و چشم ها آسیب می زند و محلول آن در آب نیز به شدت سمی و میتواند سوختگی عمیق بدون درد را ایجاد کند.


اسید فلوریدریک کیمیا تهران اسید

اسید فلوئوریدریک


• کاربرد اسید فلوئوریدریک:

♦ در صنایع پلیمر.

♦ در صنایع هسته ای.

♦ در صنایع شیمیایی ( تولید اسید سیلیسیک – تولید اسید فلوبوریک و تولید اسید زیر کونیک)

♦ در صنایع خودرو.

♦ در صنایع شیشه و کریستال.

♦ در صنایع تولید لامپ.

♦ در برای حکاکی روی شیشه در لامپ و محصولات دیگری به کار می رود.

♦ در سنتز آمونیوم بی فلوراید از واکنش آمونیاک و هیدروژن فلوئورید.

♦ در ساخت پلی تترا فلوئورواتیلن از پلیمریزاسیون تترا فلوئورومتان، که از اسید کلریدریک گیری مونوکلرودی فلوئورومتان تولید می شود و خود آن نیز از ترکیب کلروفرو و اسید فلوئوریدریک بدست می آید.

♦  در ساخت و تولید کریستال های تزیینی و مات کاری شیشه آلات در صنایع فولاد ، سرامیک ، ریخته گری ، تهیه فر و آلیاژها و … به کار می رود.

♦  در تولید اورانیوم و بیش از صد نوع ماده شیمیایی فلوئور دار بکار می رود.

♦ در تولید پلاستیک های کم اصطحکاک و نیز در تولید هالوژن ها مانند فریون که در تهویه و در سرد سازی کاربرد وسیعی دارند به کار می رود.

♦ از فلوئور تک اتمی در تولید نیمه هادی به منظور ashing plasma استفاده می گردد.

♦  از فلوئورید سدیم به عنوان حشره کش به خصوص بر علیه سوسک ها استفاده می شود.

♦ اسید فلوئوریدریک برای تولید کریولیت مصنوعی در صنعت الکترولیز آلومینیوم به کار می رود.

♦ هگزا فلورید گوگرد از واکنش مستقیم گوگرد و گاز فلوئور در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد بدست می آید که به دلیل ثابت دی الکتریک بالای آن ( ۰۰۲۰۴٫۱) استقامت الکتریکی بالا ۲/۵ برابر هوا و غیر رسمی بودن ، برای جلوگیری از آتش گیری مذاب منیزیم حین ریخته گری ( افزودن چند دهم درصد به هوا ) و در چند جداره کردن پنجره ها و به ویژه عایق کاری حرارتی و صوتی و به عنوان گاز محافظ در تاسیسات ولتاژ بالا در نیروگاه بکار می رود.

♦ در تولید کربولیت مصنوعی کاربرد وسیعی دارد.

♦  اسید فلوریدریک به عنوان کاتالیست در تهیه سوخت های اکتان بالا ، خورنده و صیقل دهنده شیشه مورد استفاده قرار می گیرد.

♦  در صنایع پتروشیمی و نفت برای تغییر آرایش مولکول ها : گاهی اوقات برای تولید یک محصول جدید ، باید ساختار مولکول های یک برش تغییر داده شود.

معمولا اینکار با روشی به نام آلکیلاسوین انجام می شود. در روش آلکیلاسیون ، ترکیباتی را که وزن مولکولی پایینی دارند مانند پروپلین و بوتلین را در حضور یک کاتالیزور مانند اسید فلوئوریدریک یا اسید سولفوریک با هم کخلوط می کنند.

محصولات آلکیلاسیون هیدروکربن های اکتان بالا می باشند که از آن ها برای تهیه بنزین استفاده می کنند تا آرام سوزی بنزین را بهبود بخشند.

♦  بعضی محققان امکان استفاده از گاز فلوئور خالص را به عنوان سوخت موشک بررسی کرده اند، چون این گاز دارای ضربه مخصوص بالایی می باشد.

♦  در تولید آلومینیوم فلورید که برای ساخت کربولیت به کار می رود.

♦  به عنوان رسوب زدا در اسید ویی فولاد ضد زنگ.

♦ در تولید فلورایدهای معدنی مانند تری فلورید بور BF3 و تترا فلورید تنگستن WF3 و تری فلورید کلر ClF3.

♦  ماده اولیه تولید آلومینیوم فلوراید.

♦ موارد آزمایشگاهی.

♦  در تولید اسید هگزا فلوئوروسیلیسیک.

♦  در تولید فلورید هیدروژن پتاسیم به عنوان عامل مات سازی و به عنوان ماده آغازین در تولید فلوئور عنصری.

♦ معمولا در فرآیندهایی که نام بردیم فلورید هیدروژن اکثرا به صورت محلول هیدروژن فلورید (اسید فلوریدریک) مصرف می شود.

♦  در تولید هگزا فلوئورو سیلیکات ها مانند هگزا فلوئوروسیلیکات منیزیم ،روی و مس که به سادگی در آب حل می شوند و به طور عمده به عنوان مواد نگهدارنده در محافظت چوب به کار می روند.

♦ در فلوئوردار کردن آب از هگزا فلوئوروسیلیکات سدیم استفاده می شود.

♦ از واکنش فلورید هیدروژن و اسید بوریک در حضور اسید سولفوریک ، تری فلورید بور بدست می آید که در سیلندرهای گاز تحت فشار به بازار عرضه می شود.

این ماده به صورت کمپلکس یا ترکیب های افزایشی آن ، مثلا با اترها ، الکل ها ، اسیدهای کربوکسیلیک و … و یا به صورت خالص به عنوان کاتالیزور فریدل – کرافتس مورد استفاده قرار می گیرد.

♦  اسید تترافلوئورو بوریک که به صورت محلول آبی ۵۰% از اسید بوریک و اسید فلوئوریدریک تولید می شود و سایر فلوئوروبورات های قلیایی ، آمونیوم و فلزات واسطه در لایه نشانی گالوانیکی فلزات ، به عنوان گدازآور ، ماده اشتعال کاه و غیره بکار می روند.

♦ در فلوئوردار کردن الکتروشیمیایی ترکیبات آلی بکار می رود که در این روش ترکیبات عامل پر فلوئور توس الکترولیز ترکیبات غیرفلوئوردار مربوطه در فلوئورید هیدروژن مایع بدست می آیند و در علف کش ها ، مواد اشتعال کاه مانند C4F9SO3K ، مواد دافع چرکی و گریس برای منسوجات ، مواد آتش خاموش کن ، امولسیون کننده ها برای پلیمر شدن تترافلوئورواتیلن ، عوامل کنترل جریان یابی و شره کردن رنگ ها ، مواد سخت کننده ، کاتالیست ها و غشاهای ممبران استفاده می شوند.

♦ در تولید پلی وینیل فلوئورید از ترکیب استیلن و اسید فلوئوریدریک و پلیمریزاسیون وینیل فلورید بدست آمده استفاده می شود ، که برای پوشش قطعات در مقابل آب استفاده می شود.

♦ در تولید پلی وینیلیدن فلوئورید از ترکیب تری کلرواتان با اسید فلوئوریدریک و تولید کلرو دی فلوئورو اتان و اسید کلریدریک گیری کلرو دی فلوئورو اتان بدست آمده و تولید وینیلیدن فلوئورید و پلیمریزاسیون آن بکار می رود که در تولید روکش سیم صنایع شیمیایی و غذایی کاربرد دارد.


اسید فلوئوریدریک کیمیا تهران اسید

اسید فلوئوریدریک


• تاریخچه اسید فلوئوریدریک :

سال ۱۷۷۱ میلادی، یعنی سال جداسازی اسید فلوئوریدریک توسط شیله , دانشمند سوئدی را تاریخ کشف فلوئور در نظر می ‌گیرند. خلوص اسید به دست آمده به روش شیله همچنان به عنوان یک مسئله برجای ماند تا آنکه در سال ۱۸۰۹ میلادی، گی‌لوساک و تنار, اسید فلوئوریدریکی نسبتاً خالص به دست آوردند.
فارادی در سال ۱۸۳۴ میلادی, کوشید تا معمای تهیه فلوئور آزاد را حل کند اما او حتی با الکترولیز فلوئوریدهای مذاب هم نتوانست به نتیجه‌ای برسد.


• خطرات:

یون های فلور موجود در (محلول یا بخار اسید HF) به بافت های پوست و به خصوص استخوان حمله کرده و به شدت به آن ها آسیب می رساند. این آسیب تا زمانی که این تمام یون ها مصرف شوند، ادامه خواهد داشت!

– معمولا سوزش و درد آنی ندارد، در حالیکه در زیر بافت های بدن در حال تخریب شدید می باشد، بنابراین در تشخیص آنی آن معمولا سهل انگاری می شود.

– استنشاق گاز آن می تواند باعث تخریب دائمی شش ها شود.


• توصیه های ایمنی:

در صورت تماس اسید فلوئوریدریک با چشم ، کاملا با آب شسته و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در اثر تغییر ناگهانی یا احساس هر گونه ناراحتی ، فورا به پزشک مراجعه شود. از تماس با بدن ، چشم و لباس جلوگیری نموده و بخارات آن تنفس نشود. کار کردن با آن باید زیر هود آزمایشگاه باشد.

هنگام کار کردن با آن از دستکش و لباس حفاظتی استفاده شود و از دو دستکش مخصوص به صورت دو لایه برای اطمینان بیشتر استفاده شود. از کفش های روبسته با روکش پلاستیکی استفاده شود.

تماس با پوست : ۱٫ لباس ها و قسمت های آلوده را سریعا از پوست جدا کنید تا اسید بیشتری را به قسمت آسیب دیده وارد نکند.

۲٫ باید با آب معمولی به مدت ۳۰ دقیقه پوست آلوده را شستشو داده و سپس ژل calcium gluconate 2.5% و یا محلول بنزالکونیوم کلراید که در آزمایشگاه متالوگرافی دانشکده موجود می باشد) را حداقل به مدت ۲۰ دقیقه روی محل مالیده تا اثر آن کاهش یابد و سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.

تماس اسید فلوریدریک با چشم :

۱٫شستشوی چشم زیر آب روان به مدت ۳۰ دقیقه.

۲٫مراجعه سریع به پزشک .


• تولید اسید فلوریدریک :

روش تولید اسید فلوئوریدریک در سایر کشورها از روش تولید اسید فسفریک تبعیت می کند که اسید فسفریک محصول اصلی بوده و اسید فلوریدریک به عنوان یکی از محصولات جانبی آن استحصال می گردد.

ولی با توجه به عدم وجود خاک فسفات موغوب در کشور و هزینه بالای راه اندازی خط تولید اسید فسفریک ( بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال) این تیم صنعتی را به این مسئله واداشت که اسید فلوریدریک را مستقیما از خاک فلورین که در کشور ایران به وفور و با کیفیت بالا یافت می شود استحصال نماییم.

همین امر باعث می گردد تا قیمت تمام شده این فرآیند ارزانتر و پایین تر از نمونه قبلی باشد. تیم ما روش تولیدی را Scale up کرد که اسید فلوریدریک محصول اصلی آن است.

ضمنا تیم ما علاوه بر حل این مشکل موفق به کنترل و مهار خوردگی این اسید در تجهیزات خویش شده است به طوریکه توانسته است مدت خوردگی را به ۱۰ برابر مدت زمان طبیعی خوردگی شناخته شده در تجهیزات کاهش دهد و این حاصل نشد جز با مطالعات شبانه روزی و آزمایشات پیوسته در راستای کاهش سطح تماس اسید و حرارت و فلز با همدیگر.


• بسته بندی:

توزیع اسید فلوئوریدریک (اسید فلوریدریک) ساخت کشور چین در گالن های ۲۵ کیلوگرمی و اسید فلوریدریک آزمایشگاهی در گالن های ۲٫۵ لیتری با مارک PGT انجام میشود.


جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش ،اسید فلوئوریدریک و سایر اسیدها و کلیه مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۷

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۶Copyright 2016. All rights reserved.