تاریخچه و و ضعیت تولید کاستیک و کلر در ایران

اولین واحد کلرآلکالی ایران با نام پتروشیمی امروز در سال ۱۳۴۲ شمسی توسط ابوالبشر فرمانفرما در روستای حفار شرقی در کنار رودخانه کارون در نزدکی دوشهر آبادان و خرمشهر باهدف تولید کلر مایع برای تصفیه آب شرب و کاستیک برای صنایع کاغذ سازی هفت تپه و سایر صنایع کشور و با لیسانس شرکت دنورای ایتالیا راه اندازی گردید .

نام کارخانه مذکور پتروشیمی امروز بود که بعدا به پاسارگاد تغییر نام یافت ؛ واحد مذکور از نوع فرآیند جیوه ای و با کف سل بتونی بود که در حال حاضر از سرویس خارج می باشد . طرح توسعه واحد کلرآلکالی پاسارگاد در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توسط آقای ابوالبشر فرمانفرما و با ظرفیت ۲۲۰۰۰ تن کاستیک در سال احداث می گردد ولی با توجه به شروع جنگ تحمیلی و نیاز مبرم کشور به کلر و کاستیک در زمان جنگ توسط گروه آقای مهندس نجابت به شیراز منتقل و در جوار پتروشیمی شیراز نصب می گردد و بعدها به پتروشیمی شیراز واگذار می گردد ؛ واحد پتروشیمی شیراز نیز به دلیل آلودگی محیط زیست به جیوه در سال جاری از سرویس خارج گردید و تعطیل شد .

در حال حاضر از تعداد کل واحدهای نصب شده کشور تعداد ۷ واحد در حال تولید بوده و ظرفیت اسمی نصب شده بجز واحدهای تعطیل شده مقدار ۹۷۸۰۰۰ تن کاستیک و ۸۶۸۰۰۰ تن کلر می باشد . لازم به ذکر است که ظرفیت تولید واقعی در حال حاضر در کشور حدود ۲۳۰۰۰۰ تن می باشد و تامین بخشی از نیاز کاستیک کشور از خارج صورت می گیرد. بنابراین ملاحظه می گردد سهم ایران از تولید کلر و کاستیک دنیا براساس ظرفیت اسمی نصب شده سالانه کمتر از یک میلیون تن براساس کاستیک بوده که این رقم در مقایسه با تولید کل دنیا ۰۹/۱ درصد و سهم واقعی ایران در تولید این محصولات کمتر از ۳۳۷/۰ درصد می باشد .

وضعیت مصرف کاستیک در ایران :
کاستیک نقش بسزایی در زندگی بشر در دنیا کنونی داشته و اغراق نمی باشد ، اگر بیان شود که بدون کاستیک ادامه زندگی بشر بسختی روبرو خواهد شد . کاستیک در صنایع غذایی ، بهداشتی ؛ آرایشی ، تصفیه آب آشامیدنی ؛ نیروگاههای برق ؛ پالایشگاههای نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی ، کارخانه های آلومینیوم سازی ، شیشه سازی ، تولید کربنات سدیم و بی کربنات سدیم و صدها مصرف کننده دیگر از مصادیق بارز مصرف کاستیک در کشور ما محسوب می گردند . به دلیل توسعه صنایع در کشور و نیاز روزافزون به این ماده شیمیایی معدنی حیاتی امروزه شاید واردات سود سوزآور به کشوریم . تنها در منطقه ماهشهر سالانه بیش از ۷۰۰۰۰ تن کاستیک بمصرف می رسد ، آلومینای جاجرم با نیاز سالانه بیش از ۷۵۰۰۰ تن از مهمترین مصرف کننده های عمده این ماده می باشند .همچنین به دلیل کمبود این ماده در کشور امروز شاهد تعطیلی برخی کارخانه ها از جمله واحد کربنات سدیم شرکت سولفورین آبادان هستیم .نیاز سالانه سولفورین آبادان ۳۰۰۰۰ تن کاستیک در سال می باشد .


?زمان دریافت خبر : یک شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵
✨منبع:petrogoharparsCopyright 2016. All rights reserved.