ایمنی الکل متانول

1. تماس با چشم : در ابتدا لکه های تیره دیده می شود و بعد کوررنگی اتفاق می افتد. در ادامه کوری چشم را به همراه دارد و سبب ورم و التهاب غشای چشم می شود.

2. تماس با پوست :

در اثر تماس مستقیم با بخارات و یا خود متانول مایع ، خشکی و ترک پوست ایجاد می شود. در اثر تماس مجدد و طولانی مدت امکان ایجاد ناراحتی پوستی می شود. در صورتیکه از راه پوست جذب شود می تواند روی دستگاه عصبی اثر گذاشته و سبب کارایی آن و کوری چشم ها و حتی سبب مرگ می شود. استفاده از متانول برای ضد عفونی ناف نوزاد سبب مرگ او شده است.

3. بلعیدن و خوردن : سبب تحریک نسوج غشایی دهان و گلو شده. برروی سیستم عصبی اثر می گذارد. می تواند سبب تهوع و کاهش کارایی آن و کوری چشم ها و حتی مرگ شود.

4. تنفس : می تواند سبب تحریک چشم، بینی، گلو و دستگاه تنفسی شود. همچنین می تواند سبب کاهش کار دستگاه عصبی مرکزی و کوری چشم شود. کبد، کلیه و عضله های قلب مورد حمله متانول قرار می گیرند.

5. حریق : بخارات آن به راحتی در هوا پخش و با کوچکترین شعله، مشتعل شده و تولید گازهای مونو و دی اکسید کربن می کند.

6. انفجار : در برابر ضربات مکانیکی حساس نیست ولی در برابر تخلیه الکتریسیته ساکن می تواند منفجر و مشتعل شود.

کمک های اولیه الکل متانول

1. تماس با چشم : چشم ها را به مدت 20 دقیقه با آب شستشو دهید . در صورت داشتن لنز چشمی به سرعت آن را خارج کنید. به پزشک مراجعه شود.

2. تماس با پوست : فورا لباس های آلوده را در آورده و موضع را با آب و صابون شستشو دهید.

3. بلعیدن و خوردن : در صورتی که مصدوم هوشیار بود او را وادار به تهوع کنید. سریعا به پزشک مراجعه کنید.

4. تنفس : فرد مصدوم را به هوای آزاد برده در صورت قطع تنفس به وی تنفس مصنوعی دهید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

پیش گیری

1. حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی و لباس کار استفاده شود.

2. حفاظت چشم : از عینک مقاوم در برابر مواد شیمیایی یا حفاظ صورت استفاده شود.

3. حفاظت بدن : از لباس های محافظ در مقابل مواد شیمیایی استفاده شود.

4. حفاظت تنفسی : در مکان هایی که غلظت متانول در هوا بالا است از سیستم های هوا رسان یا تهویه ضد جرقه استفاده شود. برای غلظت های بالا از ماسک های کارتریج دار و یا کپسول دار استفاده شود.

درمان مسمومیت با متانول

در هنگام مسمومیت با الکل متانول، درمان باید بلافاصله انجام شود و هرگز نباید فرصتی را برای دریافت سطح سرمی متانول از دست داد. اولین اقدام، ارزیابی سریع اولیه می باشد.شست و شوی معده ممکن است تنها در یک ساعت اول بعد از مصرف موثر باشد و استفاده از شارکول با توجه به جذب سریع آن بی تاثیر است. تجويــز فومپیزول دو بار در روز با مهار صددرصد آنزيم ADH ،مانع از تبديل متانول به فرمالدئید میشود. داروي انتخابي در مســموميت متانول، الکل اتیلیک است كه در ايران يافت نمي شود.

درمانهاي كمكي : استفاده از برخي ويتامينها باعث افزايش دفع متابوليتهاي متانول از خون مي شــوند. در مسموميت با متانول، دوزهاي بالاي فوالت يا فولينيك اسيد ممكن است تبديل اسيد فرميک به آب و دی اکسید کربن را تسريع نمايد. فولينيک اسيد كه فرم فعال اسيد فرميك است، ترجيح داده ميشود ولي اگر در دسترس نباشد، فوليك اسيد با دوز 1 میلی گرم به ازای هرکیلوگرم وزن بدن هر 6–4 ساعت با دوز حداكثر 50 میلیگرم مورد استفاده قرار می گیرد

انبارش و نگهداری الکل متانول

1. مخزن ها دارای سیم زمین باشند.

2. مخازن ترجیحا در فضای آزاد باشند.

3. در صورت نگهداری بشکه های متانول در زیر سقف، شرایط تهویه مناسب لازم است.

4. از ضربه زدن به مخازن خودداری کنید.

5. از ابزار ضد جرقه استفاده شود.

فهرست