به وب سایت شیمیایی کیمیا تهران اسید خوش آمدید

تلفن : 36303710-021

ایمیل : info@tehranacid.ir

ساعت کاری : 17:00-8:00

سبد خرید

مواد شیمیایی | مهم ترین دانستنی های مواد شیمیایی در صنعت

مواد شیمیایی

همه چیز در مورد مواد شیمیایی

در این مقاله سعی بر آن داریم تا نقش مواد شیمیایی را در صنعت و زندگی مشخص کرده. بهترین مراکز فروش در تهران و سراسر کشور را مشخص کرده و انواع کاربرد دارویی و خوراکی را معرفی کرده و شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

کاربرد مواد شیمیایی در زندگی روزمره

کاربرد مواد شیمیایی در زندگی روزمره بسیار پر رنگ است و در بسیاری از جنبه های زندگی و فعالیت های اقتصادی مزیت های مهمی به همراه داشته و کیفیت زندگی انسان را متحول کرده است.

اهمیت چگونگی استفاده صحیح از مواد شیمیایی یک مسئله جهانی می باشد در این راستا سازمان بین المللی کار با اهداف بسیار مهمی راه اندازی شد.

برخی از این اهداف عبارتند از :

  • 1. هماهنگی و تسریع فعالیت های مرتبط با ایمنی شیمیایی به خصوص ارزیابی ریسک برای سلامتی انسان و محیط
  • 2. افزایش توانمندی ها برای اطمینان از حفظ سلامت انسان و محیط در مقابل اثرات زیان بار آن در تمام مراحل چرخه عمر یک ماده شیمیایی شامل تولید، حمل و نقل، استفاده و دفع ماده شیمیایی.
ترکیب شیمیایی، عنصر، ماده

هیچ ماده ای به طور کامل خالص نیست و خلوص شیمیایی مطابق با کاربرد مورد نظر مشخص شده است. ماده شیمیایی میتواند یک عنصر شیمیایی خالص یا یک ترکیب شیمیایی خالص باشد. اما به این تعریف استثنایی وجود دارد.

یک ماده خالص می تواند به عنوان یک ماده تعریف شود که دارای ترکیبات مشخص و خواص متمایز است.

عنصر یک ماده شیمیایی است که از نوع خاصی از اتم ساخته شده است. بنابراین نمی تواند در اثر یک واکنش شیمیایی به عنصر متفاوتی تبدیل شود. هر چند می توان آن را از طریق یک واکنش هسته ای به عنصری دیگر تبدیل کرد.

نقش مواد شیمیایی در زندگی روزمره

یک ترکیب شیمیایی خالص یک ماده شیمیایی است که از مجموعه ای خاص از مولکول ها یا یون ها تشکیل شده است. بیشتر محصولاتی که امروزه در کارخانجات و صنایع مختلف تولید می شوند را مواد شیمیایی تشکیل می دهند. ماده شیمیایی موادی هستند که از ترکیبات شیمیایی و معین برخوردار می باشند.

از جمله ترکیبات مواد شیمیایی می توان به عناصر شیمیایی، یون ها و همچنین آلیاژها اشاره نمود. مواد شیمیایی در علم به عنوان ماده ای تعریف می شوند که قادر به اشغال فضا و جرم می باشد. در مواد عناصر بسیار زیادی وجود دارد که با ترکیب هر یک از آنها با یکدیگر ماده خاصی به وجود می آید.

صنعت دارو 

ماده شیمیایی که در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می گیرند از لحاظ ساختار و ترکیبی که در آنها به کار رفته است با مواد شیمیایی غیر دارویی کاملا متفاوت است. محصولات بهداشتی، دارویی و غذایی به طور مستقیم با سلامت انسان در ارتباطند. به همین دلیل ترکیباتی که در تولید آنها به کار می رود باید از نوع قابل مصرف برای انسان باشد.

در واقع باید در دسته مواد شیمیایی خوراکی قرار گیرند. می توان گفت کاربرد ماده های شیمیایی در صنعت دارو بسیار بیشتر از صنایع دیگر است. اولین دارو ها پایه طبیعی داشته اند که جهت درمان بیماری های عفونی از گیاهان استفاده می شده است. مردمان سرزمین شرق و اقوام نواحی مدیترانه اولین کسانی بودند که با خواص درمانی برخی گیاهان آشنا شدند.

مواد شیمیایی دارویی

درمان مالاریا با گیاه چانگشان

به طور مثال چینی ها برای درمان مالاریا از گیاه چانگشان استفاده می کردند.  در اواخر قرن 19 پائول ارلیش زیست شناس آلمانی که او را پدر علم شیمی درمانی جدید می نامند. با کشف ترکیبات شیمیایی که در برابر عوامل عفونی واکنش خاصی از خود نشان می دهند باعث تحول بسیار بزرگی در صنعت شیمیایی – دارویی شد.

در همین دوران امیل فیشر شیمیدان آلمانی و برنده جایزه نوبل شیمی نظریه قفل و کلید را که یک تغییر منطقی برای مکانیسم عملکرد داروها بود ارائه داد. تحقیقات این دانشمند در نهایت منجر به کشف تعداد زیادی از عوامل شیمی درمانی جدید شد که می توان به مهم ترین آنها آنتی بیوتیک ها و سولفامیدها اشاره کرد.

مواد شیمیایی خطرناک را بیشتر بشناسید

ماده های شیمیایی که می تواند موجب آسیب فوری به افراد، تجهیزات و محیط شوند در دسته بندی خطرناک قرار می گیرند. کالاهای خطرناک در بسیاری از کشورها بر اساس سیستم ملل متحد طبقه بندی و برچسب گذاری می شوند. این روش کمک می کند که خطرات این گونه مواد به سرعت قابل تشخیص باشد. اما شواهد و مطالعات اپیدمیولوژیک حاکی از آن است که استفاده نادرست از مواد  می تواند برای سلامت انسان و محیط مشکل ساز باشد.

بطوری که استفاده بی رویه از مواد شیمیایی و دفع غیر بهداشتی مواد زائد ناشی از آنها موجب آسیب به سلامتی و حتی مرگ انسان گردد. استفاده نا ایمن موجب بروز حوادث شیمیایی در محیط های کار و فاجعه های زیست محیطی شود. تماس با ماده های شیمیایی بسیار متنوع بوده و در طیف وسیعی از محیط های کاری اعم از محیط های صنعتی و غیر صنعتی و کارگاه های کوچک و بزرگ وجود دارد.

مواد شیمیایی خطرناک

مواد شیمیایی خطرناک در آزمایشگاه

آزمایشگاه ها نیز از جمله محیط های کاری هستند که در آن افراد تماس زیادی با خطرات ماده شیمیایی داشته بطوری که برخی از این خطرات به ندرت در محیط های دیگر وجود دارند.

کاملا مشخص است که ماهیت خطرات کار در آزمایشگاه ها در مقایسه با کارخانجات صنعتی تفاوت دارد. در مقایسه با کارخانجات سازنده مواد شیمیایی که کارگران ممکن است با تعداد محدود تری از مواد شیمیایی در تراکم های تقریبا بالا و بطور طولانی مدت تماس داشته باشند.

در آزمایشگاه های تحقیقاتی افراد با تعداد زیادی مواد شیمیایی در مقادیر کم و زمان های کوتاه در تماس بوده که تراکم آنها در طولانی مدت افزایش می یابد. البته این گفته وقتی درست است که کارکنان آزمایشگاه به وسایل حفاظتی مورد نیاز دسترسی داشته و در یک آزمایشگاه مجهز کار کنند.

خطرات مواد شیمیایی را بطور کلی می توان در دو گروه خطرات فیزیکی و خطرات شیمیایی تقسیم بندی کرد. خطرات فیزیکی شامل خطرات آتش سوزی، انفجار و خطرات شیمیایی در ارتباط با اثرات سمی مواد و شامل اثرات حاد و مزمن آنها می باشد.

برچسب خطر مواد شیمیایی

تعداد مواد خطرناک و عوامل شیمیایی بسیار زیاد بوده و طبقه بندی آنها نیز متنوع و وسیع است. باید توجه داشت که ممکن است این طبقه بندی ها مطلق نبوده و بسته به هدف طبقه بندی و دامنه کاربرد در بر گیرنده مواد گوناگونی باشد.

برخی از طبقه بندی ها ممکن است محدود به گروه های معینی از مواد بوده، اما درک آنها می تواند در تکمیل سیستم های فراگیرتر مفید واقع گردد.

بطور کلی دو سیستم بین المللی در تقسیم بندی خطرات مواد وجود دارد که شامل سیستم ملل متحد می وامل باشد. در سیستم ملل متحد کال های خطرناک از دیدگاه ایمنی حسب خطرات حاد تقسیم بندی شده و برچسب گذاری می شوند. در حالیکه در سیستم اروپایی تقسیم بندی عوامل شیمیایی عمدتا از جنبه بهداشتی و بر اساس اثرات حاد و مزمن مواد می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 9 =