تاثیرات مواد شیمیایی روی دندانها

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در این مقاله كه در سایت تخصصی ارگانیك به چاپ رسیده چند روش طبیعی و غیرشیمیایی برای سفید كردن دندانها ارائه شده كه در عین حال اینگونه اثرات سوء را نیز ندارند. این روشها عبارتند از :
خوردن كرفس و سیب؛ این دو خوردنی حاوی سلولزهای رشته ای هستند كه مانند یك مسواك طبیعی می توانند به آرامی و بدون ضرر، دندانها را تمیز و سفید كنند. این خوردنی ها اثر رنگدانه های ناشی از مواد غذایی را از روی دندانها پاك می كنند.
استفاده از پراكسید هیدروژن (یا آب اكسیژنه) ؛ این ماده كاملا طبیعی و غیرسمی كه تركیبی از مولكول های اكسیژن و آب است و می تواند به شیوه ای بی خطر دندانها را پاكسازی كند و برای بهداشت و سلامت كلی دندانها نیز مفید است. روش استفاده از آب اكسیژنه این است كه پودر ۳ درصد آن را در آب شیر به مقیاس ۵۰ ۵۰ حل كرده و هر شب قبل از خواب دندانهایتان را با این محلول بشوئید. پس از چند هفته متوجه خواهید شد كه دندانهایتان سفیدتر و روشن تر شده اند.
توت فرنگی بخورید؛ این میوه خوشمزه و پرطرفدار تابستانی به دلیل اینكه حاوی ماده ای موسوم به اسید مالیك است در سفید كردن دندانها نقش موثری دارد. برای بهره مند شدن بیشتر از این خاصیت توت فرنگی هفته یک بار دستورالعمل زیر را انجام دهید:
ابتدا یك عدد توت فرنگی را با یك قاشق غذاخوری جوش شیرین تركیب كنید تا یك خمیر قرمز رنگ حاصل شود. این خمیر را روی مسواك قرار داده و آن را مدت ۵ دقیقه روی دندانهایتان بگذارید.
برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها پس از ۵ دقیقه با یك مسواك استاندارد، دندانهایتان را بشویید تا هرگونه قند طبیعی از روی دندانهایتان پاك شود.
استفاده از پوست پرتقال و برگهای درخت برگ بو؛ این دو سفید كننده طبیعی دندانها كه غیر معمول تر از بقیه موارد هستند می توانند رسوبات روی دندانها را تا حد زیادی برطرف كرده و دندانها را درخشان تر كنند شما می توانید به نوبت هر یك از آنها را به طور خشك یا به صورت پودر تركیبی با یكدیگر روی دندانها بگذارید.
و بالاخره می توانید از جوش شیرین استفاده كنید برای این منظور می توانید ۶ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۳/۱ قاشق غذاخوری نمك، ۴ قاشق چایخوری گلیسیرین و ۱۵ قطره روغن نعنا یا دیگر روغن های گیاهی تازه كننده بازدم تركیب كنید این تركیب را به مقادیر كم هر وقت كه می خواهید دندانهایتان سفیدتر شوند روی آنها بگذارید و بعد از مدتی دهانتان را بشوئید.

فهرست