6 کاربرد اساسی بوراکس

1.بوراکس در محصولات خانگی کاربرد دارد

بوراکس اکنون در محصولات متنوع لباس شویی و تمیز کننده خانگی شامل تقویت کننده ترکیبات لباس شویی با برند mule team borax 20 و مایع دستشویی تقویت شده بوراکس به کار می رود. برخلاف نامش بوراتیم سفید کننده لباس شویی دارای بوراکس یا دیگر ترکیبات بورون نمی باشد. بوراکس همچنین در برخی فرمول های سفید کننده دندان وجود دارد. همچنین یک جز فعال در مورچه کش ها می باشد.

کاربرد بوراکس در محصولات خانگی

کاربرد بوراکس در محصولات خانگی

خرید بوراکس به صورک کیسه و فله

2.بوراکس در ساخت بافر

سدیم بورات در آزمایشگاه های شیمیایی و بیوشیمیایی برای ساختن بافرها به کار می روند. برای مثال : به منظور ژل الکتروفورز DNA ، مانند بافر TBE یا بافر جدیدترSB یا BBS در روش های پوششی به کار می رود.

بافرهای بورات همچنین به عنوان محلول تعادل در واکنش های پیوندی متقاطع با پایه دی متیل پیملی مدیت به کار می روند. بوراکس به عنوان یک منبع از بورات برای استفاده از خاصیت هم کمپلکس کنندگی کبالت یا دیگر عوامل در آب برای تشکیل کمپلکس های یونی با مواد گوناگون به کار می رود. بورات و یک بستر مناسب پلیمر برای رنگ سنجی متفاوت هموگلوبین غیر گلیکوسیلات از هموگلوبین گلیکوسیلاتی به کار می روند. چیزی که شاخصی از قند خون بالای طولانی مدت در انواع بیماری های دیابتی است.

بوراکس در ساخت بافر

بوراکس در ساخت بافر

3. بوراکس به عنوان یک عامل نرم کننده آب

بوراکس به تنهایی قرابت نزدیکی با کاتیون های سختی آب ندارد. گرچه به منظور فوق استفاده می شده است.

4.فلاکس

مخلوطی از بوراکس و آمونیوم کلرید به عنوان فلاکس در جوشکاری آهن و فولاد به کار میرود که نقطه ذوب اکسید آهن ناخواسته را پایین می آورد و اجازه می دهد تا به صورت مذاب خارج شود. بوراکس همچنین به صورت مخلوط با آب به عنوان گداز در لحیم کاری فلزات جواهرات مانند طلا و نقره به کار می رود. به لحیم ذوب شده اجازه میدهد تا به صورت هموار و صاف در درز جریان یابد. بوراکس همچنین یک فلاکس خوب برای حلبی پوشاندن تنگستن با روی است که به جهت نرم و لحیم پذیر کردن تنگستن انجام می شود.

5.بوراکس در استخراج طلا

بوراکس جایگزین جیوه به عنوان روش ترجیهی برای استخراج طلا در تسهیلات معدنی در معدن کاری اندازه های کوچک است. روش به نام روش بوراکس نامیده می شود و در فیلیپین استفاده می شود. یک پلیمر لاستیک مانند گاهی به اسم flubber ، gluep می تواند توسط پیوند متقاطع پلی وینیل استات با بوراکس ساخته شود. ساختن چسب های بر پایه پلی وینیل استات مانند چسب Elmer s glue و بوراکس یک آزمایش معمولی آموزشی است.

6.بوراکس به عنوان افزودنی خوراکی

بوراکس با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی کشورها استفاده می شود ولی در آمریکا قدغن شده است. در نتیجه غذاهای مشخص مانند خاویار که برای فروش در آمریکا تولید می شونددارای سطوح بالاتر نمک برای کمک به نگهداری آنها می باشند.

استفاده بوراکس در صنایع غذایی به منظور ایجاد یک بافت لاستیک مانند به غذاست یا به عنوان نگهدارنده می باشد. در پخت و پز شرقی به طور عمده برای خصوصیات قوام دادنی آن می باشد.

در آسیا بوراکس به برخی غذاهای چینی اضافه می شده است. در اندونزی یک افزودنی غیر مجاز معمول به غذاهایی مانند ماکارونی و برنج بخارپز می باشد. هیئت رئیسه حمایت از خریداران در کشورها درباره خطر ابتلا به سرطان کبد با استفاده زیاد از این ترکیب پس از یک دوره 5-10 ساله هشدار داد.

بوراکس در مواد غذایی

بوراکس در مواد غذایی

مصارف دیگر بوراکس :

1.جز ترکیبی در لعاب های مینایی

2.جز ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک

3.بوراکس می تواند به عنوان افزاینده در روکش های سرامیک و لعاب ها به کار رود برای بهبود مقاومت در برابر آب و ایجاد پوشش سازگار با محیط زیست.

4.تاخیر انداز آتش

ترکیب ضد قارچ

ترکیب ضد قارچ

5.ترکیب ضد قارچ برای عایق کردن فایبرگلاس و سلولز

6.محلول 10% برای پشم محافظ در برابر بید

7.ماده اصلی برای سدیم پربورات مونوهیدرات که در مواد شوینده به کار میرود و نیز برای اسید بوریک و دیگر بورات ها.

8.جز چسبناک کننده در چسب های بر پایه کازئین ، نشاسته و دکسترین

9.مسمومیت زدایی فلوراید

10. مرهمی برای برفک در سم اسب ها

11. استفاده در جوهر روان نویس ها با حل کردن لاک مخصوص در بوراکس گرم شده

12. ماده تیمار پوست مار

13. ماده تیمار برای تخم ماهی قزل آلا برای استفاده در ورزش ماهی گیری قزل آلا

14. بافر در استخرهای شنا برای کنترل ph

15. جاذب نوترون مورد استفاده در راکتورهای هسته ای و حوضچه های سوخت کم زور و برای کنترل فعالیت و خاموش کردن یک واکنش زنجیره ای هسته ای.

16. به عنوان کود میکرونوترینت برای بهبود حاصلخیزی خاک های بدون بورون

17. برای رنگ دادن به آتش با یک ته رنگ سبز

18. به طور سنتی برای پوشاندن گوشت های خشک شده مانند گوشت ران برای محافظت از آنها از باد کردن در طول ذخیره سازی بیشتر استفاده می شود.

19. در برخی مکمل های ویتامین تجاری وجود دارد.

20. سد کردن سوراخ های مانع رادیاتور ماشین و موتور

21. ترکیبی مهم در لعاب

22. استفاده شده توسط آهنگران مدرن در روش آهنگری کوره و چکش.

23. از بوراکس برای از بین بردن علف هرز ها استفاده می شود.

فهرست