جوهر نمک چیست و چه نوع اسیدی است؟

نام جوهرنمک برای اغلب ما آشناست، زیرا به عنوان ماده ای است که در کنار استفاده در صنعت، در منازل هم به کار برده می شود. اما جوهرنمک چیست و چه نوع اسیدی است؟ چه قابلیت هایی دارد که می توان از آن در صنعت و خانه بهره برد؟ در پاسخ به این پرسش که جوهر نمک چیست و چه نوع اسیدی است؟ باید گفت این ماده همان هیدرو کلریک اسید است که با فرمول شیمیایی HCL شناخته می شود. به علت خاصیت اسیدی و خورندگی بالایی که این ماده دارد، استفاده از آن به منظور تمیز کاری و گندزدایی بسیار معمول است. در پاسخ جزئی تر به این سوال که جوهر نمک چیست و چه نوع اسیدی است؟ باید گفت هیدرو کلریک اسید در واقع همان اسید معده است که امروزه به منظور تمیز کاری، افزودنی به مواد غذایی برای پیشگیری از فساد، تنظیم PH در محیط هایی نظیر استخر ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد هیدروکلریک اسید در منزل چیست؟

یکی از مهم ترین موارد مصرف این ماده کاربرد هیدروکلریک اسید در منزل می باشد. به علت خاصیت اسیدی و خورندگی بالای این ماده می توان به عنوان نوعی سفید کننده از آن در منازل بهره جست. این ماده می تواند جرم و مواد آلوده ای که سبب ایجاد ظاهری کثیف در وسایل منزل از جمله کاشی و سرامیک شده اند را به خوبی در خود حل کرده و پاکیزگی را به شما هدیه دهد. کاربرد جوهر نمک در منزل باید به صورت رقیق شده صورت گیرد، زیرا در غلظت بالا می تواند سبب بروز آسیب های جدی برای سلامتی گردد. هم چنین باید توجه داشت که کاربرد جوهر نمک در منزل باید به تنهایی و بدون ترکیب شدن آن با سایر شوینده ها نظیر وایتکس باشد، زیرا در چنین صورتی گاز سمی کلر آزاد می شود که می تواند سبب آسیب های تنفسی و خفگی گردد. شرکت کیمیا تهران اسید ، فروش جوهرنمک را در گرید صنعتی و آزمایشگاهی به عهده دارد.

تفاوت جوهر نمک و وایتکس در چیست؟

یکی دیگر از مواد تمیز کننده مورد استفاده در منازل را می توان وایتکس دانست، اما تفاوت جوهرنمک و وایتکس چیست؟ تفاوت اصلی این دو ماده در قدرت پاک کنندگی و اسیدیته آنهاست. اگرچه هر دو ماده دارای کلر هستند و به علت دارا بودن این ماده خاصیت تمیزکنندگی دارند، اما قدرت پاک کنندگی جوهر نمک بالاتر بوده و به همین علت برای سطوحی که جرم بسیار زیاد دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر تفاوت جوهر نمک و وایتکس در میزان اسیدیته آنهاست. PH جوهر نمک در حدود 1 و یا کمتر از آن است که نشان از اسیدی بودن بسیار زیاد آن است. این در حالی است که وایتکس دارای PH قلیایی است و نوعی باز محسوب می شود.

آیا جوهر نمک در آب حل میشود یا خیر؟

پرسش دیگری که پیش می آید این است که آیا اسیدکلریدریک در آب حل میشود یا خیر ؟ پاسخ مثبت است و باید گفت این ماده در آب محلول می باشد. برای استفاده از آن در منزل باید به رقیق سازی آن با آب بپردازید تا از مصرف آن در غلظت بالا خودداری شود. این ماده در دمای محیط در آب محلول می باشد و با این کار برای استفاده در محیط های کوچک و منازل قابل مصرف می گردد. بنابراین پاسخ این پرسش که آیا جوهر نمک در آب حل میشود یا خیر، مثبت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست