چگونگی تشخیص خلوص آب مقطر

همانطور که از اسم این مقاله معلوم است در این مقاله قصد داریم تا روش های چگونگی تشخیص خلوص آب مقطر را توضیح دهیم. در این مقاله همچنین همه اطلاعات درباره آب مقطر را توضیح خواهیم داد و تفاوت آن را با آب معمولی خواهیم گفت.
در ادامه با ما همراه باشید.

سنجش خلوص آب مقطر چگونه است ؟

آبی که در آزمایشگاه ها برای انجام آزمایش های مختلف و واکنش های مختلف استفاده می شود آب معمولی که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد نیست و به آبی که در آزمایشگاه ها استفاده می شود آب مقطر گفته می شود.
شاید برای شما نیز سوال شود که چرا از آب مقطر در آزمایشگاه ها استفاده می کنند که در جواب باید بگوییم که آب شهری مورد استفاده حاوی ناخالصی هایی است که می توانند در واکنش شرکت کنند و مزاحمت های فراوانی را در طی آزمایش به وجود بیاورند. در نتیجه اب مورد استفاده در آزمایشگاه آبی می باشد که ناخالصی های آن طی فرایند تقطیر حذف گردیده باشد که همان آب مقطر می باشد.

آیا می توان آب مقطر نوشید ؟

بله از آب مقطر برای نوشیدن هم می تواند مورد استفاده اما آب مقطر هیچ کدام از مواد معدنی ضروری را در خود ندارد یک نوشیدنی کاملا خالص است که همه املاح، یون ها و گازهای آن بر اثر فرایند ساده تقطیر از بین رفته است. نوشیدن این آب، اگرچه در موارد بسیاری به افراد توصیه می شود، اما خطراتی هم به دنبال دارد. در ادامه درباره مزایا و معایت آن خواهیم گفت با ما همراه باشید.

مزایا آب مقطر

از آنجایی که این نوع آب کاملا خالص است بسیاری از باکتری هایی که در آب شهری وجود دارد را ندارد. به همین دلیل پزشکان برای برخی بیماران مقدار معینی مصرف آب مقطر را تجویز می کنند آن هم برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. معمولا این نوع برای کسانی که دارای بیماران کلیوی هستند و باکتری های داخل آب شهری می تواند تهدید مهمی برای سلامتی آن ها باشد تجویز می شود.
همچنین این نوع آب برای پاکسازی بدن نیز مناسب است و در برخی مواقع با تجویز پزشک فرد مورد نظر برای پاکسازی بدن خود تا یک هفته آب مقطر را جایگزین آب تصفیه شهری می کند.
همچنین این نوع آب برای شادابی و سلامت پوست نیز بسیار خوب است اما به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک سر خود آن را مصرف نکنید.

معایب نوشیدن آب مقطر در طولانی مدت

درست است که آب مقطر هیچ کدام از باکتری و رسوبات آب تصفیه شده شهری را ندارد اما به هیچ عنوان نباید جایگزین آب تصفیه شده بشود. تحقیقات نشان می دهد که میزان املاح موجود در آب شهری، بیش از آنکه برای سلامت انسان مضر باشد، برای عملکرد بهتر بدن مفید است.

آب قطر از کجا تهیه کنیم ؟

در چند سال اخیر چند شرکت اقدام به عرضه آب مقطر به بازار کردند و شما می توانید این نوع آب هارا در فروشگاه ها با بسته بندی یک نفره تهیه کنید.

 

چگونگی تشخیص خلوص آب مقطر

شما می توانید برای تست های شناسایی نا خالصی آب مقطر زیر را که در ادامه به آن ها بیشتر می پردازیم انجام دهید :

آمونیاک و ترکیبات حاوی آمونیاک:

به 50 میلی لیترآب حدود 10 تا 15 قطره معرف نسلر اضافه می نماییم. انتظار می رود در صورت خالص بودن آب مقطر، هیچگونه تغییری در آن بعد از افزودن معرف دیده نشود.

کلرید ها:

محلول نقره نیترات را به100 میلی لیتر از آب می افزاییم سپس به محلول ساخته شده قطره قطره نیتریک اسید را اضافه می کنیم. هیچگونه تغییری نباید در محلول دیده شود

سولفات ها:

0.25 میلی لیتر هیدروکلریک اسید و مقداری محلول باریم کلرید را به 100 میلی لیتر آب می افزاییم و محلول ساخته شده را حدود 12 ساعت در مکانی بدون حرکت قرار می دهیم. در صورتی که محلول خالص باشد هیچگونه رسوبی بعد از سپری شدن زمان مذکور نباید به وجود آید

نیترات ها:

5 میلی لیتر محلول دی فنیل آمین را در لوله ی آزمایش می ریزیم و به آن 10 میلی لیتر آب اضافه می کنیم. در صورتی که آب خالص باشد، در خط مشترک دو فاز به وجود آمده نباید هیچگونه رنگ آبی مشاهده گردد

مواد غیر فرار:

با تبخیر 100 میلی لیتر آب نباید باقی مانده ی قابل وزنی از آن باقی بماند

فلزات سنگین و کلسیم:

100 میلی لیتر از آب نیابد با محلول های هیدروژن سولفید، آمونیاک؛ آمونیوم سولفید و آمونیوم اگزالات وارد واکنش شود و تغییری در آن دیده شود

مواد قابل اکسید با پرمنگنات (نیتریت ها، مواد آلی و…):
به 100 میلی لیتر از آب مقدار 1میلی لیتر سولفوریک اسید 16 درصد و یک قطره محلول پتاسیم پرمنگنات می افزاییم . سپس محلول فوق را حرارت می دهیم تا به جوش آید. محلول را 3 دقیقه در حال جوش نگه می داریم. در صورتی که آب خالص باشد، نباید محلول بی رنگ گردد

آب مقطر از کجا بخریم ؟

یکی از بزرگترین مراکز خرید و فروش آب مقطر شرکت بزرگ کیمیا تهران اسید می باشد که این شرکت با سالها سابقه مشغول به کار است و شما عزیزان می توانید برای خرید آب مقطر و یا هر محصول شیمیایی دیگر ، یا آن را از سایت سفارش دهید یا به صورت حضوری آن را تهیه کنید.

فهرست