سرمایه گذاری نروژی ها درپتروشیمی خارک

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از فایننشال تایمز، یک شرکت نفت و گاز نروژی، در آستانه انعقاد قراردادی ۶۰۰ میلیون دلاری با یک گروه پتروشیمی ایران قرار دارد که احتمالا یکی از اولین قراردادهای مهم گازی امضا شده پس از اجرای برجام لقب خواهد گرفت.

این قرارداد، یک سرمایه گذاری مشترک بین شرکت هملا ونتج و شرکت پتروشیمی خارگ، یک شرکت نیمه خصوصی ایرانی خواهد بود و موضوع آن تولید و صادرات ال ان جی و ال پی جی تا سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

گرهارد لودویگسن، یکی از اعای موسس گروه هملا و مدیر شرکت هملا ونتج در این باره گفت: «هملا تامین مالی این پروژه را به صورت اعطای قرض متقبل خواهد شد و به صورت ۵۰/۵۰ در سهام این کارخانه با شرکت پتروشیمی خارگ شریک خواهد بود.»

این قرارداد احتمالی نشان دهنده بلندپروازی های ایران در زمینه صنعت گاز است. بر اساس آمارهای وزارت انرژی آمریکا، ایران دارنده چهارمین ذخایر بزرگ نفتی و دومین ذخایر بزرگ گازی جهان است و یکی از ۱۰ تولید کننده بزرگ نفت و ۵ تولید کننده بزرگ گاز طبیعی جهان به شمار می آید.

وی افزود: «ما دریافته ایم که ایران واقعا می خواهد از یک بازیگر سنتی به یک بازیگر مدرن تبدیل شود. هیچکس باور نمی کند که ایران می تواند در سال ۲۰۱۷ به اولین تولید کننده ال پی جی در یک کشتی شناور تبدیل شود.»

در قالب این سرمایه گذاری مشترک، در طی بازه زمانی ۱۵ ساله، ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گازی که سوخته می شود از میادین نفتی فراساحلی در نزدیکی جزیره خارگ خریداری خواهد شد. در فاز نخست، این کارخانه سالانه ۵۰۰ تن ال ان جی و ۲۰۰ تن ال پی جی تولید خواهد کرد. این کارخانه شناور که روی یک کشتی تعبیه شده و قرار است با اتمام ساخت در چین، تا ماه اکتبر به جزیره خارگ برسد، از شرکت بلژیکی اکسمار اجاره خواهد شد.

هملا ونتج گفته، تامین مالی این پروژه به رغم مشکلات بانکی، با مانعی مواجه نخواهد شد.

منبع: tnewsCopyright 2016. All rights reserved.