حلال جوهر نمک چیست؟

آب از بهترین حلال های جوهر نمک است. این اسید به هرنسبتی در آب حل می شود و در منازل امکان رقیق کردن آن با آب وجود دارد.

در واقع بهترین حلال اسیدکلریدریک آب است. آب میتواند این ماده شیمیایی را  براحتی در خود حل و خنثی میکند و توانایی پاک کنندگی اش و خطرات آن برای انسان را کاهش میدهد.

حلال جوهرنمک

جوهر نمک چیست؟

جوهر نمک یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلراید در آب میباشد.

یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با استفاده های صنعتی فراوان است. جوهر نمک به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی اولیه (پایه) می باشد فواید بسیار گسترده ای در صنعت و زندگی روزمرده دارد.

گاز اسید کلریدریک بی رنگ با بوی تند و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر است. این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند.

چه اتفاقی می افتد که HCl با h2o واکنش نشان دهد؟

در اثر تماس ، H2O و HCl با هم ترکیب می شوند و از طریق یک واکنش شیمیایی برگشت پذیر ، کاتیونهای هیدرونیوم H3O + و آنیونهای کلرید را تشکیل می دهند: HCl + H2O → H3O + + Cl.

محلول حاصل اسید کلریدریک نامیده می شود و یک اسید قوی است. حتی در صورت نبود آب ، کلرید هیدروژن هنوز هم می تواند به عنوان یک اسید عمل کند.

وقتی HCl در آب حل می شود ، یون های H و Cl تشکیل می شوند. هیدروژن الکترون را از دست می دهد (تبدیل به یونی با بار 1+ می شود) و کلر به یک الکترون دست می یابد (تبدیل به یون 1 بار می شود).

اسیدهای قوی مانند HCl بیشتر از اسیدهای ضعیف مانند سرکه یا آب لیمو یون هیدروژن در آب آزاد می کنند.

چگونه HCl در آب حل می شود؟

جوهرنمک (HCl) در آب جدا می شود ، و همین باعث می شود “حل شود”. یون های هیدروژن (پروتون ها) با آب واکنش می دهند و یون های هیدرونیوم (H3O) تشکیل می دهند و یون های کلرید در محلول آزاد هستند.

چگونه  HCl در آب یونیزه می شود؟

کلرید هیدروژن (HCl) به طور کامل یون هیدروژن و یون کلرید در آب یونیزه می شود. اسیدهای ضعیف مانند اسیدهای قوی یونیزه می شوند تا یون H + و یک پایه مزدوج حاصل شود. از آنجا که HCl یک اسید قوی است ، پایه مزدوج آن (Cl -) بسیار ضعیف است.

در آخر اینکه شما میتوانید با اعتماد به کارشناسان کیمیا تهران اسید ،مواد شیمیایی مصرفی خود را درب کارگاه یا منزل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست