برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده یا برج خنک کن وسیله ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هواست. برج های خنک کننده معمولا با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای حباب مرطوب هوا پایین می آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج های خنک کن با چرخه بسته که به برج خنک کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفا تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان پذیر است.

به عبارت ساده تر، برج خنک کننده سیستمی است که از آن به جهت خنک سازی آبی در فرآیندهای سردسازی سیستم های تهویه مطبوع، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و … استفاده می گردد.

از برج خنک کن در سیستم خنک کاری واحدهای پالایشگاهی، پتروشیمیایی و سایر واحد های شیمیایی مشابه، نیروگاه های حرارتی و سیستم های HVIC برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می شود. دسته بندی برج های خنک کن براساس نوع تماس هوا با آب صورت می گیرد؛ متداول ترین گونه های برج خنک کن براساس مکانیزم های جا به جایی طبیعی و جا به جایی اجباری تقسیم بندی می شوند.

از نظر ابعاد و اندازه، برج های خنک کن در مدل های کوچک پشت بامی برای ساختمان های مسکونی تا سازه هایی غول پیکر و هذلولی شکل (مانند برج های خنک کن نیروگاه ها که در شکل ها نشان داده شده است) که ارتفاعشان در حدود دویست متر و قطرشان در حدود یک صد متر می رسد، وجود دارند. همچنین نوعی از برج های خنک کن با شکل مستطیلی با ارتفاع تقریبی چهل متر و طول هشتاد متر نیز وجود دارد. در بیشتر موارد از برج های خنک کن هذلولی شکل در نیروگاه های هسته ای استفاده می شود؛ هرچند که در برخی از واحدهای شیمیایی بزرگ و سایر واحد های صنعتی نیز از آنها استفاده می شود. در مقابل این برج های خنک کن عظیم الجثه که در صنایع خاصی به کار گرفته می شوند، اکثریت قریب به اتفاق برج های خنک کن تجهیزات کوچک هستند که در کنار واحدهای مختلف صنعتی یا مسکونی برای تهویه هوا به کار می رود.

تاریخچه برج های خنک کننده

کاربرد برج های خنک کن به قرن نوزدهم و اختراع چگالنده برای استفاده در موتور بخار بر می گردد. در چگالنده ها سیال خنک کن غالبا آب است؛ به این صورت که آب با گرفتن گرمای بخاری که از خروجی توربین یا پیستون به چگالنده رسیده است، میعان می کند. وجود این مرحله در چرخه موتور بخار باعث افت فشار بخار خروجی می شود ولی در عوض مصرف بخار و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش می دهد و هم زمان کارایی سیستم را نیز بالا می برد.

البته باید در نظر داشت که چگالنده ها در عمل نیاز به برج خنک کن به نسبت بزرگی دارند و در صورت عدم وجود برج خنک کن، استفاده از آنها اقتصادی نیست؛ چرا که هزینه های فراهم کردن آب بیش از سرمایه ذخیره شده از صرفه جویی انرژی می شود. فارغ از موتورهای آبی که فراهم کردن آب هزینه ای برای آنها محسوب نمی شود و استفاده از چگالنده بدون برج خنک کننده امری عادی است، استفاده از چگالنده و برج خنک کن موضوعی حساس در صنعت به شمار می رود.

با آغاز قرن بیستم قوانین و روش های فراوانی در زمینه چرخه های دارای برج خنک کن برای مناطقی که با مشکل کم آبی روبه رو بودند، طرح ریزی شد و احداث برج خنک کن را وابسته به نظر شهرداری آن منطقه و کم و کیف منابع آبی آن منطقه کرد. در مناطقی که منابع آبی قادر به فراهم کردن آب برج خنک کن هستند، از سیستم حوضچه های آبی استفاده می شود و در مناطقی که محدودیت منابع دارند، مثل شهرهای بزرگ، از برج های خنک کن استفاده می شود.

این برج ها اغلب در پشت بام ساختمان ها و یا به صورت سازه ای مجزا در کنار ساختمان اصلی قرار می گیرند و هوا به کمک فن ها و مکانیزم جا به جایی اجباری یا به طریق مکانیزم جابه جایی آزاد به جو منتقل می شود.

در کتاب نظام مهندسی ایالات متحده آمریکا از سال 1911 مطلبی در این زمینه به این صورت آمده است : با استفاده از یک پوسته تخت یا دوار از ورقه نازک ، دور دودکش در راستای عمودی تا جای ممکن کوچک تعبیه شود. ارتفاع 20 تا 40 فوت در پشت بام مجموعه ای از تشت ها برای پخش شدن آب مورد نیاز چگالنده قرار می گیرند و آب به درون آنها پمپ می شود. آب درون تشت ها بر روی حصیری از جنس چوب به صورت قطره ای ریخته می شود تا فضای درونی برج را پر کند.

اجزای برج خنک کننده

  1. فن ها : فن ها نقش مهمی در خنک سازی دارند و از نوع فن محوری یا سانتریفیوژ می باشند.
  2. پکینگ ها : برای افزایش تبادل حرارتی بین جریان آب و هوا در داخل برج خنک کن از پکینگ ها استفاده می گردد که با افزایش سطح تماس جریان آب با هوا و همچنین کاهش سرعت جریان آب، در خنک سازی جریان آب نقش مؤثری دارند. پکینگ ها به صورت شبکه ای بوده و در دو نوع غشایی و اسپلاش در برج خنک کن ها مورد استفاده قرار می گیرند.
  3. حوضچه یا باسین : در قسمت زیرین برج خنک کن قرار دارد و آب خنک شده در آن جمع آوری شده و به سمت سیستم های سردسازی هدایت می شود.
  4. قطره گیرها : تیغه های قطره گیر برای جلوگیری از پخش ذرات آب و ممانعت از خروج آنها به محیط بیرون از برج خنک کن بکار می روند.
  5. جنس ساختاری : برج خنک کن ها معمولا به صورت فلزی، فایبرگلاسی و بتنی ساخته می شود.
فهرست