اسید کرومیک

یکی از اسید های پر کاربرد در صنعت را می توان اسید کرومیک دانست. این اسید به علت خواص ویژه شیمیایی که دارد، جایگاه ویژه ای در صنعت و به ویژه صنعت آبکاری پیدا کرده است. در عین حال این اسید، سمی و به شدت خطرناک می باشد. ضررهایی هم برای محیط زیست دارد که باعث محدود شدن موارد استفاده و دقت بالا در دفع پسماندهای حاصل از آن به وجود آمده است. با وجود خطرات بالا، اما تاکنون جایگزین مناسبی برای اسید کرومیک در صنعت پیدا نشده است و هنوز این ماده در حوزه استفاده خود یکه تاز است. در این مطلب سعی داریم شما را با روش تولید این ماده و خطراتی که اسید کرومیک برای محیط کار، محیط زیست و کاربران دارد، آشنا کنیم.

ساخت اسید کرومیک

ماده اصلی که برای ساخت اسید کرومیک ضروری است، ماده کروم است. این ماده را به شکل سنگ معدنی کرومیت استخراج می کنند. اما در روش تولید انبوه برای ساخت اسید کرومیک، این سنگ را در کنار آلومینیوم و یا سیلیکون، حرارت می دهند. طی این فرآیند تری اکسید کروم شکل می گیرد که با فرمول CrO3 نشان داده می شود. این ماده را در واقع می توان شکل بی آب اسید کرومیک دانست و زمانی که این ماده با آب ترکیب می شود، به فرمول شیمیایی H2CrO4 می رسیم که اسید کرومیک می باشد. البته این ماده را غالبا به شکل پرک شده و جامد (بدون آب) به فروش می رسانند. ترکیب شدن تری اکسید کروم در آب گرما آزاد می کند و ضروری است تا به منظور حفظ ایمنی محیط کار، امکانات تهویه ای مناسب برای ساخت اسید کرومیک وجود داشته باشد.

خطرات اسید کرومیک

همان طور که اشاره شد، اسید کرومیک ماده ای سمی و اسیدی است. قوی بودن این اسید در حدود سولفوریک اسید می باشد و می توان آن را به شدت خورنده و سمی دانست. تماس این ماده با بافت بدن می تواند سبب خوردگی و سوختگی های شدید شود. هم چنین تنفس بخارات آن آسیب های جبران ناپذیری را به ریه و سیستم تنفسی وارد می کند. در صورتی که این ماده بلعیده شود، باید شاهد بروز خطرات اسید کرومیک در سیستم گوارشی نظیر استفراغ خونی، تهوع شدید، دردهای شکمی و حتی وارد شدن شوک به بدن و اخلال در گردش خون بود. این اکسید کننده قوی می تواند در صورت نگه داشته شدن در محیط های نامناسب، سبب بروز انفجار شود. به همین دلیل به منظور کاهش خطرات اسید کرومیک، توصیه می شود این ماده را برای مدت طولانی و در حجم بالا نگه داری نکنید.

قیمت اسید کرومیک

اگر به دنبال خرید این اسید قوی هستید، می توانید به سایت کیمیا تهران اسید مراجعه کرده و در صدد خرید آن برآیید. علت این معرفی را باید قیمت اسید کرومیک دانست که به نسبت دیگر مراکز خرید، پایین تر و مناسب می باشد. باید در نظر داشت که این پایین بودن قیمت اسید کرومیک، به معنای افت کیفیت محصول نیست و حذف واسطه ها این نتیجه را رقم زده است. هم چنین باشد کیفیت بالا، تحویل به موقع و رعایت کلیه نکات ایمنی در نگه داری و انبارش این محصول را از دیگر مواردی عنوان کرد که کیمیا تهران اسید را بر رقبا برتری داده است.

فهرست