تولید داخل شرط واردات شد

خلاصه خبر:  ???????????

سال گذشته بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت همزمان با برگزاری نخستین نمایشگاه پوشاک ایران و ترکیه از نمایندگان انحصاری پوشاک خارجی در کشور خواست تا برای ثبت برند مورد نظرشان اقدامات لازم را در این وزارتخانه انجام دهند.


حتی در آن زمان اعلام شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت به برندها و نمایندگان انحصاری که اقدام به ثبت برند مورد نظر خود نکنند اجازه فعالیت نخواهد داد. هر چند زمان سه‌ماهه ثبت برند هم پایان یافت و از لیست نزدیک به ٨ هزار برند فعال در ایران بنا به اذعان مسوولان انجمن پوشاک تنها چند ده برند اقدام به ثبت اطلاعات خود کردند اما باز هم وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه فعالیت به این برند‌ها داد و زمان دیگری برای آنها تعیین کرد تا برندهای فعال اقدام به ثبت نمایندگی مورد نظر خود کنند. حال همزمان با برگزاری دومین دور نمایشگاه پوشاک ایران و ترکیه باز هم مسوولان پوشاکی وزارت صنعت، معدن و تجارت دست به کار تعیین اولتیماتوم برای ثبت برندهای فعال پوشاکی در کشور شده‌اند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد ، این‌بار البته یدالله صادقی، سرپرست امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت جزییات واردات پوشاک توسط شرکت‌های خارجی و نحوه عرضه آن در ایران را تشریح کرده است و با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده پوشاک در ایران، گفته است: «این ابلاغیه نتیجه‌گیری جلسات متعددی است که برگزار شده و هدف آن ساماندهی واردات با حمایت از تولید داخلی است که امیدواریم بدین‌ترتیب بتوانیم از قاچاق پوشاک مصرفی در کشور جلوگیری کنیم. این دستورالعمل تحت عنوان نمایندگی ثبت واردکنندگان پوشاک و شعب آن در ایران است که از روز دوشنبه ابلاغ شده است. براساس این دستورالعمل کلیه واحدهای پوشاک که به شکل تجاری وارد کشور می‌شوند باید واردکنندگان آن گواهی واردات را از مرکز امور اصناف ایران دریافت کنند و این واردات باید در قالب اشخاص حقوقی صورت گیرد.»
شرط واردات، تولید ٢٠درصد در داخل
وی هرچند که اشاره‌ای به دو اولتیماتوم قبلی نکرده است اما با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل در دستور کار این ابلاغیه قرار گرفته است، تاکید کرده است: «در دو سال ابتدایی واردکنندگان و نمایندگان موظف هستند حداقل معادل ۲۰ درصد ارزش ریالی واردات را در داخل تولید کنند و در این راه یا از ظرفیت داخلی بهره ببرند یا اینکه سرمایه‌گذاری مستقل داشته یا اینکه از واحدهای تولیدی موجود و سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کنند. از تولیدی که از درون ایران انجام می‌شود حداقل باید ۵۰ درصد به بازارهای هدف آنها صادرات داشته باشند. صادقی البته برای اینکه نشان دهد این‌بار وزارت صنعت، معدن و تجارت قصد دارد با سمبه پر زور‌تری به بازار پوشاک سامان دهد با بیان اینکه برای شفافیت در این سیستم مانیتورینگ و پایش انجام می‌شود، تصریح کرد: « باید قابلیت رصد و پایش کالا مدنظر قرار گیرد و علاوه بر آن فروشگاه‌های آنها به صورت زنجیره‌ای در ایران مدیریت شود و سامانه‌ها نیز به سازمان مورد مالیاتی اتصال یابد تا علاوه بر مباحث مالیاتی، حجم واردات، نحوه توزیع و وجه تمایز آن با کالای قاچاق مشخص شود.
کلیه واردکنندگان پوشاک بدین‌ترتیب مسوولیت کالای خود را در تمام شبکه برعهده دارند، این مسوولیت در سطح عمده‌فروشی و خرده‌فروشی است و اگر مشابه کالای آنها در بازار یافت شود که خارج از این شبکه وارد شده باشد مسوولیت برعهده آنهاست و اگر توانایی کنترل ندارند باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاع دهند و در این رابطه همکاری کنند، چرا که ما معتقدیم اگر کالایی شبیه برندهای موجود از مجاری غیرقانونی وارد کشور شود، در مبدا توسط شرکت اصلی تولید شده است و باید در این راستا با ما همکاری و اعلام کنند که این کالا از چه طریقی به صورت غیرقانونی وارد ایران شده است.»
رجیستری برای مبارزه با قاچاق
این مدیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به اینکه اگر افرادی در داخل این برندها را جعل کرده و پس از آن عرضه کنند، برخورد قانونی چیست؟ گفته است: «اگر مشابه آن کالا به صورت تقلبی تولید شود این شرکت‌ها باید در جهت شناسایی و معرفی جاعلین به وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کنند تا طبق مقررات برخوردهای لازم صورت گیرد. در واقع کنترل عرضه‌کننده به عنوان یک رکن محسوب می‌شود. علاوه بر این سیستم‌های مکمل توسط وزارتخانه مدنظر طراحی شده است و پس از ابلاغ دستورالعمل کلیه تولیدکنندگان پوشاک حداقل شناسایی کالا را به شکل دوخته شده سفارش داده و روی کالای خود نصب کنند. علاوه بر این دسته‌بندی‌ها تا سطحی که قابل عرضه باشد رجیستر شود و کد رهگیری روی آنها نصب شود تا قابلیت تمییز کالای قاچاق و غیرقاچاق فراهم شده و شفافیت بیشتری در شبکه توزیع ایجاد شود.»
توقف ثبت نمایندگی برند خارجی از یک ماه پیش
وی ادامه می‌دهد: « صدور گواهی نمایندگی از یک ماه قبل متوقف شد، چرا که در حال تدوین این دستورالعمل بودیم و برای اینکه تعهدی پس از صدور گواهی نمایندگی ایجاد نشود این روند متوقف شد و در حال حاضر براساس دستورالعمل جدید از روز گذشته قابلیت اجرا دارد و کلیه گواهی‌هایی که تا پیش از این برای نمایندگی‌های واردات پوشاک خارجی صادر شده است که حدود ۲۵ مورد هستند سه ماه مهلت دارند خود را با ضوابط جدید و مقررات این بخشنامه مطابقت دهند در غیر این صورت از فعالیت آنها جلوگیری می‌شود. نیروی انتظامی، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در مراکز استان‌ها مکلفند کسانی که در استان‌ها تحت عنوان نمایندگی تابلو نصب کرده‌اند مدارک آنها را کنترل کرده و اگر چنانچه عدم تطبیق وجود دارد نسبت به تعطیلی این شعب اقدام کنند.
برای استقرار هر نوع سیستم برای ساماندهی شرایط موجود باید زمانی به افرادی که گواهی گرفته‌اند داده شود و برخورد ما در این بازه زمانی در حد نظارت است تا شرایط تطبیق یابد.» صادقی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی افراد در داخل ایران تولیدات خود را خارج از ایران انجام می‌دهند و پس از آن در داخل تحت عنوان برندهای خارجی عرضه می‌کنند، هم اظهار داشت: « هرگونه واردات تجاری پوشاک به ایران تابع این دستورالعمل است و اگر اشخاصی در داخل برندی را ثبت کردند و سفارش برند آن کالا را در جای دیگری تولید کنند این مساله مطلوب نیست، چرا که ما اشتغال خود را در اختیار کشورهای دیگر قرار داده‌ایم و این موضوع در شرایط فعلی مدنظر ما نیست در نتیجه این نوع شیوه واردات و صادرات را در دستورالعمل خود عنوان نکرده‌ایم.» متن دستورالعملی که ایسنا منتشر کرده است نشان می‌دهد که از این پس تنها برندی که پیش از این توسط شخص حقوقی در ایران ثبت شده و مجوز فعالیت گرفته است امکان‌پذیر است. همچنین طبق این دستورالعمل نمایندگی برند باید همچون قراردادهای خارجی دیگری که در زمینه خودرو هم امضا شده است، نگاهی به موضوع صادرات داشته باشد. برخی از قوانینی که نمایندگی باید رعایت کند شامل:
الف- شرکت خارجی یا نماینده آن مکلف است طی دو سال اول حداقل معادل ۲۰درصد ارزش واردات را در داخل تولید و حداقل معادل ۵۰ درصد ارزش تولید داخلی را صادر کند.
ب- دارندگان گواهی فعالیت مکلف به دریافت پروانه کسب مطابق مقررات قانون نظام صنفی هستند و با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق برابر قانون برخورد خواهد شد.
ج- فروش پوشاک باید صرفا در فروشگاه‌های خرده‌فروشی مجهز به صندوق مکانیزه فروش متصل به درگاه سازمان امور مالیاتی کشور و زیرمجموعه دارنده گواهی فعالیت باشد، بنابراین مسوولیت عملکرد فروشگاه‌های مذکور با دارنده گواهی فعالیت است.
د- دارنده گواهی فعالیت باید نسبت به ایجاد سامانه پوشاک، به نحوی که کل زنجیره از بدو ورود تا فروش نهایی برای واردکننده، گمرک و سایر دستگاه‌های ذی ربط (از جمله سازمان امور مالیاتی و مرکز اصناف و بازرگان ایران) قابل رصد و رهگیری باشد، اقدام کند.
ه- اظهارنامه گمرکی واردات پوشاک باید به نام دارنده گواهی فعالیت و ارزش اظهاری آن بر مبنای فهرست قیمت رسمی شرکت مادر باشد و توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنای محاسبه حقوق گمرکی تلقی شود. همچنین در مدارک ارایه شده به گمرک مشخصات پوشاک وارداتی و نشان تجاری پوشاک نیز باید قید شود.
ح- دارندگان گواهی فعالیت ملزم به الصاق شناسه کالا (کد GTIN) به صورت دوختی روی کلیه اقلام وارداتی پوشاک و درج کشور محل تولید به صورت تایپی در کنار شناسه کالا هستند. دارندگان گواهی فعالیت از تاریخ تصویب این دستورالعمل سه ماه فرصت دارند نسبت به تطبیق شرایط و مدارک خود با مفاد این دستورالعمل اقدام و گواهی فعالیت جدید دریافت کنند. بدیهی است پس از تاریخ مقرر کلیه گواهی‌های صادره قبلی از درجه اعتبار ساقط می‌شوند.
خ- هرگونه واردات پوشاک به کشور به صورت تجاری صرفا از طریق دریافت گواهی فعالیت مطابق شرایط این دستورالعمل مجاز است. در غیر این صورت قاچاق تلقی شده و برابر مقررات با آن برخورد خواهد شد.
چ- واردات پوشاک برای مصارف غیرتجاری مانند شرکت در نمایشگاه (با تایید شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران) از شمول این دستورالعمل خارج خواهد بود.


?زمان دریافت خبر : شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵
✨منبع: eghtesadonlineCopyright 2016. All rights reserved.