ایران ۱۰ قلم کالای صادراتی را با استاندارد عراق می سازد

خلاصه خبر:  ???????????

رئیس سازمان ملی استاندارد از تولید ۱۰ قلم کالا مطابق با استاندارد کشورعراق و بدون دخالت شرکت‌های بازرسی غربی خبرداد.


ایران ۱۰ قلم کالای صادراتی را با استاندارد عراق می سازدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ نیره پیروزبخت گفت : در تفاهم نامه‌ای که با گروهی از کارشناسان استاندارد عراق به امضا رسید تعدای از کالاهای صادراتی مشخص تا با استاندارد کشور عراق تولید شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه کالاهای اولویت صادرات به کشور عراق شامل ۵۱ قلم است، اظهارداشت: لیست ۵۱ قلم کالا از سوی کشور عراق به ایران فرستاد شده که در فاز اول تعیین استاندارد ۱۰ قلم کالا با طرف عراقی رد و بدل و بقیه کالاها در فاز دوم انجام خواهد شد.

پیروزبخت به امضای یادداشت تفاهم بین ایران و عراق در این حوزه اشاره کرد و گفت: شرایط استاندارد بین دو کشور در این تفاهم نامه مد نظر قرار می‌گیرد و از این پس با استانداردهای کشور طرف مقابل کالاها در ایران تولید می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه دو موضوع عمده بین ایران و عراق وجود دارد که باید در مذاکرات رفع شود، افزود: مورد اول حضور شرکت‌های بازرسی اروپایی و تفاوت‌هایی که بازرسی‌های ایران و عراق در حوزه این شرکت‌ها با آن روبرو هستند و مسئله دوم تفاوت بین برخی مقررات استاندارد اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: شرکت‌های مزبور از طریق مناقصه در عراق انتخاب و شرکت‌های بازرسی ایران از سوی سازمان ملی استاندارد و بدون مناقصه مورد تائید قرار می‌گیرند.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد در ادامه با اشاره به اینکه در موضوع «استاندارد خودرو» استانداردهای حوزه خلیج فارس مطرح شده است، افزود: در زمینه استانداردهای خلیج فارس بحث کشور عربستان مطرح است که رابطه سیاسی خوبی با ایران ندارد و ممکن است مشکلاتی بین ایران و عراق از لحاظ استاندارد خودرو ایجاد شود.


?زمان دریافت خبر : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵
✨منبع: eghtesadonlineCopyright 2016. All rights reserved.