کاربرد اسیدکلریدریک چیست؟

همه ی ما اسید کلریدریک را  به عنوان محلول آبی یا آبی گازی کلرید هیدروژن HCl که با نام های  “جوهر نمک و “هیدروکلریک اسید ”  می شناسیم. در واقع این ماده جز اصلی اسید معده است ، اسیدی که به طور طبیعی در معده انسان تولید می شود و به هضم غذا کمک می کند. همچنین کاربرد اسیدکلریدریک به صورت مصنوعی در مشاغل صنعتی و تجاری بسیار مطرح است و می تواند با تعدادی فرآیند تولید از جمله حل گاز کلرید هیدروژن در آب ایجاد شود.

کاربرد اسید کلریدریک در ابعاد مختلفی قابل بررسی است.

اما بطور کلی این اسید  در چندین صنعت مانند لاستیک ، منسوجات و حتی در عکاسی کاربرد دارد. در ادامه این مقاله جزئیات برخی از کاربردهای HCL را بررسی خواهیم کرد.

 کاربرد اسید کلریدریک در موارد زیر دسته بندی می شود:

  1. تولید ترکیبات آلی
  2. تولید ترکیبات غیر آلی
  3. از بین بردن لکه های فلزی
  4. برای تمیز کردن استخرها
  5. برای بازسازی مبدل های یونی

هدف از استفاده اسیدکلریدریک در تولید ترکیبات آلی چیست؟

اسید کلریدریک / اسید موریاتیک چندین کاربرد صنعتی دارد و یکی از این کاربردها در تولید ترکیبات آلی مانند دی کلرواتان و وینیل کلراید برای PVC است. این ماده همچنین در تولید سایر ترکیبات آلی مانند بیسفنول A ، دی کلرید اتیلن (EDC) که در محصولات مختلف دارویی و صنعت استفاده می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

بیسفنول A می تواند سرطان زا باشد .به همین دلیل ، توجه به این نکته ضروری است و بسیاری از پلاستیک ها اکنون به عنوان محصولات فاقد BPA تولید و تبلیغ می شوند.

 

کاربرد اسیدکلریدریک

 

کاربرد اسیدکلریدریک برای تولید ترکیبات غیر آلی نیز مطرح است:

کاربرد اسیدکلریدریک در تولید ترکیبات غیر آلی مواد شیمیایی تصفیه آب، مانند کلرید پلی آلومینیوم (PAC) و کلرید آهن (III)  ، اسید فریک که به عنوان عوامل انعقادی و لخته سازی در تولید آب آشامیدنی ، تصفیه فاضلاب و تولید کاغذ استفاده می شوند، مطرح است.

این ماده همچنین در بازسازی رزینهای تبادل یونی مورد استفاده قرار می گیرد و به طور خاص برای شستشوی کاتیون ها از رزین ها استفاده می شود.

چگونه میتوان با استفاده از جوهر نمک لکه های فلزی را از بین برد؟

علی رقم خاصیت خورندگی بالای اسیدکلریدریک ، از آن برای از بین بردن لکه های فلزات استفاده می شود. این ماده شیمیایی می تواند آهن ، مس ، برنج و سایر فلزات را کاملا تمیز کند. نکته قابل توجه این است که از این ماده باید در حالت رقیق شده استفاده کرد و نباید از آن به طور مستقیم روی فلزات استفاده کرد زیرا ماده تمیز کننده بسیار قدرتمندی است.

چگونه میتوانیم برای تمیز کردن استخرهای خود از اسیدکلریدریک استفاده کنیم؟

اگرچه استخرها را می توان با مواد شوینده و اسکراب معمولی تمیز کرد ، اما پاک کردن برخی از لکه ها که بین کاشی ها چسبیده اند کار آسانی نیست. در این صورت اسید کلریدریک به کمک شما می آید.

کاربرد اسیدکلریدریک در بازسازی مبدل های یونی:

این ماده در بازسازی رزینهای تبادل یونی مورد استفاده قرار می گیرد .در واقع از این ماده شیمیایی برای شستشوی کاتیون ها از رزین ها استفاده می شود. مبدل های آب و یون معدنی شده در تولید آب آشامیدنی ، کلیه صنایع شیمیایی و بسیاری از صنایع غذایی کاربرد دارند.

تولید اسید کلریدریک در بدن انسان ارادی است یا غیرارادی؟

بدن انسان می تواند تولید اسید کلریدریک را به دلیل تحریک عصبی غیر ارادی تنظیم کند. 

اسید کلریدریک در جنگ به عنوان سلاح شیمیایی !

استفاده از اسید هیدروکلریک در جنگ معمولاً با تولید و اثرات گاز خردل یا خردل گوگردی که در جنگ خندق در جنگ جهانی اول استفاده می شود ،  در ارتباط مستقیم است.

حتی اگر استفاده از سلاح های شیمیایی ممنوع اعلام شود.  با  استفاده از اسید کلریدریک میتوان بصورت بی رحمانه ای باعث ایجاد تاول روی  پوست و غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی شد .در واقع این ماده به دستگاه گوارش حمله کرده و باعث سوختگی ، تورم ، تحریک و تاولهای چرکی می شود. گاز خردل همچنین باعث جهش در DNA می شود و یک ماده سرطان زا شناخته شده است. پادزهر آن هنوز کشف نشده است.

فهرست