کاربرد سود مایع

سود  مایع یک ماده اساسی در بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری است.

 

کاربرد سود مایع

سود مایع چیست؟

این یک باز بی رنگ است. باز سود سوزآور از طریق الکترولیز کلرید سدیم (آب نمک) تولید می شود.

کیمیا تهران اسید ،به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد شیمیایی در ایران سود مایع را به عنوان محلول 50٪ و 73٪ در آب تولید می کند.

از کاربردهای سودمایع چه میدانید؟

سود مایع ، کاربردهای متنوعی دارد که اساساً بر اساس توانایی آن به عنوان یک باز قوی برای واکنش با بسیاری از مواد است.

مواد این باز قوی تر و واکنش دهنده و سریعتر از سایر مواد قلیایی است.

این ماده کاربردی در آب بسیار پایدارتر است و به صورت مایع ذخیره و حمل می شود. همچنین از محصولات جانبی نامطلوب مانند کربن تشکیل نمی شود.

موارد استفاده احتمالی در زیر شرح داده شده است:

نقش سود مایع در تولید مواد شیمیایی چیست؟

صنایع شیمیایی تقریباً 40٪ از سود سوزآور تولید شده به عنوان یک ماده اساسی مصرف می کنند.

همچنین این ماده  برای انبوهی از کاربردهای عمومی صنعتی نیز کاربرد دارد:

سود مایع در محصولات تمیز کننده و ضد عفونی کننده نقش دارد:

از هیدروکسید سدیم برای تولید صابون و انواع شوینده های مورد استفاده در منازل و مصارف تجاری استفاده می شود. سفید کننده کلر با ترکیب کلر و هیدروکسید سدیم تولید می شود.

این ماده شیمیایی پاک کننده های تخلیه حاوی هیدروکسید سدیم چربی ها و چربی هایی را که می توانند لوله ها را مسدود کنند را در آب حل میکند.

 

چه استفادی از سود مایع در داروها میشود؟

هیدروکسید سدیم برای کمک به تولید انواع داروها و محصولات دارویی ، از مسکن های معمول درد مانند آسپرین ، داروهای ضد انعقاد خون که می توانند به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کنند ، تا داروهای کاهش دهنده کلسترول استفاده می شود.

هیدروکسید سدیم در تولید انرژی:

در بخش انرژی ، سود مایع در تولید سلول سوختی استفاده می شود. پیل های سوختی مانند باتری ها برای تولید تمیز و کارآمد برق برای طیف وسیعی از برنامه ها از جمله حمل و نقل کار می کنند.

سود مایع چه کاربردی در تصفیه آب دارد؟

تاسیسات تصفیه آب شهری از سود مایع برای کنترل اسیدیته آب و کمک به حذف فلزات سنگین از آب استفاده می کنند. از هیدروکسید سدیم نیز برای تولید هیپوکلریت سدیم ، ضد عفونی کننده آب استفاده می شود.

 

آیا به کار بردن سود مایع در تولید مواد غذایی مجاز است؟

سود مایع در چندین کاربرد پردازش مواد غذایی مانند پخت و پز غذاهایی مانند زیتون یا کمک به قهوه ای شدن قوطی های سبک باواریایی مورد استفاده قرار می گیرد . هیدروکسید سدیم برای از بین بردن پوست گوجه فرنگی ، سیب زمینی و سایر میوه ها و سبزیجات برای کنسرو و همچنین به عنوان ماده ای در مواد نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود که از رشد کپک و باکتری در غذا جلوگیری می کند.

در محصولات چوبی و کاغذی نیز از سود مایع استفاده میشود:

در بسیاری از مراحل تولید کاغذ ، چوب با محلول حاوی سولفید سدیم و هیدروکسید سدیم تصفیه می شود. این ماده شیمیایی کمک می کند تا بیشتر مواد ناخواسته در چوب حل شود و سلولز نسبتاً خالص باقی بماند ، که اساس کاغذ را تشکیل می دهد. در فرآیند بازیافت کاغذ ، از هیدروکسید سدیم برای جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ استفاده می شود که باعث می شود الیاف کاغذ دوباره مورد استفاده قرار گیرند.

هیدروکسید سدیم همچنین برای تصفیه مواد اولیه محصولات چوبی مانند کابینت و مبلمان و سفید سازی و تمیز کردن چوب استفاده می شود.

هیدروکسید سدیم در فرآوری سنگ آلومینیوم نیز موثر است :

از سود مایع برای استخراج آلومینیوم از مواد معدنی موجود در طبیعت استفاده می شود. از آلومینیوم برای ساخت آلومینیوم و محصولات مختلف از جمله فویل ، قوطی ، وسایل آشپزخانه ، اشکهای آبجو و قطعات هواپیما استفاده می شود. در ساختمان و ساخت و ساز ، از آلومینیوم در موادی که نمای ساختمان و قاب پنجره را امکان پذیر می کند استفاده می شود.

شما میتوانید سودمایع مصرفی خود را از کارشناسان کیمیا تهران اسید بخواهید.کافی است تماس حاصل فرمایید.

فهرست