هشدارهایی درمورد شنای کودکان

کلر چیست

کلر گازی است دارای بوی تند و زننده و رنگ سبز مایل به زرد. موارد استفاده کلر در صنعت زیاد بوده و عبارتند از : تولید پودرهای سفیدکننده ، ماده ضدعفونی کننده جهت ضد عفونی کردن آب آشامیدنی ، در صنایع کاغذسازی و نساجی ، ضدعفونی کردن استخرها و مواد زائد ، تهیه و تولید ترکیبات کلردار آلی و معدنی و کلرید فلزی ، تولید حلال ها و حشره کش ها ، پلیمرها و ماده خنک کننده.

گاز کلر محرک قوی پوست، مخاط ها و دستگاه تنفسی است. این گاز با رطوبت بدن ترکیب شده و تولید اسید می نماید. همچنین یک ماده خفه کننده به شمار می رود، زیرا سبب انقباض شدید ماهیچه های حنجره و تورم مخاط آن می شود.

آیا کلر موجود در آب استخر خطر ابتلا به آسم و آلرژی را زیاد می کند

نتایج تحقیق دانشگاه لووین بروکسل نشان می دهد که شنا کردن در استخرهایی که با کلر ضدعفونی می شوند، کودکان را در معرض ابتلا به آسم و انواع آلرژی ها قرار می دهد.

کودکان و نوجوانانی که بیش از 1000 ساعت در این استخرها ، چه به شکل سرپوشیده و چه به صورت باز شنا می کنند ، بیش از هشت برابر در معرض ابتلا به آسم هستند. در حالی که شنا کردن در استخرهایی که با روش مس – نقره ضدعفونی شده اند ، این خطر را در پی ندارند.

آلفرد برنارد پروفسور سم شناسی و رییس تحقیقاتی دانشگاه لووین تصریح کرد :

وجود کلر در آّ استخر تاثیر بسیار مهمی روی افزایش بروز بیماری های آلرژیک در گروه تحت مطالعه داشته است. دکتر برنارد ، تری کلرید نیتروژن را علت افزایش شیوع آسم در استخرهای سرپوشیده می داند.

تری کلرید نیتروژن یک ماده محرک گازی است که به راحتی وارد ریه ها می شود. این ماده شیمیایی که تری کلرامین نیز خوانده می شود زمانی آزاد می شود که آب کلردار با ادرار ، عرق و یا سایر مواد آلی بدن شناگران واکنش انجام می دهد.

البته اگر از کلر به مقدار و روش صحیح برای این منظور استفاده شود بی خطر و موثر است، اما چون اغلب مقدار بسیار زیادی کلر برای ضدعفونی کردن آب یا فضای استخرهای سرپوشیده استفاده می شود، باعث تحریک پذیری اعضای بدن می گردد و در نتیجه شناگران دائمی مستعد ابتلا به آلرژی ها و آسم می شوند.

کلر آب استخر باعث آسیب پوست و چشم می شود :

همان طور که کلر با پروتئین های باکتری ها و دیگر موجودات ترکیب می شود و آن ها را نابود می کند، می تواند با پروتئین های پوست بدن انسان نیز واکنش دهد. این واکنش موجب می شود که سلول های لایه شاخی پوست، پیوستگی و در نتیجه کارایی خود را از دست بدهند. این امر باعث آسیب پوست می گردد. افرادی که پوست خشک و حساس دارند، در اثر تماس با کلر دچار قرمزی ، خشکی و در موارد شدیدتر خارش پوست می شوند.

کلر موجود در استخر اگر زیاد باشد می تواند موجب تحریک ، خارش ، سوزش و التهاب چشم ها می شود. افراد مستعد باید از عینک های مخصوص شنا که آب به داخل آنها نفوذ نمی کند، استفاده کنند. کلر همچنین می تواند موجب ریزش موها شود. موهای رنگ شده به کلر بسیار حساس می باشند و در اثر تماس با کلررنگ خود را از دست می دهند.

مواد گندزدای آب استخر ، خطر ابتلا به سرطان مثانه و نواقص ژنتیکی را افزایش می دهند :

پژوهشگران می گویند مواد میکروب زدای استخر ها ، خطر بروز سرطان مثانه را تشدید می کنند. آنان اعلام کردند ترکیب مواد گندزدا در آب استخرها با ضد آفتاب ها و عرق بدن می تواند مواد شیمیایی سمی تولید کند که در نهایت منجر به سرطان می شود.

این مواد گندزدا که برای جلوگیری از سرایت بیماری ها به آب استخر اضافه می شوند، می توانند با ادرار و حتی موی شناگرها واکنش داده و باعث ابتلا به سرطان مثانه شوند. محصولاتی مانند ضد آفتاب ها و روغن ها دارای نیتروژن هستند که می توانند با گندزداها واکنش داده و مواد شیمیایی سمی تولید کنند که باعث جهش ژنی (آسیب های ژنتیکی ) شوند. این جهش های ژنی می تواند باعث نواقص مادرزادی شده، روند پیر شدن پوست را تسریع کرده و منجر به مشکلات تنفسی شوند.

بررسی ها نشان می دهد بهترین راه برای ضدعفونی کردن آب استخرها استفاده از اشعه ی ماورای بنفش به همراه اضافه کردن کلر است. علاوه برآن شناگرها می توانند با دوش گرفتن قبل از وارد شدن به آب استخر و پاک کردن مواد آرایشی و کرم های ضدآفتاب از روی پوست خود، به کاهش تاثیر این مواد شیمیایی کمک کنند.

فهرست