سولفات آمونیوم گرانول (قیمت فروش سولفات آمونیوم)

سولفات آمونیوم یا آمونیوم سولفات چیست ؟

نام های مترادف سولفات آمونیوم:

ammonium tetraoxosulfate، کودشیمیایی گرانول

• جرم مولی:  ۱۳۲٫۱۴ g/mol

• فرمول شیمیایی: NH4)2SO4)

• شکل ظاهری : جامد پودری سفید رنگ شکری

• دمای ذوب:  ۲۳۵ تا ۲۸۰ درجه سلسیوس

• گرید: صنعتی – آزمایشگاهی

• انواع: پودر سولفات آمونیوم، گرانول سولفات آمونیوم، نوع کریستالی و همچنین محلول سولفات آمونیوم

• برند: پتروشیمی ارومیه – ازبکستان (ازبک) – یزد

• چگالی:  ۱٫۷۷ g/cm³ @ ۵۰ °C (122 °F)


• سولفات آمونیوم چیست :

بزرگترین مزیت و برتری سولفات آمونیوم در مقابل سایر ترکیبات ازتی از قبیل اوره و نیترات آمونیوم قابلیت اصلاح کنندگی در خاکهای قلیایی و ایجاد خاصیت اسیدی و کاهش PH خاک به دلیل وجود یون سولفات در آن می باشد از آنجا که اکثر قریب به اتفاق خاکهای کشاورزی ایران قلیا و شور هستند.

مصرف این کود به صورت مداوم و جایگزینی آن به جای سایر ترکیبات ازته بهترین نتیجه را در اصلاح و بهبود ساختار خاک خواهد داشت.

پارامتر اصلی و کلیدی بابت این نقش در این کود را عنصر گوگرد ایفا می کند که در زمان مصرف به صورت یون سولفات در می آید..

امروزه اهمیت گوگرد و مصرف آن در کشاورزی به حدی بر همگان واضح و آشکار شده است که مشتقات گوگرد را به فرمهای مختلف در خاک وارد و بدین ترتیب باعث اصلاح ساختار خاک می شوند این نقش تا بدینجا اهمیت پیدا کرده که عنصر گوگرد را در تغذیه گیاهی چهارمین عنصر اصلی بعد از ازت و فسفر و پتاس می دانند.

همانطور که میدانید عناصری که سبب ایجاد خاکهای قلیا و شور می گردد ترکیبات سدیم و کلسیم می باشد که به فرم کربناتی در خاک یافت می شود .

یون سولفات باعث کاهش و تعدیل کربناتها و دی کربناتها در خاک می شود بدین ترتیب که با ترکیب شدن سولفات با سدیم سولفات سدیم تشکیل می شود که در آب محلول می باشد و با شستشو و زهکشی مناسب از منطقه نمو ریشه خارج می گردد همچنین ترکیب یون سولفات با کربنات کلسیم موجب کاهش قابل توجه خاصیت قلیایی آن در خاک می شود.


مزایای استفاده از سولفات آمونیوم گرانول

سولفات آمونیوم دارای خلوص بالا و صد در صد بدون هیچگونه افزودنی و مکمل جهت فرمولاسیون
حلالیت بالا و دارای محلولی شفاف
بهبود دهنده و اصلاح کننده موثر خاک بدلیل اسیدی بودن
تغذیه کننده خاک بدلیل دارا بودن ازت آمونیاکی و خالص
رها سازی تدریجی ازت بدلیل گرانول شدن آن
مصرف آسانتر و با راندمان بالاتر بدلیل فرم دانه بندی
مناسب جهت مصرف در کلیه کشتهای زراعی، باغی، صیفی و سبزی و مرکبات


کود شیمیایی پودری

سولفات آمونیوم پودری


• تولید سولفات آمونیوم:

ترکیبی از گاز آمونیاک و بخار آب به داخل راکتوری که محتوی آمونیوم سولفات اشباع و حدود ۲-۴ % اسید سولفوریک در ۶۰ درجه سانتی گراد است، تزریق می شود.

با اسپری اسید سولفوریک به داخل راکتور مملو از گاز آمونیاک ، سولفات آمونیوم به صورت پودر خشک تولید می شود. گرمای واکنش تمام آب موجود در سیستم را بخار می کند.

آمونیوم سولفات را همچنین می توان از سنگ گچ تهیه نمود. سنگ گچ خرد شده را به محلول کربنات آمونیوم اضافه می کنند. کربنات کلسیم ته نشین شده و سولفات آمونیوم به شکل محلول بدست می آید.


• کاربرد سولفات آمونیوم:

سولفات آمونیوم عمدتا در مزارع بعنوان کود شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد که میزان و نحوه بکارگیری آن برحسب شرایط متفاوت است.

کاربرد های صنعتی محصول:

کاربردهای صنعتی آمونیوم سولفات در کشاورزی عمدتا به عنوان کود شیمیایی است. در کنار آن کاربردهای دیگری برای آن عنوان شده است که از جمله آن ها تهیه پودر آتش نشانی، دباغی و تصفیه آب می باشد.
تعریف کود:

به هر نوع ماده معدنی یا آلی یا بیولوژیک که دارای عناصر غذایی باشد و باعث بالا بردن حاصل خیزی خاک و همچنین با تیمار گیاهی باعث افزایش عملکرد کیفی و کمی محصول شود، کود اطلاق می شود.


دسته بندی کودها:

الف)شیمیایی

ب)آلی یا ارگانیک

ج) بیولوژیک یا زیستی


کود های شیمیایی :

برخی از آنها جز عناصر پر مصرف گیاه یا ماکرو المنت و برخی نیز جز عناصر عناصر کم مصرف گیاه میکرو المنت می باشد.

عناصر پر مصرف (ماکرو) شامل: ازت – فسفر – پتاس – کلسیم – منیزیم

عناصر کم مصرف (میکرو) شامل: آهن – روی – منگنز – مس – بر

به کود هایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحا کود کامل اطلاق می شود.

گیاهان مختلف بر حسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایش برگ و خاک به کود های فوق نیازمند خواهند بود .

انواع مختلف کودهای شیمیایی جهت رشد و نمو گیاهان مورد استفاده کشاورزان قرار می گیرند که مهمترین آن ها کود های ازته و از جمله اوره (CH4N2O ) می باشد. ازت فراوان ترین عنصر موجود در جو میباشد.

و در بین عناصر پر مصرفترین عنصر بوده که بصورت یونهای نیتراتو آمونیمو اورهاز طریق ریشه ها جذب و پس از انتقال به برگها در سنتز اسیدهای آمینه دخالت و نهایتا پروتئینها را میسازند، همچنین ازت بخش مهمی از سایر ترکیبات آلی نظیر رنگدانه کلروفیل و کوآنزیم ها را تشکیل میدهد. ازت رشد رویشی درخت را تحریک میکند و در صورت مصرف زیاد منجر به ایجاد بافتهای نرم و افزایش پاجوش و تنه جوش در درخت شده و بر فرآیند تولید محصول اثر معکوس میگذارد .

بنابراین عامل مهمی در کشاورزی می باشدازت خاک از دو منبع کودهای آلی و شیمیایی تأمین میگردد. درصد بالای این عنصر در اوره این ماده را نسبت به سایر کود های ازت در صدر قرار داده است در این میان نکته اساسی ویژگی های خاک کشاورزی و خاصیت قلیائی ازت می باشد که به کار گیری بیش از حد آن باعث بروز مشکلات مختلف در خاک و آب های زیرزمینی می گردد. از آن جا که بیشتر خاک های کشاورزی ایران خاصیت قلیائی دارند لذا استفاده اوره به تنهایی ممکن است در برخی محصولات مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

اوره متحرک است و علی رغم pdf کود شیمیاییجذب آسان میتواند با آبشویی از دسترس خارج شود،نیترات یک آنیون بسیار محلول است که بوسیله خاک جذب نمی شود و از اینرو براحتی میتواند بطرف ریشه ها حرکت کند و یا بوسیله آبشویی از دسترس گیاه خارج شود.

اما آمونیوم (نیتروژن آمونیاکی) بار مثبت دارد و مثل سایر کاتیونها جذب ذرات خاک می شود و از اینرو تحرک و آبشویی آن محدود است و کمتر از کـودهای ازته دیگر در خاک شسته می شوددر نتیجه آلایندگی کمتری برای آب های زیر زمینی ایجاد می کند ، کود آمونیوم سولفات شامل ۲۱ %نیتروژن به شکل یون آمونیوم مثبت و ۲۴%سولفور به شکل آنیون سولفات است.

این کود اسیدزا بوده و بهترین کود برای شرایط خاک های ایران است.کود سولفات آمونیوم علاوه بر خاصیت اصلاح کنندگی خاک، با صرف حداقل انرژی توسط گیاه به سرعت جذب گیاه نیز می شود در متابولیسم گیاه به مصرف می رسداز سوی دیگر وجود گوگرد (به صورت سـولفات) در این کود به همراه نیتروژن سبب تنظیم PH خاک وافزایش قلیائیت خاک و تسهیل جذب سـاير ریز مغذی های موجود در خاک مثل روی، آهن، منگنز و مس می شود.

گوگرد از سنتز اسید های آمینه، پروتئین ها، آنزیم هاو ویتامین ها و کروفیل پشتیبانی می کندو برای انواع محصولات شامل کلزا، یونجه، ذرت، سیب زمینی، برنج، سبزیجات و گندم سودمند است و همچنین درختانی مثل درخت پسته، مـرکبات و انگور که نسبت به اوره حساس هستند و در اثر وجود آن برگهایشان زرد می شـود با مصرف سـولفات آمونیوم بهبود می یابند و علاوه بر رفع زردی برگهای پیر که به دلیل کاهـش ازت خاک می باشد رفـع زردی برگهای جوان را نیز که به دلیل کمبود گوگرد می باشد را نیز برطرف می سازد.

وتوصیه می شود برای استفاده از هر نوع کود در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زارعی و باغات بر اساس نتیجه آزمون خاک، صرفاٌ با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد و کشاورزی منطقه انجام داده شود و مورد مصرف، نحوه پخش، زمان کوددهی و اثر کودها در نظر گرفته شود. بنابراین شناخت کافی از انواع کودهای شیمیائی قبل از انتخاب و یا مصرف آنها ضرورت دارد.


کود شیمیایی

کود شیمیایی


علائم کمبود عناصرغذایی درختان میوه:

نیتروژن:
در صورت کمبود ازت، ازت از برگ های پیر به برگ های جوان منتقل شده و علایم کمبود اکثر در برگ های پیر مشاهد می شود توقف رشد و زردی برگ های پایین درخت از علایم کمبود ازت است.
فسفر:
توقف رشد برگ ها،کوچک شدن برگهاوارغوانی شدن برگهای پایینی از علایم کمبود فسفر می باشد.
پتاسیم:
رنگ پریدگی سوختگی حاشیه برگ ها و زرد شدن حاشیه برگ های پایینی در درخت انگور، سبب خشک شدن نوک خوشه های انگور می گردد.


نحوه مصرف کود های ازته :

باید توجه داشت که از مصرف بیش از اندازه نیتروژن در خاک باید پرهیز کرد زیرا باعث تاثیر منفی بر روی کیفیت میوه می شود. مصرف سالانه ازت برای درختان بارور سیب بر روی پایه بذری ۱۲۰ کیلوگرم ازت خالص در هکتار و برای درختان هلو بسته به نوع خاک ۱۵۰ الی۲۰۰ کیلوگرم در هکتارمی باشد.

در سال اول پس از کاشت جهت جلوگیری از صدمه به نهال های جوان از کود خشک کمتر استفاده شود در صورت نیاز ۱۵-۳۰ گرم ازت خالص در سال اول به صورت خشک استفاده شود. در سال دوم در اوایل بهار مقدار ۵۰-۱۰۰ گرم ازت خالص با توجه به بافت خاک به درختان داده شود.

منابع کودی ازت شامل اوره ۴۶% – فسفات آمونیوم ۱۱%- سولفات آمونیوم ۲۰% و نیترات آمونیوم ۳۳% می باشند. در خاک های ایران معمولا سولفات آمونیوم برای استفاده خاکی و اوره برای محلول پاشی استفاده می گردد.


نحوه مصرف کود آمونیوم سولفات:

– در مزارع ۳۰۰ الی ۴۰۰ کیلوگرم در هکتار قبل از کاشت

– در باغ ها به ازای هر درخت یک کیلوگرم در اول بهار

– در گلخانه ها به ازای هر بوته گیاه ۱۵ گرم و در باغچه به ازای هر مترمربع ۲۵ گرم


ترکیب بهترین کود ازته در باغات پسته ایران:

کودهای اوره و سولفات آمونیوم بعنوان پرمصرف ترین کودهای نیتروژنه در باغات پسته در ایران محسوب می شوند و بصورت معمول برای کود دهی نیتروژنه، کود اوره یا کود سولفات آمونیوم مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیب اوره با سولفات آمونیوم در مناطق پسته خیز به منظور تأمین ازت مرسوم نیست. تحقیقات اخیر نشان داده که بهتر است کود سولفات آمونیوم و اوره بصورت توأمان با هم مصرف شوند.

کود اوره دارای ۴۶ درصدنیتروژندرترکیبخوداستوکود سولفات آمونیوم نیز حدود ۲۱ درصد ازت در ترکیب خود دارد. هر کدام از این کودهای دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

اوره در خاکهای قلیایی شدید استان کرمان می تواند دردسر ساز باشد و موجب افزایش بیشتر قلیایت خاک و همچنین مسمومیت به شوری شود در صورتی که سولفات آمونیوم برای زمین های قلیائی شرایط خاکی باغات پسته مناسبتر است اما عیب بزرگ سولفات آمونیوم هزینه هنگفت اقتصادی آن است چون تقریبا نزدیک به نصف میزان ازت اوره را دارد بنابراین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

راه حل مناسب برای کوددهی اقتصادی و موثرتر نیتروژنه، ترکیب کردن سولفات آمونیوم با اوره به یک نسبت مشخص است. یعنی میزان اوره آنقدر بالا نباشد که مضر برای خاک باشد و همچنین می توان با مصرف کمتر سولفات آمونیوم از نظر اقتصادی بهتر عمل کرد.

تحقیقات اخیر مشخص کرده اند که علاوه بر به صرفه بودن ترکیب توأمان اوره و سولفات آمونیوم برای کوددهی نیتروژنه اضافه شدن و مخلوط شدن سولفات آمونیوم با کود اوره راندمان جذب ازت (N) را بطور قابل ملاحظه ای بالا خواهد برد.

کود اوره در خاک تولید گاز NH3 می کند و این ترکیب برای خاک ترکیب مفیدی محسوب می شود و گاها در بسیاری از نقاط کشاورزی در دنیا بصورت مصنوعی و بصورت گازی شکل NH3 را به خاک اینجکت یا تزریق می کنند. یکی از مشکلات اوره در خاک تبخیر یا هدررفت سریع گاز NH3 متصاعد شده از خاک است این مساله در تابستان و در اوج گرما اهمیت بیشتری می یابد.

زمانی که سولفات آمونیوم با اوره بصورت توامان استفاده شوند پرت یا بخار شدن NH3 از خاک بسیار کمتر خواهد بود و این یعنی حاصلخیزی بیشتر خاک و ماندن بیشتر NH3 در خاک که علاوه بر ریشه ها و درختان، موجودات خاکی ریز و درشت نیز می توانند از NH3 استفاده کنند که این هم بسیار سودمند خواهد بود.

علاوه بر اینکه مخلوط کردن اوره و سولفات آمونیوم می تواند درجهت کاهش میزان مصرف اوره بسیار موثر باشد.

کاربرد سولفات آمونیوم ۲ تا ۴ هفتهقبلازکاربرد اوره در pH برابر ۲/۸ میزانمصرفاورهرابهنصفکاهش داده است و این بدلیل کاهش یافتن قابل ملاحظه تبخیر NH3 از خاک بوده است:

Kumar and Aggarwal 1988 (Goos and Cruz, 1999)

Lara-Cabezas et al., 1992, 1997; Vitti et al., 2002

مطالعات نشان داده اند که هر چند مقدار سولفات آمونیوم در ترکیب با اوره بیشتر باشد میزان تبخیر NH3 از خاک کمتر خواهد بود (Cantarella et al., 2003).

تحقیقات در مورد ترکیب اوره با سولفات آمونیوم نشان می دهد هنگامی که اوره با سولفات آمونیوم ترکیب شود ردیابی نیتروژن نشان دار شده (N15) مشخص کرد که در حضور سولفات آمونیوم میزان جذب نیتروژن مربوط به اوره ۳۸ درصد افزایش داشته و این درحالی است که میزان N جذب شده از سولفات آمونیوم در حضور اوره ۱۴ درصدکاهشنشانمی دهد (Watson , 1988).

مکانیسم دقیق افزایش قابل توجه جذب ازت در شرایط اختلاط سولفات آمونیوم و اوره بصورت کامل روشن نیست. در مورد میزان اختلاط سولفات آمونیوم و اوره یا درصد اختلاط مطالعات مختلف نتایج تقریبا مشابهی داشته اند مثلا توصیه شده است که ۵۰ درصداوره و ۵۰ درصدسولفاتآمونیوم یا ۴۰ درصدسولفاتآمونیومو ۶۰ درصد اوره، ۶۵ درصداورهو ۳۵ درصدسولفات آمونیوم با هم مخلوط شوند (Vitti et al., 2002).

یکی دیگر از مزایای اختلاط سولفات آمونیوم با اوره نسبت به اضافه کردن اوره به تنهایی، وجود مقدار قابل توجهی گوگرد در ترکیب کود سولفات آمونیوم است که می تواند به مصرف درختان برسد و این در حالی است که اوره فاقد عنصر گوگرد در ترکیب خود است.


سولفات آمونیوم گرانول

سولفات آمونیوم


تولید انواع کود های کشاورزی (NPK):

کود کامل از مهم ترین کود های تولید داخل کشور است که دارای سه عنصر اصلی ازت، فسفر و پتاسیم است و تحت عنوان NPK نیز شناخته می شود. بعضا در ترکیب این کود از ترکیبات روی نیز به میزان بسیار کم استفاده می شود این کود مصرف عمده و فراوانی در بخش کشاورزی داشته و به صورت گرانول به بازار عرضه می گردد. استفاده از کود ماکرو در مقایسه با کود های ازته، فسفر و پتاسیم سبب استفاده بهینه از خاک می شود.

طبق اطلاعات شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی که وظیفه تأمین و توزیع کود کشور را بر عهده دارد کود کامل ماکرو مورد استفاده در اراضی کشاورزی کشور محتوی ۱۵ درصد ازت، ۸ درصد فسفر(P2O5)، ۱۵ درصد پتاسیم(K2O) و بعضا شامل ۱ تا ۲ درصد روی نیز می باشد.

مواد اولیه تولید NPK سولفات آمونیوم، سولفات پتاسیم، فسفات آمونیوم می باشد.

پودر آتش نشانی:

یکی از انواع خاموش کننده های آتش، کپسول های آتشنشانی می باشد که خود انواع مختلفی دارد که بر حسب نوع آتش در ماشین، منزل و یا محل کار از آن ها استفاده می شود که به شرح زیر می باشد:

الف) کپسول های آتشنشانی پودر و گاز:

از این نوع کپسول آتشنشانی برای آتش سوزی مایعات قابل اشتعال و فلزات در حال سوختن استفاده می شود.

ب) کپسول های آتشنشانی آب و گاز:

از این نوع کپسول آتش نشانی برای جلوگیری از آتش سوزی جامدات با ریشه گیاهی و گازهای قابل اشتعال استفاده می شود.

پ) کپسول های آتشنشانی گاز دی اکسید کربن (CO2):

این نوع سیلندر بهترین خاموش کننده برای آتش سوزی ادوات برقی می باشد.

سولفات آمونیوم در ترکیب پودر آتش نشانی مورد مصرف دارد.


دباغی:

فرآیند دباغی پوست، شامل مراحل متعددی است که طی آن برای زدودن مو و باقیمانده های چربی و پوست از مواد شیمیایی استفاده می شود. مهم ترین ماده مصرفی آهک است که به علت خاصیت قلیائی خود قادر است چربی ها و زائدات از جمله مو را از روی پوست تمییز نماید.

آهک زنی همراه با سولفید یکی از روش های متداول در ایران می باشد. مکانیسم عمل در این فرآیند به شرح زیر است. خمیر آهکی ازطرف داخل پوست به پوست ها زده می شود. با گذشت زمانی در حدود ۱۲ تا ۱۸ ساعت این عمل باعث افزایش PH پوست تا ۱۲-۱۳ خواهد گردید. به این ترتیب پوست متورم شده و پایه موها شل می گردد.

برای خنثی سازی پوست ها و آماده کردن برای مرحله بعدی بایستی عملیات آهک گیری و خنثی سازی انجام گیرد برای این منظور از مواد آهک گیر همچون سولفات آمونیوم، اسید کلریدریک ۳۵ درصد، اسید سولفوریک ۵ درصد، اسید فرمیک ۸۵ درصد، اسید لاکتیک و… می توان استفاده نمود. روش معمول استفاده از سولفات آمونیوم می باشد.

تصفیه آب:

سولفات آمونیوم در صنعت تصفیه آب نیز به عنوان یکی از مواد شیمیائی مصرفی کاربرد دارد.

افزودنی غذا:

براساس بررسی های اداره غذا و داروی امریکا، سولفات آمونیوم جهت افزودنی غذا ایمن تشخیص داده شده و می توان آن را جهت تنظیم اسیدیته مواد غذایی از جمله آرد و نان به کار برد. اتحادیه اروپا این ماده را با کد E517 در سیستم کدینگ E ثبت نموده است.


• ایمنی

خطرات :

۱٫حریق : در موقع حریق گاز سمی تولید می کند.

۲٫تماس تنفسی : سوزاننده سیستم تنفسی.

۳٫تماس پوستی : تحریک کننده پوست.

۴٫تماس چشمی : سوزاننده چشم.

پیشگیری :

۱٫حریق : استفاده از لباس مناسب ، دستگاه تنفسی ، دستکش لاستیکی ، چکمه و عینک.

۲٫تماس شغلی : وجود دوش و چشم شور و هود نیاز است.

۳٫تماس تنفسی : از غبار آن دوری کنید و آن را استنشاق نکنید.

۴٫تماس پوستی : استفاده از لباس و دستکش – از تماس با پوست جلوگیری کنید.

۵٫تماس چشمی : استفاده از عینک و جلوگیری از تماس آن با چشم.

کمک های اولیه :

۱٫حریق : اسپری آب ، CO2 ، پودر خشک و فوم.

۲٫تماس شغلی : شستشوی لباس های آلوده قبل از استفاده مجدد.

۳٫تماس تنفسی : انتقال مصدوم به هوای آزاد.

۴٫تماس تماس چشمی : شستشو با آب حداقل به مدت ۱۵ دقیقه.

۵٫بلع و گوارش : شستشوی دهان با آب.

انبارش : در ظروف کاملا بسته و در محیط خشک و خنک نگهداری شود.


• بسته بندی: 

عرضه سولفات آمونیوم در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی و پک های ۱ کیلوگرمی انجام میشود.


جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش ، صادرات و واردات اسیدها و کلیه مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۶

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۷Copyright 2016. All rights reserved.