خوشبو کننده‌

خوشبوکننده‌ها می‌توانند تاثیرات مخربی بر روی سیستم عصب بویایی بگذارند. آنها با ایجاد یک پوشش روغنی بر روی مجرای بینی و یا گیرنده‌های عصبی موجب آسیب‌ حس بویایی می‌شوند. فرمالین ماده اصلی تولید خوشبو کننده ها می باشد که خاصیت فراریت بالای این ماده شیمیایی باعث آسیب رساندن به حس بویایی در بلند مدت می شود.

پودرهای لباس شویی

در فرمولاسیون ساخت شوینده های پودری بطور معمول از کلر استفاده می شود. این موضوع زمانی خطرناک می شود که مواد افزودنی در پودرهای شوینده بصورت رنگدانه های جذابی هستند که اگر در دسترس کودکان قرار بگیرد ممکن است آنها را با تنقلات اشتباه گرفته که در نهایت خوردن آن بسیار تاثیرات مخرب بر گوارش می گذارد. طبق آمار جهانی سالانه موارد بسیار زیادی از مسمومیت کودکان در اثر خوردن پودرهای شوینده ثبت می شود.

شوینده‌ها

شوینده‌های مورد استفاده در آشپزخانه، حمام، شوینده‌های کف، شیشه‌شوی‌ها، شوینده‌های اجاق گاز و براق‌کننده‌ها حاوی آمونیاک هستند. آمونیاک یک ماده شیمیایی خطرناک و سمی  می باشد به ‌طوری که اگر یک ترکیب بیش از 5 درصد آمونیاک داشته باشد به‌عنوان یک ماده خطرناک و سمی شناخته می‌شود.

اما آمونیاک تنها ماده شیمیایی خطرناک مورد استفاده در شوینده آن نیست بلکه شوینده‌های اجاق گاز و لوله بازکن‌ها علاوه بر آمونیاک در ترکیبات خود هیدروکسید سدیم دارند. تماس کوتاه مدت با این ماده شیمیایی می‌تواند منجر به سرخ شدن و سوزش بسیار شدید شود که نیاز به درمان سریع خواهد داشت. شوینده‌های سرویس بهداشتی نیز حاوی ترکیباتی خطرناک مانند اسید کلریدریک هستند این اسید می‌تواند در صورت برخورد با هر عضوی به سرعت به آن آسیب برساند.

شوینده مبلمان و فرش

 اکثر شامپو فرش‌ها و شوینده‌های لوازم خانگی حاوی ترکیباتی خطرناک مانند پرکلروتلین و هیدروکسید آمونیوم هستند. پرکلرواتلین به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده است که منجر به آسیب‌های عصبی کلیوی و کبدی می‌شود.

هم‌چنین هیدروکسید آمونیوم نیز موجب خارش و سوزش چشم و پوست و هم‌چنین مجرای تنفسی خواهد شد.کمتر کسی می‌داند که لوازم خانگی  نیز می‌توانند مواد شیمیایی خطرناکی از خود انتشار دهند. فرش، لوازم خانگی و مبلمان منازل می‌توانند باعث ایجاد گازهای VOC شوند. گاز‌های VOC دسته‌ای از گازهای خطرناک هستند که از تبخیر مواد تشکیل ‌دهنده لوازم خانگی به وجود می‌آیند.

این گازها شامل گازهای بنزن، استون و فرمالیدها هستند. تماس با این گازها حتی برای کوتاه مدت هم می‌تواند موجب ایجاد سوزش و  خارش چشم، حالت تهوع و سردرد شود. هم‌چنین این گازها باعث تشدید بیماری آسم خواهند شد. تماس طولانی مدت با این مواد شیمیایی نیز می‌تواند منجر به آسیب‌های کلیوی، کبدی و یا حتی سیستم عصبی گردد.

شوینده های ماشین ظرفشویی

مواد شوینده ماشین های ظرفشویی کلر زیادی بوده وبه دلیل حالت ژله ای بودن علت مسمومیت بسیاری از کودکان است.

لوله بازکن ها

آب قلیایی ماده اصلی ساخت لوله بازکن ها می باشد که می تواند پوست و چشم را سوزانده و در صورت بلع مری و معده را دچار آسیب جدی می کند. اسید کلریدریک ماده دیگری در لوله بازکن ها بوده و آسیب رسان جدی برای چشم و پوست بوده وبه کلیه ها، کبد، و دستگاه گوارش صدمه وارد می کند.

مواد شیمیایی که نباید هرگز با هم ترکیب شوند

1- آب ژاول + الکل

تولید کلروفرم و هیدروکلریک می‌کند که می‌تواند منجر به آسیب به سیستم عصبی، ریه،کلیه،کبد،چشم و پوست شود.

2- وایتکس + آمونیاک

ترکیب این دو ماده موجب تولید گازهای سمی می‌شود که آسیب شدیدی برای دستگاه تنفس به همراه خواهد داشت، همچنین ترکیب مقادیر زیاد این دو با یکدیگر می‌تواند موجب انفجار خطرناکی شود.

3- مایع سفیدکننده + سرکه

این ترکیب تولید گاز سمی می‌کند و می‌تواند موجب سوختگی‌های چشمی و آسیب به ریه‌ها شود.

4- وایتکس + انواع مواد تمیز کننده

موجب تولید گازهای سمی مثل کلر می‌شوند که حتی قرار گرفتن در معرض کمترین مقدار آن هم می‌تواند موجب مشکلات شدید تنفسی و بینایی شود.

5- جوش شیرین + سرکه

خطرناک‌ترین حالت آن این است که این دو را در یک ظرف در بسته مخلوط کنید که می‌تواند باعث انفجار شود.

6ــ سرکه + آب اکسیژنه

تولید اسیدپراستیک می‌کند و می‌تواند موجب  آسیب به پوست،چشم‌ها، گلو، بینی و ریه‌ها شود.

7-  حشره کش + آب

همچنین همه ی ما از حشره کش های طبیعی و تجاری برای از بین بردن آن ها استفاده کرده ایم. حتی ممکن است فکر کنید حشره کش های تجاری قوی تر از بقیه عمل کنند. احتمالا فکر می کنید شستشوی این مواد پس از نابود کردن حشرات خانواده را از مواد مضر آن مصون نگه میدارد. اما ترکیب برخی از این حشره کش ها با آب موجب تولید گاز فسفین می شود.

8- جرم گیر + جرمگیر

بعضی از پاک کننده ها اسیدی و برخی قلیایی هستند هنگامی که یکی خوب پاک نکرد ممکن است وسوسه شوید که از جرمگیر دیگری استفاده کنید اما نه این کار را نباید بکنید. اولین جرمگیر هنوز در لوله است و هنوز هم فعال است بنابراین افزودن جرمگیر دوم می تواند منجر به واکنش شیمیایی شود.

فهرست