متابی سولفیت سدیم در آبلیمو

اگر اخیراً یک بطری آب لیمو برای آشپزی خریداری کرده باشید ، احتمالا برچسب آب لیمو 100٪ طبیعی توجه شما را جلب کرده است. سپس در کنار آن ، به مواد افزودنی نیز اشاره شده است. اصل ماجرا چیست ؟

اطلاعات پشت بطری آب لیمو می گوید:

آب لیمو از کنسانتره (آب ، کنسانتره آب لیمو) ، متابی سولفیت سدیم (نگهدارنده) ، بنزوات سدیم (نگهدارنده) ، روغن لیمو تشکیل شده است.

نقش متابی سولفیت سدیم درتولید آبلیمو چیست؟

اگر تا به حال مزه آب لیمو بطری را چشیده باشید ، متوجه می شوید که طعم آن کمی از بین رفته است; در واقع طعم واقعی لیمو احساس نمی شود. زیرا آب لیمو بطری شده معمولاً حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده ای مانند سدیم متابی سولفیت (E223) یا پتاسیم متابیسولفیت (E224) است.
متابی سولفیت ها برای حفظ رنگ طبیعی غذا و محافظت از غذا در برابر باکتری ها به آبلیمو اضافه می شوند.
همچنین از آنها معمولاً در تهیه شراب و آبجو استفاده می شود.
استفاده از متابیسولفیت پتاسیم به طور کلی به نسبت استفاده از متابیسولفیت سدیم ترجیح داده می شود زیرا سدیم در رژیم غذایی حساسیت ایجاد نمی کند.

آیا متابی سولفیت سدیم موجود در آبلیمو آلرژن است؟

متابی سولفیت سدیم به عنوان آلرژن طبقه بندی می شوند زیرا ممکن است در کسانی که به سولفیت حساس هستند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند.
اگر پس از مصرف متابی سولفیت ، دچار مشکل تنفس ، تورم اندام های حفره ای ، مشکل در بلع یا بثورات جوش یا جوش روی پوست خود شدید ، باید فوراً مصرف تمام محصولات حاوی این ماده را متوقف کرده و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
بنابراین توصیه متخصصان این است که با استفاده از لیموترش تازه خود را از خطر آلرژی دور کنید.


آبلیمو های تقلبی چند دسته هستند؟

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی تهران دراین‌ باره گفته است که آبلیموهای تقلبی دو دسته هستند:

• دسته اول آبلیمویی که بدون استفاده از میوه لیمو تولید می‌شود که محتوای آن اسید سولفور و گوگرد است .
• دسته دوم آبلیموی بسیار رقیق طبیعی با مقادیر بالای ترکیبات شیمیایی است.

میزان مجاز استفاده از متابی سولفیت سدیم در آبلیمو چقدر است؟

میزان مجاز استفاده از متابیسولفیت سدیم که یک ماده شیمیایی است در حد ٢٥٠ پی‌پی‌ام است، زیرا این ماده مانع از تغییر رنگ و فساد میکروبی آبلیمو خواهد شد.
متاسفانه نتایج آزمایش آبلیموهای موجود در بازار نشان می‌دهد که در برخی از آنها تا ٥ برابر یعنی نزدیک ١٢٥٠ واحد متابیسولفیت سدیم وجود دارد. این آبلیموها آثار مخرب زیست محیطی داشته و حتی برای خاک مخرب است و به همین دلیل سازمان حفاظت محیط‌ زیست برای معدوم کردن آن محدودیت‌های قانونی اعمال کرده است.

حال اگر به فکر خرید متابی سولفیت سدیم برای هدف مدنظر خود هستید، می توانید با آسودگی خاطر و با اطمینان از کیفیت عالی محصول با کارشناسان فروش کیمیا تهران اسید در تماس باشید.

فهرست