برای ضد عفونی آب استخر کدام یک بهتر است نمک یا قرص کلر؟

قرص های کلر از جمله ترکیبات رایجی هستند که هم اکنون از آن ها برای ضد عفونی کردن آب استخر ها استفاده می شود. اما با این همه این قرص ها عوارضی هم ممکن است به همراه داشته باشند که از نمک برای تصفیه و ضد عفونی آب استخر ها استفاده می شود. حال ممکن است از خود بپرسید که برای ضد عفونی آب استخر بهتر است از نمک استفاده شود یا قرص کلر؟ از این رو ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم با بررسی مزایا و معایب هر دو نوع ماده ضد عفونی کننده به این پرسش پاسخ دهیم.

مزایای استفاده از نمک برای ضد عفونی

مقادیر کم تر کلر در استخر آب شور از خشک شدن پوست و قرمز شدن چشم شناگران جلوگیری می کند. به طور کلی این نوع استخر ها در مقایسه با استخر کلر دار نیاز به نگهداری کم تری دارند. همان گونه که اشاره کردیم مقدار کم تر کلر، برای  سلامت پوست شما هم بهتر خواهد بود .وقتی از استخر بیرون می روید برای رها شدن از شر بوی بد کلر نیز مشکل چندانی نخواهید داشت. اگر قصد دارید از استخر خود برای مدت زیادی نگه داری کنید، استفاده از نمک از نظر هزینه ها هم به صرفه تر خواهد بود. اگرچه ممکن است  دستگاه تولید آب شور برای نخستین بار هزینه بالایی داشته باشد ، اما در بلند مدت باعث می شود پول بیش تری پس انداز کنید زیرا این کار نسبت به خرید مواد شیمیایی برای ضد عفونی استخر ارزان تر تمام می شود. ایمنی استخر های آب شور نسبت به استخر های کلر دار بهتر است زیرا با وجود استخر آب شور دیگر مجبور نخواهید بود تمام مواد شیمیایی مضری که برای ضد عفونی یک استخر کلردار  نیاز است را ذخیره کنید.

معایب استفاده از نمک برای ضد عفونی

داشتن استخر آب شور معایبی هم می تواند داشته باشد. اگر قصد نگهداری استخر برای مدت طولانی را ندارید استفاده از نمک به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست. هزینه خرید دستگاه مولد آب شور در این استخر ها بالا است و برای استفاده کوتاه مدت گزینه مناسبی نیست. اگر کلر کم تری در چنین استخر ها وجود داشته باشد ولی نمک آن ها بیش تر باشد، این نمک می تواند بخش هایی از استخر همانند چراغ های استخر را تخریب کند. با استفاده از چراغ هایی که مخصوص استخر های آب شور ساخته شده است مانع از بروز چنین مشکلاتی می توان شد. در صورت وارد شدن آب استخر به حیاط ، ممکن است کاشی ها هم آسیب ببینند. به همین دلیل اگر قصد احداث یک استخر آب شور را دارید، وجود سیلانت می تواند بسیار ضروری باشد. سرانجام هم ، مدیریت استخر های آب شور سخت تر است. از این رو در صورت بروز مشکل احتمال زیادی وجود دارد که مجبور شوید از یک کارشناس ماهر برای تعمیر آن کمک بگیرید.

مزایای قرص های کلر

استفاده از قرص های کلر برای ضد عفونی کردن استخر ها نسبت به بیش تر استخر های آب شور آسان تر و در عین حال مقرون به صرفه تر است. با وجود این، نگهداری آن ها در طولانی مدت دشوارتر است. به دلیل آن که هیچ نوع ژنراتوری نمی تواند کلر تولید کند ، باید کلر را به تنهایی به استخر بیفزایید. علاوه بر این لازم است از میزان PH آب مطمئن شوید تا امکان تمیز نگاه داشتن استخر شما را داشته باشد. خرید قرص های کلر ارزان تر هستند و نیازی به آن ندارید که بابت خرید ژنراتور هزینه پرداخت کنید. همچنین نیازی به آن نیست که هزینه های برق ژنراتور را پرداخت کنید. انگیزه پس انداز پول می تواند یکی از دلایلی باشد که افراد برای ضد عفونی استخر از قرص های کلر استفاده کنند.

 استفاده از کلر استخر آسان ترین روش برای ضدعفونی آب استخر است. کلر در از بین بردن باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های مضر در آب مانند جلبک ها روش بسیار مناسب است و مانع از سبز شدن آب استخر می شود. همچنین اگر استخر شما کثیف دیده شود می توانید مقداری کلر به آن اضافه کنید .اگر مشکلی اتفاق بیفتد ، استخر های کلر آسان تر تعمیر می شوند. این استخر ها قابلیت استفاده تا مدت زمان طولانی را دارند و بیش تر شرکت ها از نحوه تعمیر یا نگهداری آن ها اطلاع دارند. شما نیازی  ندارید هیچ چیز اضافی یا خاصی در استخر خود نصب کنید زیرا هیچ گونه آب نمکی وجود ندارد که تجهیزات خورده یا از بین برود.

Swimming pool

معایب استفاده از قرص های کلر

 برخی از معایب  استفاده از قرص های کلر این است که می تواند برای پوست و چشم شناگران خطرناک باشد. میزان کلری که در استخر های کلردار  وجود دارد بیش تر از استخر آب شور است و می تواند باعث خشک شدن سریع پوست و تحریک چشم ها شود، علاوه بر این لازم است وقت و انرژی زیادی را صرف نگهداری از کلر کنید. به دلیل آن که هیچ ژنراتوری برای اضافه کردن خودکار کلر در آب وجود ندارد  باید خودتان آن را اندازه گیری کرده و به آب بیفزایید. این  بدان معنا است که شما باید میزان کلر موجود در استخر را کنترل کنید تا برای شناگران خطری نداشته باشد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی این سوال پرداختیم که برای ضد عفونی آب استخر استفاده از نمک بهتر است یا قرص کلر؟ با توجه به مزایا و معایبی که برای هر یک از ضدعفونی کننده ها برشمردیم نمی توان گفت که کدام یک از این مواد از دیگری کاملا بهتر است. هر کدام با توجه به مزایا و معایبی که دارد می تواند برای ضد عفونی آب استخر استفاده شود. البته کاربرد هر یک با توجه به نیازی که صاحبان استخر ها دارد متفاوت است و می تواند گزینه مناسبی برای ضد عفونی استخر باشد.

فهرست