اسید نیتریک (قیمت فروش نیتریک اسید)

اسید نیتریک یا جوهر شوزه چیست ؟

نام های مترادف اسید نیتریک:

نیتریک اسید ، ازوتیک اسید ، Aqua fortis ، نیترات هیدروژن ، اسید ازوتیک ، تیزاب، جوهر شوره ، اسید ازته، Nitric acid

• فرمول شیمیایی: HNO3.

• خلوص : ۶۴%.

• رنگ : زرد کمرنگ یا بی رنگ.

• نقطه ذوب : ۴۱- درجه سانتیگراد.

• نقطه جوش : ۱۲۲ درجه سانتیگراد.

• شکل ظاهری : مایع شفاف، بوی زننده و تند و خفه کننده

• اسیدیته ( ph ) : 1.

• نقطه اشتعال : غیر قابل اشتعال.

• حلالیت در آب : قابل حل شدن و اختلال.

• گرید: صنعتی و آزمایشگاهی


  اسيد نيتريک چیست؟

 اسيدي است قوي همراه با خاصيت اكسيدكنندگي بالا. با حرارت دادن به این اسید در فشار اتمسفري در دماي °C ۲/۷۸ مي‌جوشد و شروع به تجزيه شدن مي‌كند كه در نهايت محلول اسيدي ۶۸% بدست مي‌آيد و در اين درصد مخلوط آزئوتروپ دارد و ماكزيمم نقطه جوش آن °C۱۲۰ مي‌باشد.

داراي دو آب ئيدراته به فرمول هاي H2O. HNO3 و ۳H2O.HNO3 مي‌باشد. اسيد با درجه خلوص ۱۰۰% داراي نقطة جوش در دماي °C۸۶ مي‌باشد و نقطه انجماد آن °C۴۲- مي‌باشد. چگالي آن در °C۲۰ معادل ۵/۱ گرم در هر ميلي ليتر مي‌باشد.


• تاریخچه نیتریک اسید :

اسيد نيتريك در ابتدا در قرون وسطي به دست بشر ساخته شد. حدودا در سال ۱۱۰۰ ميلادي گبر يك روش براي توليد آن ارائه داد. اين روش تهيه آب فورتيس به وسيله تقطير شوره با سولفات مس و زاج سفيد بود. در اواسط قرن هفدهم ،گلابر، اسيد نيتريك را به وسيله تقطير كردن شوره با اسيد سولفوريك قوي ساخت.

گاونديش در سال ۱۷۸۵ به وسيله عبور دادن جرقه الكتريكي از مخلوط گازهاي نيتروژن و اكسيژن ثابت كرد كه اسيد نيتريك از اين عناصر تشكيل شده است. ميلينر در سال ۱۷۸۸ این اسید را به وسيله عبور آمونياك از بالاي دي ‌اكسيد‌ منگنز حرارت داده شده و جذب بخارات به وسيله آب به دست آورد.

تاريخچة استفاده از آن به زمان استخراج طلا باز مي‌گردد؛ چرا كه اين اسيد قادر به حل كردن اكثر فلزات به جز طلا مي‌باشد كه به اين ترتيب طلاي خالص از سنگ طلا استخراج مي‌گرديد.


• کاربرد نیتریک اسید :

موارد مصرف عمده اسید نیتریک شامل تولید نیترات آمونیوم ، آدیپیک اسید ، نیتروبنزن ، تولوئن دی ایزوسیانات ، سطوح فلزات و نیترات فلزات می باشد.

سایر مصارف :

اسید نیتریک در فرآیندهای متعدد شیمیایی ، تولید محصولات آلی و سایر کاربردهای صنعتی مصرف می شود. که از جمله آنها می توان به نیترو کلرو بنزن ، نیترات سلولز ، نیتروپارافین ها ، مواد انفجاری مختلف ، فرآوری اورانیوم و سایر کودهای شیمیایی اشاره کرد.

از جمله کاربردهای دیگر این محصول می توان گفت که برای خالص سازی فلزاتی چون طلا و پلاتین استفاده می شود. همچنین برای حل کردن فلزات نامحلولی مثل نقره به کار می رود که با تشکیل نیترات نقره می توان از آن در عکاسی استفاده کرد. همچنین از آن می توان در بازیافت پلاتین استفاده کرد و از آنجا که تمامی نیترات های فلزی محلول هستند. می توان به این وسیله ، اورانیوم را به صورت خالص تهیه کرد که در نیروگاه های اتمی کاربرد دارد.


• خطرات:

اسید نیتریک غلیظ یک اکسید کننده قوی است. در ترکیب با مواد سوختی و الکل ها ایجاد گرما می کند. می تواند با عوامل احیا کننده و یا مواد آلی قابل احتراق واکنش دهد و بسوزد و یا منفجر شود. نیتریک اسید ماده بسیار خطرناکی است هنگام استفاده باید کاملاً احتیاط شود ولی خطر انفجار و حریق ندارد.


اسید نیتریک - کیمیا تهران اسید

اسید نیتریک


• تولید:

الف:  تهيه اسيد نيتريك از واکنش نيترات پتاسيم يا سديم با اسيد سولفوريك (تقطير نيترات پتاسيم)

واكنش انجام گرفته به صورت زير است:
واكنش فوق چون گرمازا است دمائي در حدود °C۹۰۰ دارد كه در آن اسيد توليدي به صورت بخار از محيط خارج مي‌گردد و سولفات سديم در محيط واكنش باقي مي‌ماند.

اين روش داراي اشكالات متعددي است كه عبارتند از:

۱- احتياج به سوخت زيادي دارد.

۲- باعث آسيب ديدن و خرابي وسايل مي‌شود.

۳- اسيد به اكسيد و آب و اكسيژن تجزيه می شود.

۴- توليد HNO2 كه از تجزيه اسيد در ظرف تقطير و جذب آن ها در ظرف مايع كننده به وجود مي‌آيد.

۵- نقطه ذوب سولفات سديم توليدي بالا است (°C۸۸۰)، در نتيجه سخت می گردد و نمي‌توان آن را در انتهاي واكنش خارج کرد.

براي برطرف كردن معايب بالا عمل تقطير را با واكنش دادن مول هاي مساوي از هر دو ماده انجام مي‌دهند. واكنش به اين صورت است:
در اين حالت دماي واكنش °C۲۰۰ است و در نتيجه اسید توليد شده به صورت جامد نمي ‌باشد و راحت از ظرف خارج مي‌شود.

ب: حال روش دوم توليد شرح داده مي‌شود:

واكنش بين اكسيژن و نيتروژن در كوره‌ هاي خالص و توليد گاز دي اکسيد نيتروژن و جذب آن توسط آب و توليد اسيد نيتريک.

اين روش به علت هزينه اقتصادي خيلي زياد كاربردي ندارد.


• انبارداری:

در جاي خنك، خشك، با تهويه محيطي مناسب، به دور از اشعه مستقيم آفتاب و ساير منابع حرارتي نگهداري شود. درب ظروف محتوي اين ماده بسته نگه داشته شود. مواد سوختي ، الكلي ، چوب و ساير موادي كه ميتوانند با اسيد نيتريك واكنش دهند در نزديكي مخازن اين ماده نگهداري نشوند.


• بسته بندی:

  توزیع اسید نیتریک صنعتی در گالن های ۲۰ لیتری ، بشکه های ۲۲۰ لیتری و تانکرهای ۱۰۰۰ لیتری و اسید نیتریک آزمایشگاهی در گالن های ۲٫۵ لیتری و گالن های ۲۰ لیتری انجام میشود.


جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش ، کلیه مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۶

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۷Copyright 2016. All rights reserved.