۴۰ ماده شیمیایی خطرناک در کشور وجود دارد

خلاصه خبر:  ???????????

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر ۴۰ ماده شیمیایی خطرناک شامل مواد شیمیایی صنعتی، آفت‌کش‌ها و مواد آلاینده آلی در کشور وجود دارد.


به گزارش ایرنا، شینا انصاری روز چهارشنبه در نشست تخصصی “مواد سرطانزای پیرامون ما” افزود: مواد شیمیایی صنعتی و آفت‌کش‌ها در چارچوب کنوانسیون روتردام، ۲۲ آلاینده آلی پایدار در چارچوب کنوانسیون استکهلم، جیوه و ترکیبات آن در کنوانسیون میناماتا، همچنین نقل و انتقال پسماندهای خطرناک و مدیریت صحیح زیست محیطی آنها در چارچوب کنوانسیون بازل و با مرجعیت سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط در کشور وجود دارد.

وی درباره آلاینده‌های خطرناک هوا گفت: این آلاینده‌ها مواد شیمیایی سمی و آن دسته از آلاینده‌هایی هستند که مسبب ایجاد تاثیرات منفی شدیدی بر سلامت بشر و حتی محیط زیست هستند، تهدیدی برای این دو محسوب می‌شوند که شامل ۱۸۸ آلاینده خاص هستند که جزو دسته پتانسیل سرطان‌زایی تقسیم‌بندی شده‌اند.

انصاری افزود: همچنین ۳۰ آلاینده خطرناک (خاص) در مناطق شهری وجود دارد که شامل جیوه، کلرایدها، دیوکسین‌ها، بنزن، آرسنیک، سرب و آزبست هستند.

وی ادامه داد: تمام این مواد خطرناک هستند و کشورها برای مقابله با انتشار آن‌ها قوانین خاص خودشان را دارند به عنوان مثال مصرف آزبست در ۴۰ کشور اتحادیه اروپا ممنوع شده است. سازمان حفاظت محیط زیست نیز در ایران مصرف این محصول را ممنوع کرده است.

انصاری تاکید کرد: پایش و سنجش مبنای تصمیم‌گیری‌ها در مدیریت کلان است و هرگونه تصمیم گیری در مدیریت محیط زیست بدون پایش و اندازه‌گیری آلاینده‌ها انجام نمی‌شود، سازمان محیط زیست موظف است برای مردم اطلاع‌رسانی کند و همچنین اطلاعات لازم را در اختیار مدیران تصمیم‌گیر قرار دهد از این رو نیازمند مدیریت پایش هستیم.

وی اظهار کرد: در افق ۱۴۰۴ برخورداری از سلامت و بهره‌مندی از محیط زیست سالم پیش‌بینی شده است که رسیدن به آنها با پایش مستمر محقق خواهد شد، زمانی می‌توان مدیریت صحیح داشت که پایش صحیحی از منابع طبیعی مانند آب، خاک و هوا داشته باشیم که یکی از کاستی‌های ما در این زمینه همین موضوع است.

انصاری با بیان این که آمارهایی در کشور وجود دارد اما شاید از انسجام و پیوستگی کافی برخوردار نیست گفت: ۱۸۹ ایستگاه پایش آلاینده‌ها در کشور وجود دارد که در ۱۴ ایستگاه ترکیبات آلی فرار نیز اندازه‌گیری می‌شوند، اکنون امکان اندازه‌گیری از دی‌اکسین‌ها و فیوران‌ها که از زباله‌سوزها متصاعد می‌شوند در کشور وجود ندارد البته دراین راستا یک دستگاه آنالایزر خریداری کرده‌ایم که امیدواریم هرچه زودتر راه‌اندازی شود.


?زمان دریافت خبر : شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
✨منبع: tnewsCopyright 2016. All rights reserved.