صادرات به اروپا، ۶۴۳ میلیون دلار شد

خلاصه خبر:  ???????????

پس از اجرایی شدن برجام، ارزش تجارت خارجی ایران رو به رشد است؛ به‌طوری که سال گذشته، تراز تجاری ایران پس از ۳۷ سال مثبت شد.


این موضوع هرچند در پی کاهش حجم تجارت ایران بوده، اما با این حال گام مثبتی در تحقق اهداف تجاری کشور به شمار می‌رود. در این میان، تجارت خارجی ایران که در دوره تحریم‌ها، به کشورهای آسیایی و معدود کشورهای آفریقایی محدود شده بود، با لغو تحریم‌ها، شکل و سوی دیگری به خود گرفت و با از سرگیری تعاملات جدی با اروپا، مراودات هیات‌های تجاری ایرانی و اروپایی افزایش یافت. اروپایی‌ها که در ۶ ماهه اول تفاهم برجام، برای شناسایی چهره جدید به ایران سفر می‌کردند، پس از آن به دنبال تبادل تجاری و معرفی و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری بودند. حال با گذشت ۶ ماه از سال جاری به نظر می‌رسد تجارت ایران با کشورهای اروپایی افزایش یافته است.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، در همین راستا گمرک ایران بعد تازه‌یی از آمار و اطلاعات تجارت خارجی کشور در پنج‌ماهه منتهی به مردادماه را منتشر کرده است. براساس این آمار، ارزش تجارت خارجی ایران از ابتدای امسال تا پایان مردادماه، با احتساب میعانات گازی و گاز مایع به ۳۵میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار رسیده است. این آمارها حاکی از آن است که در پنج ماهه امسال، صادرات غیرنفتی کشورمان با ۱۰٫۲۲درصد افزایش در مقایسه با پارسال به ۱۹میلیارد و ۱۰۸میلیون دلار رسید. این در شرایطی است که سال گذشته در دوره پنج ماهه نخست سال، ارزش صادرات غیرنفتی به رقم ۱۷ میلیارد و ۳۳۶میلیون دلار رسیده بود. ارزش واردات کشور نیز در مدت پنج ماهه امسال به ۱۶میلیارد و ۷۰۹میلیون دلار رسید که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۲٫۸۵درصد کاهش نشان می‌دهد.
رتبه کشورهای اروپایی در بازار صادرات
هرچند آمارهای گمرک در پنج ماهه نشان می‌دهد که چین بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی است و عمده صادرات ایران به این کشور انجام می‌شود، اما در همین حال آمارهای تازه گویای این است که صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا افزایش یافته است؛ به‌طوری که صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا در پنج ماهه ابتدای سال جاری به ۶۴۳میلیون و ۳۳۳هزار دلار رسید که این رقم ۱۰۹میلیون و ۵۳۳ هزار دلار بیشتر از مدت مشابه سال قبل است. صادرات غیرنفتی ایران به اروپا در پنج ماهه ابتدایی سال گذشته ۵۳۳میلیون و ۸۰۰هزار دلار بود که این میزان ۲۱درصد رشد را نشان می‌دهد.
«ایتالیا» مهم‌ترین خریدار اروپایی
در سال‌های تحریم صادرات به اروپا کاهش یافته بود اما در ماه‌های اخیر، روابط تجاری میان ایران و کشورهای اروپایی روند صعودی در پیش گرفته است. بر اساس آمار، کشور ایتالیا مهم‌ترین خریدار کالاهای ایرانی در اروپاست، به‌طوری که در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۵، صادرات ایران به این کشور ۲۶۱میلیون و ۵۱۷هزار دلار بوده؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۴، صادرات ایران به این کشور ۲۲۶میلیون دلار بود. در حال حاضر کشور ایتالیا در رتبه دوازدهم کشورهای هدف صادراتی ایران قرار گرفته است و صادرات به این کشور طی این مدت ۱۵٫۷۶درصد رشد داشته است.
«اسپانیا» خریدار دوم کالای ایرانی
بنابراین گزارش، از کشورهای اروپایی دیگر که صادرات ایران به آنها رشد داشته است، می‌توان به اسپانیا اشاره کرد، کشور اسپانیا در پنج ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۴۹میلیون دلار کالای ایرانی خریداری کرده است و در ردیف پانزدهمین کشورهای هدف صادراتی ایران جای دارد؛ در حالی که این میزان در مدت مشابه سال ۹۴ به ارزش ۱۱۷ میلیون و ۶۴۲هزار دلار بوده که از لحاظ ارزش ۲۵٫۶۷ درصد افزایش داشته است.
«آلمان» رتبه سوم بازار صادرات
کشور آلمان نیز بر اساس آمار، رتبه سوم از بازار صادرات ایران را از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا داراست؛ به‌طوری که طی پنج ماهه اول سال جاری، بیش از ۱۰۹میلیون دلار کالا از ایران به این کشور صادر شده است؛ در حالی که کشور آلمان در مدت مشابه سال ۹۴، بیش از ۱۰۵میلیون دلار کالا را خریداری کرد که این رقم، ۴٫۲۵درصد افزایش را نشان می‌دهد. قابل ذکر است که کشور آلمان در ردیف هفدهم کشورهای هدف ایران در امر صادرات قرار دارد.
«بلژیک» شریک چهارم اروپایی
این گزارش می‌افزاید: صادرات کشورمان به بلژیک در پنج ماهه نخست سال ۹۵ به میزان ۳۷میلیون و ۷۶۵ هزار دلار رسید که این رقم در مدت مشابه سال ۹۴ به ارزش ۱۴میلیون و ۶۴۹هزار دلار بود که کشور بلژیک به عنوان چهارمین کشور هدف صادراتی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که در مدت مذکور رشد ۱۰۰درصدی را داشته است.
«لهستان» رتبه پنجم بازار صادرات
بنابر این گزارش، کشور لهستان رتبه پنجم از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارد؛ به‌طوری که طی پنج ماهه اول سال جاری ۲۶میلیون و ۶۷۲هزار دلار کالاهای ایرانی را خریداری کرده است؛ در حالی که رقم واردات لهستان طی مدت مشابه سال ۹۴ به میزان ۷میلیون و ۶۷۰هزار دلار بوده که رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.
رتبه کشورهای اروپایی در واردات به ایران
اما از سویی بررسی آمار کشورهای صادرکننده کالا از اروپا به ایران نیز قابل تامل است؛ رتبه‌های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با ۳میلیارد و ۸۶۳میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲میلیارد و ۸۶۲میلیون دلار، کره‌جنوبی با یک میلیارد و ۲۶۳ میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و ۷۷ میلیون دلار اختصاص یافت.روند واردات کشورمان از بازارهای یاد شده کاهشی بوده و به ترتیب ۱۱٫۵۱، ۲۱٫۱۹، ۱۸٫۷۵ و ۱۶٫۳۲درصد کاهش نشان می‌دهد.
«آلمان» بزرگ‌ترین واردکننده اروپایی
بر اساس آمار، آلمان پنجمین کشور صادرکننده کالا به ایران است و آمار تجارت خارجی کشورمان در پنج ماهه (منتهی به مرداد)، افزایش واردات کالاهای ساخت کشور آلمان را نشان می‌دهد؛ صادرات آلمان به ایران در این مدت ۲۹٫۲۳درصد افزایش داشته و حجم واردات ایران از آلمان به ۹۳۸میلیون دلار رسید.
«سوییس» رتبه دوم واردات از اروپا
سوییس در رتبه ۸ کشورهای وارد‌کننده به ایران است. این کشور با ۶۳۱میلیون دلار واردات کالا به ایران، کاهش ۲۷درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. سوییس در میان ۲۰ کشور اولی که ایران به آنها کالا صادر می‌کند، حضور ندارد.
«ایتالیا» در رتبه سوم بازار واردات
از سوی دیگر، «ایتالیا» با ۴۱۷میلیون دلار واردات کالا به ایران، در رتبه ۱۰کشورهای واردکننده کالا به ایران است. این کشور نیز افزایش ۱۴درصدی در واردات را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.
«فرانسه» چهارمین واردکننده اروپایی
فرانسه در میان ۲۰ کشور اولی که ایران به آنها کالای غیرنفتی صادر کرده است، حضور ندارد اما وضعیت مناسبی را در میان واردکنندگان کالا به ایران دارد. به‌طوری که با ۴۰۱ میلیون دلار واردات کالا به ایران در پنج ماهه سال ۹۵، افزایش ۶۱درصدی واردات از اروپا به ایران را داشته است. البته نباید فراموش کرد، بزرگ‌ترین قراردادهای تجاری ایران با غول‌های فرانسوی به امضا رسیده است.
«هلند» رتبه پنجم بازار واردات
هلند و بریتانیا نیز در رتبه‌های ۱۲ و ۱۵ واردکنندگان کالا به ایران قرار دارند. از هلند ۳۱۸ میلیون دلار کالا وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲درصد افزایش داشته است. انگلیس نیز با ۱۵۵میلیون دلار واردات کالا به ایران، کاهش ۷درصدی را در این مدت داشته است. اسپانیا نیز با وجود افزایش ۸۱درصدی واردات کالا به ایران، در رتبه ۲۰ کشورهای واردکننده قرار دارد. این کشور ۱۳۶میلیون دلار در پنج ماهه نخست سال ۹۵ کالای غیر نفتی وارد کشور کرده است.
بر اساس این آمار به نظر می‌رسد، تجارت خارجی ایران پس از برجام به سمت کشورهای اروپایی سوق یافته و حجم صادرات ایران به این کشورها افزایش یافته است؛ هرچند همچنان چین شریک اول تجاری ایران محسوب می‌شود.


?زمان دریافت خبر : چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵
✨منبع: eghtesadonlineCopyright 2016. All rights reserved.