رشد اقتصادی ایران؛ ۴٫۴ درصد

خلاصه خبر:  ???????????  

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی خود، با تصحیح منفی ۱٫۴ درصدی، رشد GDP ‌ایران در سال ۲۰۱۶ را معادل ۴٫۴ درصد پیش‌بینی کرد، اما در عین حال لغو تحریم‌ها علیه ایران عامل اصلی رشد اقتصادی خاورمیانه در سال ۲۰۱۶ برشمرد.


به گزارش بانک‌ جهانی، این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی خود را از رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶ از ۲٫۹ درصد به ۲٫۴ درصد کاهش داد. این جابجایی ناشی از رشد ضعیف در اقتصادهای توسعه‌یافته، قیمت‌های پایین کالاهای اساسی، ضعف در مبادلات تجاری و کاهش جریان‌های سرمایه بوده است.

بر اساس آخرین به روزرسانی گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی، بازارهای نوظهور صادرکننده کالاهای اساسی و اقتصادهای توسعه یافته در تلاش برای وفق دادن خود با قیمت‌های پایین نفت و دیگر کالاهای اساسی هستند و این موضوع ۴۰ درصد از تصحیح نزولی به حساب می‌آید. پیش‌بینی شده است رشد اقتصادی در این کشورها در سال جاری تنها ۰٫۴ درصد افزایش یابد که نسبت به پیش‌بینی رشد ۱٫۲ درصدی چشم‌انداز ماه ژانویه افتی محسوس را نشان می‌دهد.

جیم یانگ کیم، رئیس بانک جهانی اعلام کرد: «رشد کند تاکید می‌کند که این موضوع تا چه حد برای کشورهایی مهم است که از سیاست‌هایی پیروی‌ می‌کنند تا رشد اقتصادی را تقویت کرده و شرایط زندگی را بهبود بخشند. رشد اقتصادی همچنان به عنوان مهمترین عامل کاهش فقر محسوب می‌شود و به همین دلیل است که ما نگران این هستیم که در کشورهای در حال توسعه صادرکننده کالاهای اساسی به دلیل قیمت‌های پایین کالاها رشد اقتصادی کند شود.»

بانک جهانی در گزارش خود همچنین پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۱۶ معادل ۲٫۹ درصد باشد. این در حالی است که این میزان ۱٫۱ درصد کمتر از رشد پیش بینی شده در چشم انداز ماه ژانویه بوده است. این تعدیل نزولی به دلیل کاهش قیمت متوسط نفت در سال جاری و رسیدن آن به ۴۱ دلار برای هر بشکه بوده است. عامل اصلی بهبود نسبی رشد منطقه در سال ۲۰۱۶،‌ بهبود قدرتمند جمهوری اسلامی ایران پس از لغو تحریم‌ها در ماه ژانویه بوده است.

پیش‌بینی شده با رشد قیمت متوسط نفت در سال ۲۰۱۷، رشد اقتصادی منطقه در سال ۲۰۱۷ به ۳٫۵ درصد برسد. در سال ۲۰۱۶، لیبی با پیش‌بینی رشد ۱۴ درصدی بیشترین رشد و کویت با پیش‌بینی رشد GDP معادل ۱٫۳ درصد کمترین رشد اقتصادی منطقه را از نظر بانک جهانی خواهند داشت. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، بانک جهانی در گزارش خود همچنین رشد GDP ایران را در سال ۲۰۱۶ معادل ۴٫۴ درصد پیش‌بینی کرده که نسبت به چشم‌انداز قبلی این بانک در ماه ژانویه ۱٫۴ درصد کاهش داشته است. همچنین پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب ۴٫۹ درصد و ۴٫۷ درصد بوده است.


?زمان دریافت خبر : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵
✨منبع: eghtesadonlineCopyright 2016. All rights reserved.