خبری خوش برای اقتصاد ایران

موسسه انگلیسی اف دی آی اینتلیجنس طی گزارشی اعلام کرد لغو تحریم های ایران و ادامه تقویت اقتصاد این کشور ایران را در یک روند رشد ۳ ساله قرار داده است.
به گزارش سرویس اقتصادی “جام نیوز”، یک موسسه انگلیسی با اشاره به جذب ۳.۴۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی توسط ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۶ اعلام کرد ایران پس از امارات و عربستان سومین کانون جذب سرمایه گذاری خارجی در خاورمیانه طی این دوره بوده است.
این گزارش افزود: ما شاهد یک روند افزایشی در سرمایه گذاری خارجی در ایران در فاصله ژانویه ۲۰۱۳ تا مارس ۲۰۱۶ بوده ایم. در طول سال ۲۰۱۳، ایران ۳ پروژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرد، رقمی که در سال ۲۰۱۴ به ۸ و در سال ۲۰۱۵ به ۹ مورد افزایش یافت.

در طول ۳ ماهه نخست سال ۲۰۱۶، ایران شاهد ۲۲ پروژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده که بالاترین نرخ سرمایه گذاری در یک بازه سه ماهه از سال ۲۰۰۳ بوده است.

تعداد فرصت های شغلی و هزینه های سرمایه ای نیز بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۳، حدود ۳۵۲ فرصت شغلی با هزینه سرمایه ای ۷۹ میلیون دلاری ایجاد شد که این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۲۷۳۲ فرصت شغلی و هزینه سرمایه ای ۱٫۶۷ میلیارد دلار رسید.

هرچند در سال ۲۰۱۵، اقتصاد ایران شاهد افزایش هزینه سرمایه ای ۴۸٫۰۸ درصدی بود، اما سه ماهه نخست این سال از این جهت قابل توجه بود که نتوانست هیچ پروژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی ای را جذب نماید. اما در عوض، در ۳ ماهه نخست سال ۲۰۱۶، ۲۲ پروژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد ایران گزارش شده که با سرمایه گذاری ۳٫۴۹ میلیارد دلاری، ۵۳۷۶ فرصت شغلی ایجاد کرده است.
این افزایش سرمایه گذاری در ایران بین سه ماهه نخست ۲۰۱۵ و ۳ ماهه نخست ۲۰۱۶ همراستا با رشد ۱۵٫۲۴ درصدی سرمایه گذاری کلی در خاورمیانه در این بازه زمانی بوده است.

در سه ماهه نخست ۲۰۱۵، ایران مشترکا به همراه سوریه در آخرین رتبه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در منطقه خاورمیانه قرار داشت. اما در نتیجه افزایش سرمایه گذاری ها در سال ۲۰۱۶، این کشور هم اکنون پس از امارات و عربستان، رتبه سوم را در میان ۱۲ کشور منطقه دارد.

بورس تهران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶، ۳۶٫۳۶ درصد کل سرمایه گذاری انجام شده در این دوره و ۴۰٫۴۷ درصد کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شده به اقتصاد ایران از ژانویه ۲۰۱۳ تاکنون را به خود اختصاص داده است.

تحریم های غرب علیه ایران که در ژانویه ۲۰۱۶ لغو شد، درهای اقتصاد این کشور را مجددا به روی سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف نظیر خدمات مالی، محصولات الکترونیک و انرژی های تجدید پذیر گشود.

مهمترین کشورهایی که در این بازه زمانی در ایران سرمایه گذاری کرده اند، کره جنوبی و آلمان هستند که مجموعا ۲٫۱۵ میلیارد دلار در اقتصاد ایران سرمایه گذاری نموده اند. این روند افزایشی نشان می دهد که ترمیم اقتصادی ایران قرار است ادامه داشته باشد و شرکت های دیگری نیز نسبت به سرمایه گذاری های آینده در این کشور ابراز تمایل نموده اند.

منبع: shahrekhabarCopyright 2016. All rights reserved.