کاربرد کلر چیست؟ ⭐ آشنایی با انواع کاربرد کلر

کلر یکی از عناصر شیمیایی رایج است که در تصفیه آب و فاضلاب استفاده های زیادی از آن می شود. علاوه بر این به علت وجود خاصیت سفید کنندگی و گندزدایی در مصارف صنعتی و همچنین در خانه ها با روش های مختلفی از آن استفاده می شود. اقتصادی بودن قیمت کلر و موثر بودن آن در زمینه گند زدایی، سبب محبوبیت بیش از اندازه آن در بین صنعت گران گشته است. حال در این مقاله می خواهیم به کاربرد کلر در زندگی روزمره بپردازیم.

کلر چه کاربردی دارد؟

کلر چه کاربردی دارد؟

کلر چیست؟

کلر عنصری شیمیایی است که از جمله پایه های اساسی موجود در طبیعت محسوب می شود. عنصر کلر یکی از هالوژن های موجود در عناصر شیمایی است که با نام CL شناخته می شود. این عنصر در تمامی قاره های کره زمین به صورت پراکنده یافت می شود. عنصر کلر از جمله مواد مغذی است که برای رشد گیاهان و جانوران ضروری بوده و رنگ این عنصر زرد متمایل به سبز است و در ضد عفونی کردن آب آشامیدنی کاربرد های زیادی دارد. همچنین از آن در تولید هزاران ترکیب شیمیایی استفاده می شود. خرید کلر با توجه به موارد مصرف عدیده ای که دارد، بسیار رایج است. در ادامه به بررسی این کاربردها می پردازیم.

کاربرد عنصر کلر چیست؟

کلر کاربرد های بی شماری در طبیعت و زندگی روزمره انسان‌ ها دارد که غیر قابل انکار است. کلر در حوزه هایی همانند سلامت، بهداشت، پزشکی، کشاورزی و غیره کاربرد فراوانی دارد. در ادامه با کاربرد کلر در زندگی روزمره آشنا خواهید شد.

کاربرد کلر در تصفیه آب

اولین کاربرد کلر پاکسازی  و تصفیه است. با توجه به مناسب بودن قیمت کلر نسبت به سایر مواد شیمیایی و نیز قدرت بالایی که در پاکسازی دارد، بیش ترین کاربرد آن در تصفیه آب می باشد. مهم آن است که کلر عوامل بیماری زا را از آب جدا سازی می کند و باعث جلوگیری از شیوع بیماری هایی می شود که از طریق آب سرایت می کند. به فرآیندی که از طریق کلر برای تصفیه و پاک سازی آب استفاده می شود، کلرور آب گفته می شود. به جز تصفیه آب، کلر به میزان زیادی هم در تصفیه خانه ها و فاضلاب ها استفاده می شود.

کاربرد کلر در تصفیه آب

کاربرد کلر در تصفیه آب

مصرف دارویی کلر

 یکی دیگر از کاربرد های کلر استفاده دارویی از آن است. معمولا دارو هایی که تولید می شوند،  تا ۸۰ درصد آن ها را کلر تشکیل داده است. آنتی سپتیک ها  که از کلر تهیه می شوند، باکتری هایی که در سوختگی و زخم ها وجود دارد را مهار می کند. همچنین از کاربرد های گسترده کلر در صنعت دارو و پزشکی می توان به محلول های ضد عفونی کننده اشاره کرد.

کاربرد دارویی کلر

کاربرد دارویی کلر

رفع باکتری با کلر

 افرادی که به شنا کردن علاقه دارند، باید بدانند که آب استخر با عنصر کلر مخلوط می شود. با ترکیب کلر و آب استخر اسیدی به نام هیپوکلرید تشکیل می شود که تمام باکتری های موجود که برای سلامتی افراد خطرناک می باشد را از بین می برد. برای ضد عفونی کردن آب استخر ها خرید کلر یا دستگاه های مخصوص کلر زنی مرسوم است. پس به طور کلی می توان گفت کلر برای ضد عفونی کردن و از بین بردن باکتری های مضر در استخر ها، گودال های آب و…. مورد استفاده قرار می گیرد.

باکتری زدایی از آب به کمک کلر

باکتری زدایی از آب به کمک کلر

کاربرد کلر در فناوری

 از استفاده های غیرمستقیم کلر می توان به تهیه حلال های کلر، رشته های مصنوعی، پلیمر ها و سایر موارد پرداخت. از دیگر مصارف کلر در کالا های تجاری می توان به تراشه های سیلیکون، سخت افزار رایانه، حشره کش ها، آفت کش ها، سرد کننده ها، فلزات، پلاستیک ها، رنگ ها و.. اشاره کرد. با توجه به مناسب بودن قیمت کلر، استفاده گسترده از آن در بخش های مختلف صنعت، توجیه دارد.

مصرف کلر در کشاورزی

 یکی از کاربرد های فراوان کلر در صنعت کشاورزی است که از آن برای ضدعفونی و نابود کردن آفات و ویروس ها استفاده می شود. در صنعت کشاورزی دو محلول ضدعفونی کننده به نام کلسیم هیپوکلریت و سدیم هیپوکلریت وجود دارد. البته می توان گفت آب های کشاورزی را می توان با کمک کلر به آب تمیز و سالم تری تبدیل کرد که با این عمل انتقال میکروب ها به محصولات کاهش پیدا می کند. خرید کلر در صنعت کشاورزی یکی از موارد مصرف رایج آن می باشد.

کاربرد کلر در کشاورزی

کاربرد کلر در کشاورزی

کلر در بدن انسان

در بدن انسان کلر به شکل محلول وجود دارد که نام آن کلرید است. ترکیب کلرید، آب و سدیم همانند الکترولیت معدنی در بدن به پخش مایعات می پردازد. کلر می تواند تعادل مایعات را در درون و بیرون سلول ها حفظ کند.

استفاده از کلر به عنوان سم

 بسیاری از کارخانه ها برای تولید سم اقدام به خرید کلر می کنند. این سم می تواند تمامی آفت ها از جمله، قارچ ها، حشرات، کرم ها، مرگ موش و…. را بکشد و از ضرر های کشاورزی که قرار است به وجود بیاید، جلوگیری کند.

ویژگی های عنصر کلر

عنصر کلر خاصیت های فیزیکی و شیمیایی زیادی دارد و علاوه بر آن از انواع متنوعی هم برخوردار است. برای آن که در خرید کلر بتوانید بهترین نوع کلر را تشخیص دهید، بهتر است به ویژگی هایی که در ادامه به آن ها می پردازیم، دقت داشته باشید.

  • کلر، از نوع گازی، رنگی زرد دارد که مایل به سبز است این ماده از بوی تند و زننده ای برخوردار است.
  • عنصر کلر ناپایدار است و به همین دلیل برای نگهداری آن باید از ظروف یا مخزن مخصوصی استفاده کرد. همچنین کلر خاصیت اکسید شوندگی نیز دارد.
  • عنصر کلر سمی بوده و همچنین به دلیل بوی زننده ای که دارد، نباید از آن در محیط بسته استفاده کرد، زیرا ممکن است باعث خفه شدن و یا اختلال تنفسی در کاربر شود.
  • کلر به محض برخورد با مواد آلی سریعا از خود واکنش ایجاد می کند. به همین دلیل در خرید کلر باید به این موارد دقت شایانی داشته باشید.

نکات ایمنی به هنگام استفاده از عنصر کلر

اگر پودر کلر بیش از یک تا دو هفته باقی بماند، در صورت استفاده در آب، شاهد تلخی آب خواهید شد به همین دلیل هر بار که می خواهید از عنصر کلر استفاده کنید، باید آن را به صورت تازه تهیه کنید.

پودر کلر را باید درون ظروف شیشه ای یا ظروف پلاستیکی بریزید و آن را  در محیطی که خشک و خنک بوده و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید تا بخار نشود.

محلول کلر همانند وایتکس خاصیت رنگ بری دارد. به همین دلیل در حین استفاده و جابجایی آن باید مراقب باشید تا محلول روی لباس ها و وسایل ریخته نشود.

از نگهداری و خرید کلر در ظروف بدون درب و در کنار سایر مواد غذایی خودداری کنید. زیرا در غیر این صورت بوی نامطبوع آن در محیط اطراف پخش می شود.

نکات ایمنی کار با کلرکلر را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید کلر می توانید به وب سایت فروشگاهی تهران اسید مراجعه کنید. این فروشگاه بزرگ ترین مرکز تولید و تامین انواع مواد شیمیایی و نخستین فروشگاه اینترنتی مواد شیمیایی در سطح کشور به شمار می رود. عنصر کلر در این فروشگاه با نازل ترین قیمت و با کیفیت عالی در بشکه های ۴۵ کیلو گرمی، پک های ۱ کیلوگرمی و بسته های ۲۵ کیلو گرمی به فروش می رسد. برای خرید کلر ابتدا مقدار مورد نظر را در همین صفحه ثبت کنید، سپس همکاران ما جهت هماهنگی بیش تر با شما تماس خواهند گرفت.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به بررسی کاربرد کلر در زندگی روزمره بپردازیم. کلر عنصری پرکاربرد در زندگی روزمره می باشد که از آن استفاده های بسیاری می شود که به مهم ترین آن اشاره کرده ایم. کلر نسبت به انواع مواد شیمیایی قیمتی مناسب و کیفیت فوق العاده ای داشته و به همین دلیل جزء بهترین مواد شیمیایی به شمار می رود. برای خرید آن هم می توانید از وب سایت فروشگاهی تهران اسید اقدام کنید. قیمت کلر، بسته بندی آن ، کیفیت و زمان ارسال در تهران اسید، از هر نظر برای مصرف کننده ایده آل خواهد بود.

فهرست