کنه کشی اسید فرمیک

از گذشته تاکنون داروهای مختلف کنه کش از جمله فولبکس وا ، پریزین، بای وارول و … برای مبارزه با کنه واروا توسط زنبورداران مصرف می شده است. اما متاسفانه کاربرد غیر اصولی این داروها علاوه بر عدم کنترل موثر کنه ، باعث بروز مقاومت در جمعیت کنه ها، گذاشتن اثر باقیمانده در فرآورده های زنبور عسل و همچنین بالا رفتن هزینه های تولید شده است. در میان مواد کم خطر ، می توان به اسید فرمیک اشاره کرد. در بعضی کشورها کاربرد اسید فرمیک بر علیه کنه واروا رایج گردیده است. مصرف اسید فرمیک برای کنترل کنه های واروا، کلارا و تراشه ای در کلنی های زنبورعسل سودمند است.

اسید فرمیک در بازار به صورت مختلف عرضه شده است ولی محلول اسید فرمیک با درجه خلوص متفاوت از جمله 65 درصد و 90 درصد در اکثر کشورها موجود است. اسید فرمیک را در داخل کندو قرار می دهند تا تدریجا تدخین شده و باعث مرگ کنه ها شود. برای یک کلنی متوسط مجموعا حدود 80 تا 120 میلی لیتر اسید فرمیک 65درصد مصرف می شود. بدین منظور 20 تا 30 میلی لیتر اسید فرمیک را در یک ظرف بطری شیشه ای یا پلاستیکی ریخته و در مدخل آن یک گلوله پنبه قرار می دهند تا تدریجا تدخین شود. این کار را چهار مرتبه ، به فاصله چهار روز تکرار می کنند.

اسید فرمیک یکی از کنه کش هایی است که به دلیل مزایایی همچون بهای ارزان، تاثیر مطلوب بر کنه تراشه ای و حداقل اثر باقیمانده در عسل در دنیا مصرف می گردد. علاوه بر این بخار اسید فرمیک می تواند به داخل سلول های در بسته نوزادان نفوذ کند و باعث مرگ کنه شود که این خود یک از مزایای استفاده از اسید فرمیک در کنترل انگل های زنبور عسل است.

به طور کلی دمای محیط بر روی کارایی اکثر مواد شیمیایی و داروهای کنه کش به ویژه اسیدها و ترکیبات گیاهی اثرات به سزایی داشته و میزان تلفات کنه را در هنگام مصرف آنان تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا میزان کنه کشی داروی آپی لایف وار در دمای 15 تا 20 درجه 74 تا 90 درصد را داراست ولی در صورت کاهش دما تا 12 درجه سانتی گراد است انجام شود. لذا با استعمال دزهای پایین تر اسید فرمیک در درجه حرارت های بالا می توان از خطرات احتمالی آن اجتناب نمود.

کنه کشی اسید فرمیک

کنه کشی اسید فرمیک

مطالعات نشان می دهد که در صورت مصرف اسید در فصل تخم ریزی و وجود شفیره در کلنی، با رعایت محدودیت دمایی، امکان انهدام جمعیت در حال رشد و تکثیر کنه واروا و کنه کلارا در درون حجرات در بسته وجود خواهد داشت. در صورت استفاده از سایر مواد کنه کش در فصل بهار و تابستان احتمال آلوده شدن عسل تولیدی، ملکه کشی و حتی کاهش تخم ریزی وجود دارد. اما در مورد اسید فرمیک با رعایت دز مناسب و نحوه استفاده صحیح می توان این تاثیرات منفی را کم و به حداقل رساند. از معایب بزرگ اسید فرمیک آسیب رساندن به زنبوران تازه متولد شده است.

فهرست