نحوه و میزان استفاده از کات کبود در استخر

کات کبود ماده ای است که به منظور جلوگیری از رشد جلبک ها و باکتری ها در استخر ها استفاده می شود، این ماده باید به مقداری استفاده شود که تعادل شیمیایی آب به هم نخورد. در این مقاله تصمیم گرفته ایم درباره نحوه و میزان استفاده از کات کبود در استخر برای جلوگیری از رشد جلبک ها و از بین بردن آن ها مطالبی را بیان کنیم.

کات کبود چیست؟

کات کبود یا همان سولفات مس ماده ای بی بو و به رنگ آبی است که در بخش های مختلف صنعتی، شیمیایی، پزشکی، کشاورزی و… استفاده های زیادی از آن می شود. سولفات مس با فرمول  Cuso4 ایجاد می شود که کریستال های آن به رنگ آبی شفاف متمایل به تیره هستند. یکی از کاربرد های کات کبود در تولید رنگ های سبز و آبی در رنگ آمیزی پارچه های ابریشمی و نخی استفاده می شود، از دیگر کاربرد های آن می توان به تولید ورق های حلبی، سموم قارچ کش، باکتری کش، رنگ مو، محافظت از چوب، رنگ آمیزی چرم، تولید شعله سبز در مواد آتش زا، تولید مکمل های غذایی حیوانات، باطری سازی، گراور سازی و… از آن استفاده می شود. از این ماده به عنوان ضد جلبک در استخر ها هم استفاده می شود اما بهتر است وقتی که از کات کبود در استخر ها استفاده می کنید فقط برای کنترل رشد و تکثیر جلبک ها به کار برده شود. از این رو افزودن مداوم این ماده به استخر باید خودداری کرد و به این منظور باید میزان قلیائیت آب استخر اندازه گیری شده و همچنین میزان استفاده از کات کبود در استخر مورد توجه قرار بگیرد و سپس از این ماده استفاده شود. کات کبود در استخر های شنا هم به منظور تغییر رنگ آب از سبز به آبی هم استفاده می شود به طوری که آب استخر با داشتن مس برای آبیاری درختان بسیار مناسب است کات کبود در آب استخر پرورش ماهی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات مورد استفاده برای افزودن کات کبود در استخر

ضروری است هنگام استفاده از کات کبود از تجهیزات و وسایل مخصوص استفاده شود ‌‌که در زیر به آن ها اشاره شده است.

  • عینک مخصوص
  • تست کیت برای سنجش کیفیت آب استخر
  • بطری پلاستیکی برای اسپری کردن و پاشیدن مواد
  • دستکش پلاستیکی

نحوه و میزان استفاده از کات کبود در استخر

برای اطلاع از میزان استفاده از کات کبود در استخر ابتدا باید تست کیت که مخصوص سنجش کیفیت قلیایئت آب استخر است را بسنجید، برای اطمینان از سنجش دقیق دستورالعمل تولید کننده تست کیت را به دقت مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید. برای اطلاع از میزان استفاده از کات کبود در استخر ضروری است میزان قلیایئت آب استخر را اندازه گیری کنید. دستورالعمل شرکت سازنده، کات کبود باید به دقت مطالعه و رعایت شود. برای این کار لازم است از دستکش و عینک محافظ چشم استفاده کنید، کات کبود را در مقداری آب بریزید و سپس حسابی مخلوط کنید تا کریستال های آن به طور کامل حل شود.  محلول به دست آمده را درون بطری پلاستیکی بریزید که دارای پمپ اسپری باشد و نکته مورد توجه آن است، که استفاده از کات کبود برای از بین بردن جلبک ها نباید بیش تر از مقدار معین باشد. تمیز کردن آب استخر و از بین بردن جلبک ها ممکن است چند روزی زمان ببرد و مصرف بیش از حد سولفات مس موجب بروز لکه های سیاه و سبز رنگ روی سطوح استخر، دیواره ها و کف آن می شود و اگر این لکه ها به موقع تمیز نشوند ممکن است برای همیشه باقی بمانند.

خطرات و ایمنی کار با کات کبود

کات کبود از جمله مواد سمی به شمار می رود و قرار گرفتن در معرض آن می تواند حساسیت هایی در شما به وجود بیاورد‌. افرادی که از این ماده برای امور کشاورزی و باغداری استفاده می کنند ممکن است در معرض خطرات آن قرار بگیرند. کات کبود زمانی که با دست و چشم تماس پیدا می کند ممکن است باعث سوزش و التهاب شود. چشم ها عضوی از حساس ترین بخش بدن هستند که تماس کات کبود با آن منجر به خارش شدید چشم، تحریک ، ورم ملتحمه، اگزما، تجمع مایعات در قرینه چشم شود. اگر این ماده سمی در دسترس کودکان قرار گیرد و توسط آن خورده شود عوارضی همچون حالت تهوع، تحریک شدید دستگاه گوارش و.. را به دنبال دارد، و اگر شخصی که کات کبود خورده است اگر استفراغ نکند دچار مسمومیت سولفات مس قرار می گیرد. مسموم شدن توسط کات کبود علائمی در فرد ایجاد می شود که می توان به حالت تهوع، اسهال، سردرد های شدید، تعریق زیاد، طعمی مایل به فلز در دهان، سوزش قفسه سینه و شکم اشاره کرد. پس به طور کلی می توان گفت به هنگام‌ مصرف کات کبود نکات ایمنی را رعایت کنید، استفاده از دستکش، ماسک، عینک مخصوص برای کاربر الزامی می باشد و در صورت بلیعده شدن این ماده و بروز حساسیت سریعا به پزشک مراجعه کنید و حتما از سالم بود کلیه ها، معده، روده و کبد اطمینان حاصل کنید. با توجه به مطالب گفته شده در صورتی که میزان استفاده از کات کبود در استخر رعایت شود می تواند تا حدود زیادی از عوارض و خطرات آن برای بدن جلوگیری کند.

خرید کات کبود

فروشگاه های مختلفی در سراسر کشور وجود دارد که در زمینه خرید و فروش انواع مواد شیمایی و کات کبود فعالیت می کنند. از میان این فروشگاه ها، وب سایت فروشگاهی تهران اسید یکی از بهترین فروشگاه ها محسوب می شود که محصولات آن از کیفیت عالی برخوردار است و همچنین قیمت این مواد شیمایی نسبت به دیگر فروشگاه ها مناسب و مقرون به صرفه است. با توجه به این موارد در صورتی که نیاز به خرید کات  کبود دارید می توانید از طریق این فروشگاه اقدام کنید و حتی می توانید با کارشناسان این فروشگاه درباره نحوه و میزان استفاده از کات کبود در استخر مشاوره بگیرید.

کلام آخر

ما در این مقاله کوشش کردیم تا به بررسی نحوه و میزان استفاده از کات کبود در استخر بپردازیم. استفاده از این ماده برای ضدعفونی و از بین بردن جلبک های استخر نیازمند داشتن مهارت برای این کار است زیرا در غیر این صورت امکان آسیب دیدن اعضای بدن همانند پوست و به هم خوردن تعادل شیمیایی آب وجود دارد.

فهرست