قیمت فروش پارافین – کیمیا تهران اسید

نام های مترادف پارافین :

پارافین وکس ، پارافین واکس ، paraffin

• فرمول شیمیایی: CH2n+2

• خلوص : ۳٫۵ درصد

• شکل ظاهری : سفید شیری

• دمای ذوب: ۶۰-۵۸

• درصد روغن : ۵-۳%

• چسبندگی (ویسکوزیته) : ۵/۶ CST

• جرم حجمی (دانسیته) : ۷۷/۰-۷۶/۰ gr/cm3

• نقطه انجماد پارافین : ۵۵-۵۰ درجه سانتیگراد

• انواع : پارافین جامد ، پارافین مایع


پارافین مایع با گرید های مختلف :

نقطه جوش :C 175ْ

رنگ : مایع سفید شفاف

شکل ظاهری : مایع سفید و شفاف

نقطه تبخیز با حجم ۷۵ درصد: C265ْ

بسته بندی : در بشکه های ۲۰۰ لیتری بطور خالص

ویسکوزیته: در صفر درجه فارنهایت ۳٫۴۵ سانتی استوک

گرید های پارافین مایع :

*گرید دارویی

*گرید بهداشتی

*گرید صنعتی


پارافین واکس سفید

رنگ: سفید برفی

درصد روغن: ۵-۳ درصد وزنی

نقطه ذوب: ۵۰ – ۴۵ درصد سانتیگراد

وزن ملکولی: ۴۳۰-۳۵۰

اندیس فراکسیون در ۹/۹۸ درجه سانتیگراد ۴۴/۱ – ۴۳/۱

ویسکوزیته : بز حسب CST 0.75 – ۰٫۴۲

نقطه اشتعال: ۲۰۷ درجه سانتیگراد

تعداد واحد اتم کربن در مولکول: ۳۶-۲۵ واحد


parafin wax kimiatehranacid

parafin wax kimiatehranacid


• پارافین چیست:

در شیمی، پارافین نامی عمومی برای آلکان‌های با فرمول شیمیایی CnH۲n+۲ است. واکس پارافین اشاره به پارافین جامد با n=۲۰-۴۰ دارد.

مادّه ٔ جامد و سفید که از الواح شیست قیری گیرند.

پارافین Paraffin یک ترکیب هیدروکربنی سیر شده که در آن ، تمامی اتمهای کربن موجود در مولکلول ، با پیوندهای ساده به یکدیگر متصل‌اند و پارفین‌ها یا هیدروکربنهای پارافینی را آلکان نیز می‌گویند.

به عبارت دیگر ، مشخصه هیدروکربنهای پارافینی ، اتصال اتمهای کربن بوسیله پیوندهای ساده است، سایر پیوندها نیز با اتمهای هیدروژن ، سیر شده اند. فرمول عمومی پارافینها CH2n+2 است.


 

• انواع پارافین:

پارافین واکس – Paraffin Wax
اولين نوع عمده نفت خام، پارافين ها هستند كه آلكينز (alkanes )نيز ناميده مي شوند. فرمول كلي پارافين ها CnH2n+2 مي باشد. ساده ترين و سبك ترين مولكول سري پارافين ها، متان با فرمول CH4 است. پارافين هاي با كمتر از پنج اتم كربن، در فشار و حرارت عادي به شكل گازي هستند.

علاوه بر متان، ديگر پارافين هاي گازي عبارتند از اتان، پروپان و بوتان. براي سادگي اينها گاهي اوقات C1 تا C4 نيز ناميده مي شوند. از C5 تاC15 پارافين ها در حرارت و فشار عادي مايع هستند.

هيدروكربن هاي با بيشتر از ۱۵ اتم كربن (C15 )، به شدت گرانرو يا ويسكوز هستند و حالت واكس هاي جامد را به خود مي گيرند. انواع پارافين ها تا C40 و بالاتر از آن مشاهده مي شوند.
پارافین واکس به عنوان یک محصول جانبی در پالایشگاههای تولید روغن به دست می آید و بسته به نوع برش نفتی روغن پالایش شده دارای گریدهای مختلفی می باشد.

از جمله خواص بارز پارافین واکس مقاومت بالای آن در مقابل آب و بخار بوده که همین خصوصیت باعث گردیده تا به عنوان پوششهای محافظ روی کاغذ نیز مورد استفاده قرار گیرد. پارافین واکس در مقابل بسیاری از اسیدها و قلیاها مقاوم بوده و پوشش مناسبی به عنوان محافظ خوردگی بشکه ها و مخازن صنعتی می باشد.

علاوه بر این بدلیل دارا بودن خواص قابل توجهی به عنوان عایق الکتریکی دارای کاربردهای فراوانی بوده و در صنایع مختلف از جمله نساجی نیز مورد مصرف می باشد.
بزرگترین تقاضا برای پارافین‌های نرمال ، تولید شوینده‌های فروپاشی پذیر بروش زیستی ( biodegradable )است. این پارافین‌ها بعنوان خوراک صنایع پتروشیمی استفاده می‌شوند.


سیکلوپارافین یا نفتن
هیدروکربنهای سیکلوپارافینی‌ که تمام پیوندهای آزاد اتمهای کربن آنها با هیدروژن ، سیر شده‌اند، نفتن نامیده می‌شوند. در نفت خام ، انواع بسیاری از نفتن‌‌ها وجود دارد. ولی بجز در مورد ترکیبهای دارای جرم مولکولی اندک ، نظیر سیکلوپنتان و سیکلوهگزان ، معمولا بصورت ترکیبهای جداگانه تفکیک نمی‌شوند.

طبقه بندی آنها با توجه به گستره نقاط جوش صورت می‌گیرد و خواص آنها بکمک عوامل همبستگی نظیر عامل Kw یا CI تعیین می‌شود.


پارافین مایع:
این محصول بر اساس استانداردهای BPوUSP تولید شده و به علت خلوص و پایداری بالا در صنایع مختلف مورد مصرف دارد.
درجه A :دارویی درجه B :بهداشتی درجه C : صنعتی
موارد مصرف:
روغن مو،کرم پاک کننده ،کرم سرد، عامل ضد گرد و غبار ،روغن کاری صنایع نساجی ،روکش تخم مرغ و میوه های تازه.این محصول با مشخصه بدون بو، بدون رنگ و بدون مزه قابل حل در حلالهای طبیعی و نامحلول در آب و الکل است و به همین علت بصورت گسترده در صنایع مصرف دارد.


پارافین مایع کیمیا تهران اسید

پارافین مایع کیمیا تهران اسید


پارافین صنعتی
فرایند تولیدی پارافین صنعتی ممکن است به یکی از روشهای ذیل باشد:
الف-فرایند اسیدی :در این روش اسلاک واکس بعد از ذوب مجدد و داخل کردن اسید بدون حلال بطور سرد توسطسانتریفوژ عمل جداسازی پارافین ناخالص صورت می گیرد.بعداز این عمل محصول را خشک نموده و با اسید سولفوریکتصفیه می نمایند.

برای زدودن نا خالصی ها توسط خاک نیز تصفیه نهایی انجام شده و پس از فیلتراسون قاب گیری وبالاخره بسته بندی می شوند.
ب- فرایند تعریق : در این روش اسلاک واکس بعد از قالب گیری اولیه و روغن گیری به روش تعریق و تصفیه با اسیدسولفوریک عملیات بعدی به روش همان فرایند اسیدی (از مرحله تصفیه به بعدانجام )ادامه می یابد.


پارافين كلره
به گروهي از مواد شيميايي با ارزش اطلاق مي شود كه در صنايع پليمر به ويژه در PVC به عنوان نرم كننده (Plasticize ، به تاخير اندازنده اشتعال (Flameretardant )براي پلاستيك ها و لاستيك ها، بعنوان كاهش دهنده نقطه ريزش( Pour Point depressant ) در رنگها و نيز ماده افزودني براي روغن موتور فشار بالا (Extreme pressure additive )، كاربرد وسيعي دارد و سالانه صدها هزار تن از اين ماده در دنيا توليد و به مصرف مي رسد.

در داخل كشور پارافين كلره ۵۲ درصدي به عنوان يكي از گريدهاي پر مصرف به تنهايي و يا در كنار DOP در صنايع كابل سازي، چرم مصنوعي، كف پوش و … به عنوان نرم كننده كاربرد فراوان دارد.)


پارافین جامد کیمیا تهراناسید

پارافین جامد


تولید پارافین:

تولید پارافین‌های نرمال در پالایشگاه
پارافین‌های نرمال به روش جذب فاز بخار برشهای نفتی بر روی غربالهای مولکولی با میانگین تخلخل ۵ آنگستروم بدست می‌آیند.

جذب در فاز بخار در فشارهای پنج تا ده psig ( سی و پنج تا شصت و نه KPa )و در دمای ۳۰۰ تا ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد یا ۵۷۵ تا ۶۵۰ درجه فارینهایت انجام می‌شود. از آمونیاک برای جذب پارافین‌های نرمال استفاده می‌شود.
عملیات نیمه مداوم با استفاده از دو بستر غربال مولکولی پنج آنگستروم این امکان را می‌دهد که یک بستر برای جذب بکار گرفته شود و بستر دیگر در حال واجذب باشد.

غربال مولکول بتدریج ظرفیت خود را بدلیل آلودگی با فراورده های بسیاری از دست می‌دهد که آنگاه با احتراق کنترل شده هیدروکربنهای سنگین احیا می‌شود. معمولا احیا پس از ۱۲ ماه فعالیت غربال مولکولی انجام می‌پذیرد.

بزرگترین تقاضا برای پارافین‌های نرمال ، تولید شوینده‌های فروپاشی پذیر بروش زیستی ( biodegradable ) است که در تهیه آن از پارافین‌های راست زنجیر با ۱۱ تا ۱۴ اتم کربن استفاده می‌شود. این پارافین‌ها بعنوان خوراک صنایع پتروشیمی استفاده می‌شوند.


تولید پارافینهای حلقوی در پالایشگاه
پارافین‌های حلقوی ، معمولا از هیدروژن‌دار کردن آروماتیکهای مربوطه تهیه می‌شوند. سیکلوهگزان از هیدروژن‌دار کردن بنزن بدست می‌آید. در این رابطه ، فرآیندهای متعددی به ثبت رسیده‌اند. هیدروژن‌دار کردن بنزن بر روی پلاتین یا نیکلگرمازا است و به ازای هر پوند بنزن تبدیل شده به سیکلوهگزان ،(۶۴۰Btu 1150Lcal/Kg ) گرما ایجاد می‌شود.

دمای واکنشگاه از طریق بازگردانی و تزریق بخشی از فراورده سیکلوهگزان به درون واکنشگاه تنظیم می‌شود. رانی بر روی پایه آلومین یا سیلیس- آلومین صورت می‌گیرد. هیدروژن دار کردن ، یک واکنش شدیدا
مشخصات :۶-۱ در صدروغن نقطه ذوب بین ۶۴ تا ۶۷ درجه سانتي گراد


خواص:

ساده ترین پارافین
ساده‌ترین پارافین ، متان ( CH4 ) است که سری همرده متعاقب آن ، عبارتند از: اتان ، پروپان ، n- بوتان ، i- بوتان ، n- پنتان ، i- پنتان ، نئوپنتان و غیره.
پارافین‌های بزرگتر و عدد اکتان موتور
در صورتی‌که تعداد اتمهای کربن در مولکول ، بیش از ۳ باشد، ممکن است چند هیدروکربن حاوی تعداد مساوی اتمهای کربن و هیدروژن با ساختارهای متفاوت وجود داشته باشد.

علت این امر ، آن است که کربن نه‌تنها قادر به ایجاد زنجیر است، بلکه می‌تواند زنجیرهای تک‌شاخه‌ای یا دو شاخه‌ای تشکیل داده، همپارش‌هایی بوجود آورد که خواصشان بطور محسوس با یکدیگر تفاوت دارند. بعنوان مثال ، عدد اکتان موتور ، در مورد n- اکتان ، مساوی ۱۷ در مورد ایزواکتان (۲، ۲ و ۴- تری متیل پنتان) مساوی ۱۰۰ است.


تعداد همپارش‌ها در پارافین
تعداد همپارش‌های ممکن بر اثر افزایش تعداد اتمهای کربن ، بر مبنای تصاعد هندسی افزایش می‌یابد. برای بوتان ، ۲ همپار پارافینی و برای پنتان ، سه همپار وجود دارد و هرگاه تعداد اتمهای کربن ، به هشت برسد، ۱۷ همپار ساختاری برای اکتان وجود خواهد داشت و در عین حال، تعداد اتمهای کربن به ۱۸ افزایش می‌یابد. برای ستان ۶۰۵۳۳ همپار وجود دارد.

نفت خام دارای مولکولهایی است که تا ۷۰ اتم کربن دارند، بنابراین تعداد هیدروکربنهای پارافینی ممکن بسیار زیاد است.

طبقه بندی آنها با توجه به گستره نقاط جوش صورت می‌گیرد و خواص آنها بکمک عوامل همبستگی نظیر عامل Kw یا CI تعیین می‌شود.


انواع پارافین کیمیا تهران اسید

انواع پارافین


کراکینگ پارافینها
کراکینگ کاتالیزی پارافینها ، دارای مشخصات زیر است:
تولید مقادیر زیاد هیدروکربنهای C4 و C3 در گازهای کراکینگ شده ، سرعت‌ها و فراورده‌های واکنش که بوسیله اندازه و ساختار پارافین‌ها تعیین می‌شود و همپارش به ساختارهای شاخه‌دار و تشکیل هیدروکربن‌های آروماتیک در نتیجه واکنشهای ثانوی با اولفینها.

تاثیر کاتالیزگر بر سرعت واکنش با افزایش تعداد اتمهای کربن مولکول بیشتر می‌شود، ولی این تاثیر تا زمانی که تعداد اتمهای کربن دست‌کم به شش نرسیده باشد، قابل توجه نیست.
تاثیر ساختار مولکول بر سرعت کراکینگ: ساختار مولکول نیز بر سرعت واکنش کراکینگ تاثیر می‌گذارد، بدین معنی که مولکولهایی که دارای اتمهای کربن نوع سوم هستند، با راحتی بیشتری می‌شکنند، در حالی‌که اتمهای کربن نوع چهارم ، مقاوم‌ترین ساختارها هستند.

ترکیباتی که دارای هر دو نوع اتم کربن هستند، یک به یک تمایل به خنثی کردن همدیگر دارند. به عنوان مثال، ۲، ۲، ۴- تری متیل پنتان (یک اتم کربن نوع سوم و یک اتم کربن نوع چهارم) با سرعت کمتر از n- دودکان می شکند.


انواع پارافین و موارد استفاده آن
توجه به این که در هیدروکربن ها ساختار مولکولی به دو شکل حلقوی و زنجیرهای وجود دارد ولی در پارافین ها فقط ساختار زنجیره ای میباشد. چون این ماده در حالت اصلی خود بصورت مایع میباشد در دماهای بالا بصورت مایع و در دماهای پایین بصورت جامد پایداری خود را حفظ میکند.

انواع پارافین
پارافین ها به سه دسته کلی تقسیم میشوند:
۱- پارافین های خوراکی ۲- پارافین های صنعتی ۳- پارافین های بهداشتی
هر کدام از این تقسیم بندی ها طیف وسیعی را شامل میشوند که خواسته یا ناخواسته همه ما در روزمره با آنها بدونه آنکه خودمان بدانیم در ارتباط هستیم و از آنها استفاده میکنیم .

از پارافین خوراکی در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله هنگام عکس برداری از داخل بدن مورد استفاده قرار میگیرد . در صنعت همانطور که گفته شد بجای روانکار ها و در صنایع بهداشتی در انواع کرم ها و ضد آفتاب ها مورد استفاده قرار میگیرد.


 • کاربرد:

موارد استفاده پارافین
یکی از روانکارهای معروف بعد از روغن صنعتی پارافین میباشد که در جاهایی که روغن را کمتر میتوان بدلیل بهداشتی بودن محیط استفاده نمود از پارافین استفاده میگردد.

از جمله آنها در ماشین آلات صنعتی و ماشین آلات بهداشتی و غذایی؛ در پوشش های وسائل منزل و چرمی ؛ کارخانجات چرم سازی ؛ برای تولید شمع ها ؛کارخانجات تولید الیاف مصنوعی و سلولزی وبسیاری دیگر . این ماده در بعضی موارد دارای حالت خوراکی نیزمیباشد . پارافین های خوراکی در کارخانجات تولید کرم ؛ روغن مو ؛ کرمهای ضد آفتاب و پاک کننده پوست و غیره کاربرد دارند.

مصارف و کاربرد پارافین مایع :

پارافین و محصولات پارافینی در صنایع مختلف از جمله لاستیک سازی ، نساجی، سموم دفع آفات نباتی ، صنایع دفاع ، باطری سازی ، کابل سازی ، ایزولاسیون ، رنگ ورزین ، چسب ، واکس و پولیش ، آرایشی و بهداشتی ، بسته بندی چوب و کاغذ ، کبریت سازی ، شمع سازی ، روان کننده ها

پارافین جامد گرانول :

شکل و فرمول مناسب این محصول باعث شده تا به صورت گسترده در صنایع مختلف کاربرد داشته باشد ، درصد روغن و شکل ظاهری آن بنا بر سفارش قابل تغییر است. نوعی از آن با ۰٫۵ % روغن در صنایع لاستیک سازی کاربرد وسیعی دارد.

موارد مصرف : روغن کاری، صنایع تولید کاغذ ، صنایع شمع سازی ، صنایع کبریت سازی و پایه محصولات روانکاری و وازلین .


کاربرد کلی پارافین

۱-تولید شمع

۲-تولید پارچه و کاغذهای صنعتی ضد آب

۳-پارافین خوراکی
*پوشش های براق کننده درر صنعت آبنبات سازی
*به عنوان درزگیر در قوطی و کنسرو و …
*افزودنی در آدامس

۴- صنایع ریخته گری

۵- کبریت سازی

۶- مداد روغنی ،مداد شمعی ، پاستل روغنی

۷-روان کننده گلوله — با مواد تشکیل دهنده دیگر مانند روغن زیتون و موم

۸- عامل برای آماده سازی نمونه برای بافت شناسی

۹- کامپوننت برای ساخت لغزندگی چوب های اسکی و …

۱۰- کاهننده اصطکاک در صنایع سیمان

۱۱-جوهر،مورد استفاده به عنوان پایه ای برای مرکب جامد برای پرینتر های حرارتی.

۱۲-صنایع لاستیک سازی ،در ترکیبات لاستیکی برای جلوگیری از ترک خوردگی از لاستیک استفاده می شود

۱۳- درمانی،حمام واکس برای مقاصد زیبایی و درمانی

۱۴- مرطوب کننده ها در لوازم آرایش و لوازم آرایشی از قبیل وازلین

۱۵- جلوگیری از اکسیداسیون بر روی سطح فولاد و آهن

۱۶- دافع رطوبت و گرد و غبار و پوشش کود


پارافین مایع
این محصول بر اساس استانداردهای BPوUSP تولید شده و به علت خلوص و پایداری بالا در صنایع مختلف مورد مصرف دارد.
درجه A : دارویی
درجه B : بهداشتی
درجه C : صنعتی
موارد مصرف:
روغن مو، کرم پاک کننده ،کرم سرد ،عامل ضد گرد و غبار ،روغن کاری صنایع نساجی ،روکش تخم مرغ و میوه های تازه. این محصول با مشخصه بدون بو، بدون رنگ و بدون مزه قابل حل در حلال های طبیعی و نامحلول در آب و الکل است و به همین علت بصورت گسترده در صنایع مصرف دارد.


وازلین

این محصول به صورت خالص و براساس آخرین استانداردهای BP وUSP در سه گروه تولید می شود

موارد مصرف :

پمادهای دارویی،کرمهای صورت،لوسیون پوست وصنایع بهداشتی و در صنعت به عنوان عامل نرم کننده ،جوهر چاپ،ماده تشکیل دهنده کاغذ کربن ،چرم سازی

بسته بندی :
در بشکه های نو به وزن ۱۷۵ کیلوگرم (خالص) تعداد ۹۸ بشکه در یک کانتینر ۲۰ فوت ،وزن کل ۱۷۱۵۰
هر بشکه خالی ۱۹ کیلو گرم.

فوتس اویل

محصول جانبی فرآیند تولید پارافین جامد، فوتس اویل است که به دلیل دارا بودن درصد بالای روغن ( ۵۰-۴۰ درصد) و اسیدهای چرب، یک منبع غنی از روغن پایه و اسیدهای چرب آزاد بوده و فعلا” فقط فروش صادراتی دارد.

 


• بسته بندی:

صادرات پارافین
این ماده صنعتی بدلیل تنوع در کاربرد آن بیشتر در تمام کشورها دارای کاربرد وسیعی دارند. ایران توانسته با تولید انبوه و با کیفیت خود این ماده را به بسیاری از کشور ها صادر نماید.

برای این صادرات این ماده صنعتی نیاز به داشتن پروانه بهره برداری و تاییدیه استاندارد ضروری میباشد . شما میتوانید برای یک خرید یا فروش مطمئن وخالی ازهرگونه دور زدن و دور خوردن با این بازرگانی در تماس باشد.


جهت اطلاع از قیمت خرید و فروش ، صادرات و واردات اسیدها و کلیه مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

۰۹۱۲۲۷۵۰۴۴۵

۰۹۱۹۳۱۶۴۸۴۲Copyright 2016. All rights reserved.