کاربرد رسوب شناسی

1. مهم ترین کاربرد رسوب شناسی در ارتباط با اکتشاف منابع طبیعی از قبیل نفت و گاز می باشد، در گذشته بیشتر کمپانی های نفتی برای کشف مخازن در جستجوی تاقدیس ها بودند، اما با پیشرفت زمان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر نفتگیرهای ساختمانی ، نفتگیرهای چینه شناسی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

زیرا در این گونه نفتگیرها سنگ های با تخلخل و نفوذپذیری کم تبدیل می شوند و از حرکت نفت و گاز به طرف بالا جلوگیری می کنند.

2. یکی دیگر از کاربردهای مهم رسوب شناسی در رابطه با روش لرزه نگاری ، مطالعه طبقات رسوبی در زیر سطح زمین است. بدین وسیله می توان محیط رسوبی ، ارتباط جانبی طبقات و همچنین توالی عمودی رسوبات را تعبیر و تفسیر نمود.

3. از مطالعات رسوب شناسی می توان در رابطه با کارهای اکتشافی ذغال سنگ استفاده کرد و گسترش وضعیت لایه های زغالی را تعبیر و تفسیر نمود.

4. از مطالعات رسوب شناسی می توان در رابطه با کارهای اکتشافی ذغال سنگ استفاده کرد و گسترش وضعیت لایه های ذغالی را تعبیر و تفسیر نمود.

5. بعضی از کانی های فلزی مانند سرب و روی به طور محدود در سنگ های رسوبی میزبان ، نظیر ریف ها یا رسوبات جلبکی فسیل شده ، وجود دارند. بنابراین درک رسوب شناسی به اکتشاف سرب و روی در این گونه سنگها کمک فراوانی می کند.

6. اورانیوم و پلاسرهای مختلف در داخل رسوبات رودخانه ای قدیمی تجمع یافته اند، بنابراین با استفاده از مطالعات رسوب شناسی می توان محیط رسوب گذاری سنگ های رسوبی حاوی اورانیوم و پلاسرها را تعبیر و به اکتشاف این گونه مواد کمک فراوانی نمود.

7. در رابطه با هیدروژئولوژی ، مطالعات رسوبی شناسی و شناخت و چگونگی تشکیل سنگ های آبدار در محیط های رسوبی مختلف کمک زیادی می نماید. لذا ، بدین وسیله می توان به گسترش سنگ آبدار پی برد و از حفاری های مکرر برای یافتن آب که متحمل مخارج زیادی است، جلوگیری کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
قبل از ثبت سفارش شانس خودت رو برای هدایای ویژه کیمیا تهران اسید امتحان کن!
گردونه شانس
close-image