ویتامین سی چیست

ویتامین  سی جامدی سفید رنگ و از جمله ویتامین های محلول در آب به شمار می رود. این ویتامین غیر سمی بوده و مصرف آن ایمنی بدن را تا حد چشمگیری افزایش می دهد.

ویتامین سی در جریان خون قرار می گیرد و اثر شیمیایی موادی را که به بافت های بدن آسیب می ر

سانند را خنثی می کند ، از این رو آن را یک آنتی اکسیدان می نامند. اسید آسکوربیک احتمال بروز سکته مغزی را در افرادی که سیگار نمی کشند تا 30% و در افراد سیگاری تا 70% کاهش می دهد. مصرف این ویتامین باید در وعده های غذایی گنجانده شود، زیرا امکان ذخیره آن در بدن وجود ندارد. از خواص مفید ویتامین سی می توان به رشد و ترمیم بافت های بدن ، درمان زخم و جای زخم  و ترمیم و حفظ سلامت غضروف های استخوانی ، استخوان ها و دندان ها و جذب مواد معدنی اشاره نمود.

غذاهای حاوی این ویتامین نباید پخته شوند ، یا به مدت طولانی نگهداری شوند زیرا میزان ویتامین سی آن ها کاهش می یابد. بهترین شکل مصرف منابع حاوی ویتامین ث مصرف خام آن هاست. با اینکه عوارض جدی مصرف بیش از حد vitamin c به ندرت مشاهده شده است؛ زیرا بدن میزان ویتامین اضافی را دفع می کند ، با این حال مصرف بیش از 2000 میلی گرم در روز باعث بروز بیماری هایی مانند ناراحتی معده و اسهال ، سوزش معده و گاهی اوقات سنگ کلیه می شود. اگر هر شخص در ماه به میزان مورد نیاز بدنش ویتامین c دریافت نکند، ممکن است دچار عوارضی نظیر بیماری اسکروی ، خونریزی لثه و همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر آن می شود.

نقش قرص vitamin c در سلامت :

  1. در تشکیل کلاژن :

کلاژن یک ماده پروتئینی می باشد که سلول ها را در کنار هم نگه می دارد و اختلال در سنتز کلاژن می تواند موجب تأخیر در بهبود زخم ها گردد. ویتامین سی ث در بدن سبب شکل گیری کلاژن ها در استخوان ها ، غضروف ، عضله و رگ های خونی می شود و نیز در جذب آهن نیز نقش مهمی دارد.

  1. نقش در سنتز نوروترانسمیترها :

اسید آسکوربیک  در سنتز نوروترانسمیتر نور اپی نفرین نیز نقش مهمی دارد.نوروترانسمیترها در عملکرد مغز را به شدت تحت تاثیر قرار داده و از عوامل موثر برا رفتارهای عصبی می باشند.

  1. در متابولیسم چربی و کلسترول :

ویتامین سی در سنتز کارنی تین نقش مهمی دارد. کارنی تین مولکول کوچکی است که در انتقال چربی به میتوکندری نقش دارد و همچنین چربی انتقال یافته به میتوکندری به انرژی تبدیل می شود. تحقیقات اخیر دانشمندان اثبات کرده است ، که ویتامین مذکور، در متابولیسم کلسترول در تبدیل به اسیدهای صفراوی نیز نقش دارد که می تواند در میزان کلسترول خون و نیز در جلوگیری از بروز سنگ های کیسه صفرا موثر باشد.

  1. در تقویت سیستم دفاعی بدن :

ویتامین ث در مقابله با عوامل خارجی و سلول های سرطانی نقش مهمی دارد ، همچنین با تسهیل متابولیسم چربی و محافظت از بافت در برابر آسیب های ناشی از رادیکال آزاد در سلامت سیستم قلبی – عروقی نیز موثر است. با تحریک فعالیت آنتی بادی ها و سلول های  سیستم ایمنی بدن مانند فاگوسیت ها و نوتروفیل ها در فعالیت سیستم ایمنی تاثیر می گذارند. ویتامین سی سرطان هایی نظیر ، سرطان دهان ،  ریه ، معده و حلق را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

علائم کمبود ویتامین سی

  • خستگی :

خستگی های مزمن و کاهش انرژی در طول روز از نشانه های کمبود ویتامین ث در بدن می باشد ، اما با این حال عوامل دیگر هم در خستگی تاثیر دارند.

  • تغییرات خلق و خو :

افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند معمولا تحریک پذیر بوده و سریع از کوره در می روند.

  • کاهش وزن :

افرادی که طی یک دوره به صورت ناگهانی دچار کمبود وزن می شوند دلیل آن می تواند کمبود ویتامین سی باشد.

  • درد عضلات :

درد در اندام ها و مفاصل می تواند از نشانه های کمبود vitamin c باشد.

کمبود vitamin c

کمبود vitamin c

 

  • کبودی : کمبود این ویتامین از جمله عوامل موثر در کبودی بدن است. البته عوامل دیگر  مانند بیماری های نادر ، مصرف دارو ، قرار گرفتن بی از حد در برابر نور خورشید و بالا رفتن سن هم می توانند سبب کبودی بدن شوند.
  • مشکلات دهان و دندان ها :

میزان کافی مصرف ویتامین ث در روز به سلامت دندان ها و دهان کمک می کند و کمبود آن باعث ایجاد زخم در لثه می شود. اشخاصی که دچار کمبود ویتامین c می باشند ممکن است به بیماری اسکوربوت نیز مبتلا شوند که با تورم و خونریزی لثه و از دست دادن دندان ها همراه است.

ویتامین ث در چه موادی وجود دارد :

Vitamin c در موادی نظیر سبزیجات ، میوه ، آبمیوه و سیب زمینی به وفور یافت می شود. البته مقدار ویتامین سی موجود در این مواد به نحوه ی آماده سازی آنها به هنگام مصرف هم بستگی دارد. لازم به ذکر است که ویتامین سی فقط در سیب زمینی های تازه یافت می شود.

قرص های جویدنی ویتامین سی 

قرص های جویدنی ویتامین ث در طعم های مختلف موجود می باشد. این قرص ها با طعم های  انگور ، گیلاس ، پرتقال و تمشک توسط تولید کنندگان داخلی تولید می شود و وارد بازار دارویی می شود. به زودی قرص های جویدنی با طعم کیوی نیز وارد بازار می شود.

قرص های جویدنی برای افرادی که دچار نفخ معده هستند و نمی توانند از میوه ها استفاده کنند مفید است. این قرص ها برای جلوگیری از سرما خوردگی ، درمان آسم و سرعت التیام زخم ها مفید است.

ویتامین سی و دوران بارداری :

در دوران بارداری خطر زایمان زودرس در زنان باردار را کاهش می دهد؛ و زنانی که در دوران بارداری از مکمل های حاوی ویتامین سی استفاده می کنند ، کمتر از سایرین به پارگی کیسه آب و و زایمان زودرس دچار می شوند.

اسید آسکوربیک چیست 

اسید آسکوربیک ماده ای ست سفید رنگ و قابلیت حل شدن در آب را دارد. دارای فرمول شیمیایی C6H8O6 می باشد و زمانی که در آب حل می شود یک محیط اسیدی ایجاد می کند و یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می رود.

Acid ascorbicبه دلیل ویژگی های خاص ، در صنعت کاربرد فراوانی دارد. همچنین در مواد غذایی به عنوان آنتی اکسیدان و ویتامین وجود دارد.

قیمت خرید و فروش اسید آسکوربیک (ویتامین سی) 

کیمیا تهران اسید ، اسید آسکوربیک را با بهترین قیمت و کیفیت در کیسه های 25 کیلوگرمی در سراسر کشور به فروش می رساند. جهت خریداری محصولات و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

فهرست