اسید کرومیک ترک (قیمت فروش کرومیک اسید)

اسید کرومیک یا کرومیک اسید چیست ؟

نام های مترادف اسید کرومیک :

دی کرومات پتاسیم، کرومیک اسید ، chromic acid ، Tetraoxochromic acid.

• فرمول شیمیایی: H2CrO4.

• چگالی : ۱٫۲۰۱ g cm-3

• خلوص : ۹۹%.
• رنگ : قرمز

• نقطه ذوب :  ‎۱۹۷ °C, 470 K, 387 °F

• نقطه جوش : ‎۲۵۰ °C, 523 K, 482 °F (decomposes)

• شکل ظاهری : بلورهای قرمز

• حلالیت در آب : قابل حل شدن و اختلال.

• گرید: صنعتی و آزمایشگاهی

• برند:

۱٫ اسید کرومیک ترک مارکsisecam.

۲٫اسید کرومیک هند.

۳٫ کرومیک اسید چین.

۴٫ اسید کرومیک مارک بایر آفریقا

۵٫ کرومیک اسید آلمان.


اسید کرومیک

اسید کرومیک


 • اسيد کرومیک چیست؟

کلمه اسید از واژه لاتین acidus به معنای ترش مزه آمده است . تعاریف گوناگونی برای اسید و باز وجود دارد، از جمله تعاریف آرنیوس ، لوری – برونستد و لوییس.

اسید کرومیک دارای ساختار فرضی H2CrO4 است. نه اسید کرومیک و نه اسید دی کرومیک در طبیعت یافت نمی شوند اما آنیونهای آنها در ترکُیبات متنوعی یافت می شود.
تری اکسید کروم CrO3 ،-اسید بدون آب اسید کرومیک – بصورت تجاری ،بعنوان اسید کرومیک بفروش می رسد.

در سده ۱۵ شیمیدان ها و دانشمندان علوم طبیعی می دانستند که از تجمع مورچه ها بخارهای اسیدی متصاعد می شود. اولین بار جان ری طبیعت شناس انگلیسی در سال ۱۶۷۱ این اسید را از تقطیر توده ای از مورچه های مرده جدا کرد.

اما سنتز شیمیایی آن اولین بار توسط شیمیدان فرانسوی ژوزف گیلوساک از اسید هیدروسیانیک انجام گرفت. در سال ۱۸۵۵ شیمیدان فرانسوی دیگری به نام Marcellin berthelot اسید کرومیک را با استفاده از مونو اکسید کربن سنتز کرد ، شبیه روشی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.• موارد استفاده از اسید کرومیک:

۱٫اسید کرومیک جهت آبکاری در صنعت آبکاری مورد استفاده قرار می گیرد و در واکنش با آند کروم باعث درخشندگی و براق نمودن فلز آبکاری شده می گردد.

۲٫تولید کاتالیزورهای الکترولیتی کروم.

۳٫در ترکیبات مربوط به مخلوط شن و ماسه هسته و شن و ماسه ریخته گری برای تولید مواد ریخته گری به کار میرود. همچنین در فرآیندهای اچ و دیگر اهداف نیز استفاده می شود.

۴٫ تولید و تهیه فلز کروم با کیفیت بالا ، مواد سخت و کاتالیزورهایی برای آبکاری کروم ، انجام کروم سازی و فرآیندهای کنش پذیری.
در صنایع نساجی برای رنگ آمیزی پارچه
– در صنایع چرم برای دباغی و رنگ آمیزی چرم
– درصنایع کبریت برای ساخت ترکیب مشتعل شونده سر کبریت
– در صنایع ماشین و دوچرخه سازی جهت آماده سازی قبل از رنگ آمیزی


• فرآیند اسید کرومیک :

مراحل عملیاتی در این فرآیند به نوع قطعه –آلیاژ تحت عملیات و اهداف اصلی عملیات بستگی دارد. به علت ماهیت خورندگی که اسید سولفوریک دارد برای قطعاتی مانند مجموعه قطعات جوشکاری یا پرچ شده که خارج کردن کل محلول آندکاری از درزها مشکل یا غیرممکن است فرآیند اسید کرومیک ترجیح داده می شود.

در این فرآِند با توجه به ضخامت فیلم آندی رنگ نهایی آن زرد تا زیتونی تیره می باشد.

محلول آبکاری اسید کرومیک در شرایط زیر به کار می رود :

۱٫بین ۱٫۰-۰٫۵

۲٫غلظت کلرید به صورت کلرید سدیم کمتر از ۰٫۰۲% باشد.

۳٫غلظت سولفات به صورت اسید سولفوریک کمتر از ۰٫۰۵% باشد.

۴٫مقدار کل اسید کرومیک که توسط عدد بومه یا تعیین می گردد کمتر از ۱۰% باشد.

اگر مقدار اسید کرومیک از درصد فوق تجاوز کند قطعات را از حمام خارج کرده و به حمام تازه وارد می کنند.


• فرآیند اسید سولفوریک :

اساس عملیات در این حالت مشابه فرآیند اسید کرومیک است. قطعات یا مجموعه قطعات حاوی شیار یا نقاط اتصالی می توانند الکترولیت را در خود حبس کنند به همین دلیل نباید در حمام اسید سولفوریک یک آندکاری شوند. غلظت اسید سولفوریک در محلول آندکاری ۱۲-۲۰% است.

محلول آندکاری در اسید سولفوریک در شرایط زیر به کار می رود :

۱٫غلظت کلرید (به صورت کلرید سدیم) کمتر از ۰٫۰۲% باشد.

۲٫غلظت آلومینیوم کمتر از ۲۰ باشد.

۳٫مقدار اسید سولفوریک ۱۶۵-۲۰۰ گرم بر لیتر باشد.


• فرآیند آندکاری سخت :

تفاوت اصلی فرآیند آندکاری در اسید سولفوریک و آندکاری سخت در دمای عملیات و استفاده از عوامل افزودنی ولتاژ و دانسیته جریان به کار رفته است. آندکاری سخت به پوش سخت یا آندکاری نوع سه نیز معروف است.

در فرآیند آندکاری سخت از حمام اسید سولفوریک حاوی ۱۰-۲۰% اسید استفاده می شود که ممکن است افزودنی نیز داشته باشد. درجه حرارت عملیات ۰-۱۰ درجه سانتی گراد است و دانسیته جریان بین ۲-۳٫۶ در صورت اصلاح منبع انرژی و استفاده از افزودنی های خاص می توان فرآیند آندکاری سخت را در دمای اتاق انجام داد با این حال در بعضی فرآیندها ممکن است پوسته خارجی پوشش نرم و متخلخل تر باشد.

این امر مقاومت سایشی را به طور قابل توجهی کاهش داده و ضخامت پوشش را محدود می کند . در صورتی که از افزودنی ها استفاده نشود یا منبع انرژی اصلاح نگردد.

عملیات در دمای بالا موجب حل شدن و یا سوختگی پوشش شده و به قطعه نیز آسیب می رساند.

این فرآیندها معمولا اختصاصی هستند. در یکی از فرآیندهای خیلی رایج تر از محلول حاوی ۱۲۰-۱۶۰ گرم اسید سولفوریک و ۱۲-۲۰ گرم اسید اگزالیک در ۳٫۸ لیتر آب استفاده می شود.

دمای عملیات ۱+۱۰ درجه سانتی گراد – دانسیته جریان ۲٫۵ -۳٫۶ و ولتاژ به تدریج ۴۰-۶۰ ولت افزایش می یابد. زمان عملیات برای ضخامت ۲۵ میکرومتر برابر ۲۵ دقیقه است.


• انبارداری :

اسید کرومیک در بشکه هایی فولادی با دیواره نازک مشکی یا آبی رنگ و با وزن خالص ۵۰  یا ۲۵  کیلوگرمی که مطابق با استاندارهای جهانی است، و به صورت پالت های چوبی دسته بندی و پیچیده شده است.


• بسته بندی :

عرضه اسید کرومیک در بشکه های ۵۰ کیلوگرمی در مارک های آلمان ، آفریقا ، ایتالیایی ، چینی و ترکیه موجود می باشد. اسید کرومیک چین در بشکه های سرمه ای و هند در بشکه های سبز رنگ می باشد.


۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۶

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۷Copyright 2016. All rights reserved.