نکات ایمنی در آزمایشگاه برای جلوگیری از حوادث

مسئولیت جلوگیری از خطر در آزمایشگاه های شیمیایی بر عهده همه افراد است و هر کس بایستی سهم خود را به خوبی انجام دهد. امنیت در آزمایشگاه بسیار مهم است. خطرات معمولا ناشی از موارد زیر است :

  • رفتارهای غیر معمولی
  • عدم موفقیت در دنبال کردن دستورالعمل ها و انجام اشتباهات.

شما در آزمایشگاه میتوانید قربانی اشتباهی که خود انجام می داده اید یا دانشجوی دیگری انجام داده است. در جلوگیری از خطرات احتمالی در آزمایشگاه مشارکت کنید. رعایت موارد زیر در آزمایشگاه و شرکت ها و سایت های شیمیایی اجباری است.

ایمنی شخصی

محافظت چشم

هر کس که وارد آزمایشگاه شود حتی بازدید کنندگان باید از عینک ایمنی مناسب استفاده نمایند. هنگام کار در شرایط خلا یا هنگام کار با موادی که امکان پاشیدن ان به چشم وجود داشته باشد، پوشیدن عینکی که به طور کامل چشم را بپوشاند و راه ورود مواد را به طور کامل سد نماید، ضروری است.

لباس مناسب

لباسی که یک فرد در آزمایشگاه می پوشد، بایستی او را در برابر پاشیدن و ریختن مواد شیمیایی محافظت کند. همچنین، بایستی در صورت بروز حادثه به راحتی از تن خارج شود و قابل اشتعال نباشد. روپوش ها و پیش بند های غیر قابل اشتعال و فاقد خلل و فرج زیاد، پوشش ارزان و مناسب برای آزمایشگاه می باشند. در روپوش ها بایستی به جای دکمه های معمولی از دکمه های منگنه ای استفاده شود تا راحت باز شوند.کفش مناسب از کفش چرمی یا چرم مصنوعی استفاده کنید و هرگز از کفش های کتانی استفاده نکنید. 

دستکش

دستکش یک وسیله مهم برای محافظت شخصی است. دستکش ها از جنس های مختلف بوده و بسته به نوع کار در طول های مختلف می باشند. بعضی تا مچ و بعضی تا آرنج را می پوشانند. معمولا دستکش های پارچه ای برای جا به جایی اجسام سرد و خیلی داغ ستفاده می شود و نمی تواند از پوست در مقابل مواد شیمیایی محافظت کند. از دستکش باید به دقت استفاده کرد که دستکش سوراخ نباشد. اگر مواد شیمیایی به داخل نشت کند، خطرناک تر از وقتی است که دستکش نداشته باشیم.

نظم و ترتیب در آزمایشگاه

جعبه ها، صندلی و سایر وسایل جاگیر ا در فضای بین میزها قرار ندهید.

اگر آب یا سایر مایعات کف آزمایشگاه ریخته باشد، برای تمیز کردن آن سریعا اقدام کنید.

همه وسایل باید تمیز و مرتب در سر جای خود باشد. مواد شیمیایی خصوصا بطری های حامل مواد را نباید روی زمین گذاشت.

قواعد آزمایشگاه

آزمایشگاه محل یادگیری و کار جدی است. شوخی و رفتارهای نامناسب به هیچ وجه قابل قبول نیست. تغییر دستور کارها و موادی که استفاده می شوند، می تواند خطرناک باشند.

کلیه کسانی که در آزمایشگاه هستند از جمله کارکنان و بازدید کنندگان باید نکات ایمنی را رعایت کنند.

شستشوی شیشه آلات

شیشه آلات آلوله را در سینک یا ظرفشویی آزمایشگاه بشویید. از شوینده های سازگار با محیط زیست نظیر صابون یا پاک کننده ها استفاده کنید. در صورت موجود بودن آب گرم از آن استفاده کنید. دستکش مناسب پوشیده و از برس بازبری و انداره مناسب استفاده نمایید. از انباشته شدن ظروف کثیف در محل شستشو خودداری نمایید، زیرا به دلیل محدود بودن فضا باعث شکسته شدن آنها می شود.

از پاک کننده های قوی نظیر اسید نیتریک، اسید کرومیک در موارد توصیه شده آن هم بعد از داشتن پوشش حفاظتی مناسب استفاده نکنید.

فهرست