فرمالین (قیمت فروش فرمالدهید)

فرمالین یا فرمالدهید چیست ؟

نام های مترادف فرمالین:

فرمالین، فرم آلدهید، متیلن اکسید ،متیل آلدهید، فرمالدهید.

• جرم مولی: ۳۰٫۰۳ g/mol

• فرمول شیمیایی: CH2O

• شکل ظاهری :  گاز بی رنگ

• دمای ذوب: (زیرصفر)۱۱۷ °C (156 K)

• دمای جوش: ۱۹٫۳ °C (253.9 K)

• گرید: صنعتی

• برند: ایرانی

• حلالیت درآب: حلال در آب


• فرمالین چیست :

فرمالدهید یا همان فرمالین که نام علمی آن متانال است، گازی با بوی تند و زننده‌است و کوچک‌ترین آلدهید به شمار می‌آید.

فرمالدهید به آسانی از سوخت ناقص ترکیب‌های کربن‌دار به دست می‌آید. آن در دود آتش جنگل‌ها و دود خودروها هم پیدا می‌شود. فرمالدهید همچنین از آمیختهٔ اکسیژن و متان در هوا ساخته می‌شود. مقادیر اندک فرمالدهید در فرآیندهای متابولیک پسمان‌ها در بسیاری از جانوران زنده نیز ساخته می‌شود.

متانال، با فرمول شیمیایی CH2O یک آلدهید محسوب می‌شود که دارای گروه عاملی کربونیل (C=O) می‌باشد. بنابراین اتم کربن دارای سه قلمروی الکترونی است و هیبریداسیون sp2 را اتخاذ کرده است. پس فرمالدهید یک مولکول مسطح و به شکل مثلث است. الکترونگاتیوی بیش‌تر اکسیژن نسبت به کربن، این مولکول را به یک مولکول قطبی تبدیل کرده است.


• خواص :

فرم آلدهید دارای مولکول‌های قطبی است، بنابراین جاذبه‌های دوقطبی-دوقطبی بین این مولکول‌ها و همین‌طور بین مولکول‌های متانال با دیگر مواد می‌تواند برقرار شود. در اثر جاذبه‌های بین مولکولی، فرم‌آلدهید در فاز مایع به شکل سه‌پار (trimer) هم یافت می‌شود. این جاذبه‌های دوقطبی موجب می‌شود تا متانال در حلال‌های قطبی نظیر آب و اتانول حل شود (محلول آبی فرم آلدهید را «فرمالین» هم می‌گویند).


فرمالین کیمیا اسید

فرمالین کیمیا اسید


•تاریخچه:

فرمالدئيد اولين بار توسط دانشمند روسي به نام الكساندر باتلرف در ۱۸۵۹ كشف شد.


• تولید:

فرمالدهید را از طریق اکسید احیا تهیه می‌کنند و معمولاً برای این که راندمان تولید بالا رود باید مقداری صبرکنیم که باعث تولید اسید فرمیک HCOOC در کنار فرمالدهید می‌شود پس قبل از اندازه گیری باید فرمیک اسید را خنثی کنیم، در بازار به آن‌ها فرمالین هم گویند.


• کاربرد :

استفاده فرمالدهید به عنوان یک ضد عفونی کننده همچون گلوتر الدئید می باشد. یکی از کاربردهای فرمالدهید در صنایع چسب سازی است. این ماده در فاضلابهای صنایع مختلف همچون صنایع چسب سازی و پتروشیمی یافت می‌گردد.

یکی دیگر از کاربرد های این ماده استفاده از آن به عنوان فیکساتیو در آماده سازی نمونه های بافتی برای بررسیهای دیگر می باشد . مثل تشریح آناتومیک و یا بررسی بافت شناسی . مورد استفاده دیگر کاربرد آن به عنوان یک ماده استریل کننده و ضد عفونی کننده است .


• خطرات:

۱٫ چشم ها، بینی، تحریک و منجر به قرمزی، ریزش اشک، سوزش چشم، عطسه و سرفه و زخم در گلو می گردد. مقادیر بالاتر می تواند منجربه تحریک ریه ها و ایجاد درد در قفسه سینه و تنگی نفس شود.

۲٫ مواجهه با فرمالدئيد باعث تحريك مخاط دهان، مجاري فوقاني تنفسي و ناهنجاري هاي تنفسي مي شود. ولي مكانيسم مولكولي آن هنوز به خوبي شناخته نشده است.

۳٫ طبق اطلاعات موجود در موسسه بين المللي سرطان، فرمالدئيد جزء دسته مواردي است كه براي انسان سرطان زا است. در معرض قرار گرفتن با گاز فرمالدئید می تواند منجربه سرطان بینی و سینوس و ایجاد انواعی از لوکمی و لمفوما نیز گرددو ريسك سرطان حلق و بيني را بالا مي برد

۴٫ استنشاق آن در دوران نوزادي باعث ايجاد بيماري هاي عصبي در بزرگسال مي شود.

۵٫ فرمالدئيد مي تواند در افرادي كه به صورت طولاني مدت در مواجه با آن قرار دارند باعث آسم شود. ولي مكانيسم مولكولي آن هنوز به خوبي شناخته نشده است

۶٫ هايپر پلازي لنفو اپي تليوم بافت لنفاوي دستگاه تنفس تنها تاثير قابل تشخيص بخارات فرمالدئيد بر روي بافت هاي لنفاوي منطقه تنفسي است

۷٫ از آنجا كه ماست سل ها به طور گسترده در سرتا سر مجاري هوايي پخش مي باشند به نظر مي رسد كه فرمالدئيد با تاثير بر اين سلول ها باعث ازدياد حساسيت مي شود.

۸٫ تماس با محلول های فرمالین می تواند منجر به صدمه پوست، خشکی، پوسته پوسته شدن، ترک برداشتن و درماتیت در پوست گردد.

۹٫ اثرات زیان بار فرمالدئید بر روی باروری و دستگاه تولیدمثل در هر دو مدل انسانی و حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.

 

 


formalin kimia tehran acid

formalin kimia tehran acid


• ایمنی:

فرمالدهید به عنوان نگهدارنده در صنعت رنگ و رزین استفاده می شود. اما به دلیل مقاومت حرارتی پائین در گذشت زمان تبخیر می‌شود لذا ماده رنگ یا رزین عاری از ماده نگهدارنده می‌شود . بخارات سمی دارد. نهاد بین المللی تحقیقات روی سرطان (IARC) فرمالدهید را از مواد شناخته شده به سرطان زایی می داند.


 1. موقع كاركردن با فرمالدئيد از تجهيزات محافظت شخصي، عينك محافظ، لباس كار، ماسك مخصوص بخار، دستكش و كفش مناسب استفاده كنيد .
 2.  در صورتي كه امكان ترشح و پاشيدن به صورت وجود دارد از ماسك مخصوص محافظ صورت استفاده كنيد .
 3. اگر استنشاق اتفاقي آن رخ داد فرد را به هواي آزاد منتقل كرده و در صورت لزوم به پزشك مراجعه شود.
 4. در صورت بلع اتفاقي آن شخص را وادار به استفراغ نكنيد و بلافاصله به پزشك مراجعه شود .
 5. در صورت تماس فرمالدئيد با پوست، شستشو با آب معمولي به مدت ۱۵ دقيقه و خارج كردن البسة آلوده و شستشوي آنها قبل از استفاده مجدد. در صورت لزوم به پزشك مراجعه شود .
 6. در صورت ترشح يا تماس با چشم، خارج كردن لنزهاي تماسي (در صورتي كه در چشم شخص لنز تماسي باشد)، شستشو با آب معمولي به مدت ۱۵ دقيقه و معاينه توسط پزشك .
 7. حتي المقدور از حالتهايي كه باعث تشديد خطر مي شود، مانند تكرار مصرف و مصرف طولاني مدت به شكل اسپري كردن جلوگيري كنيد .
 8. براي مواقع ضروري بايد دوش شستشوي چشم و صورت در آزمايشگاه موجود باشد .
 9. شستشوي دست و بازو و صورت قبل از خوردن، آشاميدن، سيگار كشيدن و قبل از خروج از آزمايشگاه انجام شود .

 


• نگهداری:

 1. فرمالدئيد را از مواد اكسيدكننده، فلزات، اسيدها و بازها دور نگه داريد .
  ۲٫ فرمالدئيد را در ظروف دهانه تنگ نگهداري كرده و درب آن كاملاً بسته باشد بطوري كه اصلاً به خارج نشت نداشته باشد .
  ۳٫ فرمالدئيد را در ظروف خشك و دور از گرما و جرقه و شعله (دماي كمتر از ۲۰ درجه) و در مكاني كه هواي آن به راحتي تهويه مي شود نگهداري كنيد.
  ۴٫ ظروف حاوي فرمالدئيد را در مكاني نگهداري كنيد كه احتمال سقوط و ريختن نباشد.
  ۵٫ در صورتي كه محلول فرمالدئيد ريخت، آنرا بوسيله يك جسم جاذب، ماند كاغذ خشك يا ماسه نرم جمع آوري كنيد .
  ۶٫ از دست زدن به فرمالدئيد ريخته شده بدون دستكش اجتناب كنيد.
  ۷٫ از ورود فرمالين به مجاري فاضلاب و فضاهاي دربسته خودداري كنيد و در صورت لزوم جلو مسير محلول را به طريقي مسدود كنيد .
  ۸٫ هرگز به فرمالدئيد جامد آب اضافه نكنيد مگر با رعايت اقدامات ايمني : مكاني كه هوا كاملاً تهويه مي شود(زير هود)و تجهيزات ايمني لازم براي دستگاه تنفسي در اختيار باشد .

• بسته بندی: 

عرضه این محصول در گالن های ۲۰ لیتری در سراسر ایران و صادرات به صورت فله انجام میشود.


جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش اسیدها و کلیه مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۶

۰۹۱۲۸۷۰۸۴۵۷Copyright 2016. All rights reserved.