اسید بوریک چیست و چه خواصی دارد؟

اسید بوریک و نمک های بورات سدیم آن آفت کش هایی هستند که می توانیم در طبیعت و بسیاری از محصولات پیدا کنیم. بوراکس یکی از رایج ترین محصولات موجود حاوی اسید بوریک است. اسید بوریک و نمک های سدیم آن، هر کدام بور را به روشی متفاوت با عناصر دیگر ترکیب می کنند. به طور کلی، سمیت آنها به مقدار بور موجود در آنها بستگی دارد. با این وجود در هر مکانی می توان استفاده از اسید بوریک را مشاهده کرد. در ادامه بررسی خواهیم کرد که اسید بوریک در چه موادی وجود دارد.

اسید بوریک در چه موادی وجود دارد

اسید بوریک در چه موادی وجود دارد

اسید بوریک را کجا خواهید یافت؟

محصولات حاوی اسید بوریک می توانند مایعات، گرانول ها، گلوله ها، قرص ها، پودرهای مرطوب کننده، گرد و پودر یا طعمه ها باشند. آنها در داخل خانه در مکان هایی مانند خانه ها، بیمارستان ها و ساختمان های تجاری استفاده می شوند. همچنین در مناطق مسکونی در فضای باز، سیستم های فاضلاب و در محصولات غذایی و غیر خوراکی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. طیف گسترده ای از محصولاتی که تهیه می کنیم، حاوی اسید بوریک هستند. چندین محصول غیر آفت کش حاوی اسید بوریک عبارتند از اصلاح کننده خاک، کود، پاک کننده های خانگی، شوینده های لباسشویی و محصولات مراقبت شخصی. به همین دلیل خرید اسید بوریک امری رایج در بین تولید کنندگان است.

اسید بوریک به عنوان یک آفت کش

یکی از رایج ترین کاربردهای اسید بوریک به عنوان آفت کش است. در حالی که کاربردهای کشاورزی گسترده ای دارد، می توان آن را در محصولات سوسک و حشره کش خانگی نیز پیدا کرد. آفت کش های اسید بوریک به اشکال مختلفی از جمله مایع، گرانول، گلوله، گرد و طعمه طراحی شده که برای استفاده در محیط های داخلی و خارجی وجود دارند.

اسید بوریک به عنوان یک عنصر در محصولات کنترل آفات، با آسیب رساندن به معده و سیستم عصبی حشرات هنگام خوردن آن، حشرات را از بین می برد. همچنین می تواند اسکلت بیرونی آنها را تحریک کرده و به آنها آسیب برساند. به عنوان مثال، اسید بوریک هنگام بلعیدن عنکبوت ها را از بین می برد و برای جسم عنکبوت ساینده است.

اسید بوریک به عنوان آفت کشاسید بوریک در مواد شوینده لباسشویی

پاسخ دیگری به این سوال که اسید بوریک در چه موادی وجود دارد؟ مواد شوینده است. از محصولات لکه بر گرفته تا شوینده هایی که برای لباس های معمولی خود استفاده می کنید. اسید بوریک به طور طبیعی خاصیت تمیز کنندگی دارد و به اندازه ای ملایم است که حتی در برخی از شوینده های لباس های کودک نیز دیده می شود. همچنین می تواند در سایر محصولات پاک کننده مانند برخی از محصولات پاک کننده شیشه استفاده شود. با توجه به ارزان بودن قیمت اسید بوریک، می توان انتظار داشت که از آن در اکثر شوینده ها استفاده شود.

اسید بوریک در داروها

اسید بوریک به دلیل خواص ضدعفونی کنندگی، ضد ویروسی و ضد قارچی طبیعی خود در انواع مختلف داروها وجود دارد. به عنوان مثال، اسید بوریک ممکن است در انواع خاصی از چشم شوی ها برای کمک به تمیز کردن یا شستشوی چشم ها و سایر محصولات مراقبت از چشم، از جمله محلول نمک استریل، قطره های روان کننده لنزهای تماسی و قطره های چشمی وجود داشته باشد. هنگامی که در این محصولات استفاده می شود، اغلب برای چشم ها تسکین دهنده است و می تواند به درمان عفونت قارچی و باکتریایی و PH پایدار در چشم و یا گوش کمک کند.

همچنین می تواند برای عفونت های مخمری واژن استفاده شود. با این حال، قبل از مصرف داروهای اسید بوریک با پزشک خود مشورت کنید.

اسید بوریک در قطره چشمیاسید بوریک در کود

اگرچه اسید بوریک به عنوان یک قاتل در سطح سلولی شناخته می شود، گیاهان برای رشد و نمو مناسب به بور نیاز دارند. اسید بوریک یک افزودنی متداول در کودهای مایع گیاهی است که در آن محتوای اسید بوریک 10 درصد به عنوان یک ماده موثر برای رشد محصول عمل می کند. خرید اسید بوریک به عنوان کود، در بین کشاورزان بسیار شایع و محبوب است.

اسید بوریک و بوراکس در غذا

این ماده به طور طبیعی در غذا به صورت بورات یا اسید بوریک وجود دارد. غنی ترین منابع بور شامل میوه ها، سبزیجات برگ دار، حبوبات و آجیل است. حال شاید بپرسید اسید بوریک در چه موادی وجود دارد و کدام مواد غذایی حاوی این ماده هستند؟

مقدار گزارش شده بور در برخی غذاها (سازمان بهداشت جهانی، 1998)

  • میوه ها سیب قرمز با پوست خام: 2.38-2.73
  • موز خام: 3.72
  • مغز بادام: 23
  • بادام زمینی: 13.8-18
  • محصولات غلات نان سفید غنی شده: 0.20-0.48

محدوده ایمن مصرف متوسط ​​جمعیت برای بزرگسالان (1.0-13 میلی گرم بور در روز) است که توسط WHO پیشنهاد شده است.

اسید بوریک در بادام زمینی

اسید بوریک در بادام زمینی

به عنوان افزودنی مواد غذایی

اسید بوریک از دیرباز به عنوان افزودنی در مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. از آنجایی که اسید بوریک و بوراکس در برابر مخمرها، کپک ها و باکتری ها موثر هستند، می توان از آنها برای نگهداری محصولات غذایی استفاده کرد. علاوه بر این، می توان برای افزایش خاصیت ارتجاعی و تردی غذاها و همچنین جلوگیری از تیره شدن میگوها از آن بهره گرفت. اگرچه که با تحقیقات انجام شده، استفاده از این ماده به عنوان افزودنی مواد غذایی توصیه نمی شود، اما یکی از پاسخ ها به سوال اسید بوریک در چه موادی وجود دارد، مواد افزودنی است. شما می توانید برای خرید اسید بوریک به سایت تهران اسید که از برترین مراجع عرضه مواد شیمیایی است، مراجعه کنید.

 

فهرست