از کاربردهای اساسی سود سوزآور چه می دانید؟

سود مایع (هیدروکسید سدیم) یک باز قوی همه کاره است.کاربرد سود مایع در تولید کاغذ ، آلومینا ، صابون و شوینده ها ، فرآورده های نفتی و تولید مواد شیمیایی است. سایر کاربردها شامل تصفیه آب ، غذا ، منسوجات ، فرآوری فلز ، استخراج ، ساخت شیشه و موارد دیگر است.

کاربرد سود سوز آور در صنعت کاغذسازی چیست؟

یکی از بزرگترین مصرف کنندگان سود سوزآور صنعت کاغذ است که در آن از فرآیند های خمیرکاری و سفید سازی ، جوهر زدایی کاغذهای باطله و تصفیه آب استفاده می شود.

سود مایع چه نقشی در تولید آلمینیوم دارد؟

تولید آلومینا از بوکسیت یک کاربرد عمده از خرید سود سوز آور است. در واقع تقاضا سود مایع سریعتر از سطح تولید رشد کرده است که ناشی از رشد استفاده از آلومینیوم است.

سایر کاربردها:

سود مایع یک ماده اولیه اساسی در تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی است. به عنوان واسطه و واکنش دهنده در فرآیندهای تولید کننده حلال ، پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، سفید کننده ، چسب ، پوشش ، علف کش ، رنگ ، جوهر و دارو استفاده می شود. همچنین برای خنثی سازی جریان زباله های اسیدی و شستشوی اجزای اسیدی حاصل از گازهای خارج از کشور استفاده می شود.

از دیگر موارد کاربرد سود مایع می توان به صابون سازی یا تبدیل چربی ، پیه و روغن های گیاهی در تولید صابون و ساخت مواد فعال کننده مواد شوینده اشاره کرد. این ماده در صنایع نفت و گاز طبیعی برای از بین بردن مواد اسیدی هیدروکربن ها و گازهای خارج از آن استفاده می شود. در بخش نساجی ، از آن در فرآوری شیمیایی پنبه و از بین رفتن الیاف مصنوعی استفاده می شود.

کاربرد سود مایع

بررسی بازار جهانی سود مایع در جهان

به گفته مشاور CMAI مستقر در ایالات متحده ، تقاضای جهانی سود مایع در سال 2008 ، 59 میلیون تن بوده است.

خمیر کاغذ و کاغذ با 14٪ بیشترین مصرف کننده و به دنبال آن مواد شیمیایی غیر آلی (13٪) ، مواد شیمیایی آلی (12٪) و آلومینا (11٪) است. سایر کاربردهای قابل توجه نهایی شامل منسوجات ، صابون ها و شوینده ها و تصفیه آب است.

تأمین سود سوزآور می تواند تحت تأثیر بازارهای مشتقات کلر باشد زیرا تقریباً همه سود سوزآور با الکترولیز محلول کلرید سدیم با کلر تولید می شود (1.1 تن 100٪ سود سوزآور برای هر تن کلر تولید شده تولید می شود).

اما با مصرف این دو محصول در صنایع کاملاً متفاوت ، مشکلاتی در تعادل تقاضا برای یک کارخانه کلر-قلیایی وجود دارد.

اگر سود مایع مازاد باشد ، در صورت وجود ظرفیت کافی می توان آن را ذخیره کرد. اما اگر کلر مازاد باشد ، نمی توان به راحتی آن را ذخیره کرد و اگر بازار مشتقات کلر از قبل اشباع شده باشد ، باید تولید آن قطع شود.

این امر اغلب منجر به ایجاد یک چرخه خلاف در بازار برای این دو محصول می شود ، به عنوان مثال ، سود سوزآور به طور فزاینده ای تنگ می شود و قیمت ها در حالی که کلر به سمت بیش از حد عرضه و قیمت ها سقوط می کند ، تشدید می شوند.

نقش کشور چین در ایجاد تقاضای سود سوزآور چیست؟

با رشد بازارهای عمده ایالات متحده ، اروپای غربی و ژاپن و رشد آهسته آنها ، چین رشد تقاضا برای سود مایع را به عهده دارد. چین بزرگترین مصرف کننده سود مایع در جهان است که 28٪ از تقاضای جهان را تشکیل می دهد و همچنین بزرگترین تولید کننده است که در سال 2005 از ایالات متحده سبقت گرفت.

بین سالهای 2003 و 2008 ، افزایش خالص تقاضا به طور متوسط ​​2 میلیون تن در سال بوده است در حالیکه ظرفیت به طور متوسط ​​2.5 میلیون تن خشک در سال رشد کرده است.

فهرست