تیزاب چیست ؟ 

اسید تیزاب، مخلوطی از اسیدهای نیتریک و هیدروکلریک غلیظ، معمولاً یک قسمت اولی تا سه قسمت دومی از نظر حجمی. این مخلوط به دلیل توانایی آن در حل کردن طلا، نام خود را (به معنای واقعی کلمه، “تیزاب سلطانی”) توسط کیمیاگران داده شد. این مایع قرمز یا زرد است. بسیار خورنده است و می تواند باعث سوختگی پوست شود.

اسید تیزاب اغلب برای حل کردن طلا و پلاتین استفاده می شود. از آن و سایر مخلوط‌های مشابه در روش‌های تحلیلی برای محلول برخی از سنگ‌های آهن، سنگ‌های فسفاته، سرباره‌ها، آلیاژهای نیکل-کروم، آنتیموان، سلنیوم و برخی از سولفیدهای کمتر محلول مانند جیوه، آرسنیک، کبالت استفاده می‌شود. ، و سرب.

موارد مصرف تیزاب

تیزاب نامی است که بر ترکیبی از دو اسید قوی با نام های نیتریک اسید و هیدروکلریک اسید می گذارند. موارد مصرف تیزاب به علت قدرت بالای اسیدی این ماده، گسترده بوده و امروزه شاهد فروش آن در مراکز عرضه کننده مواد شیمیایی هستیم. عمده موارد مصرف تیزاب را باید صنعتی دانست و به علت این که این ماده می تواند فلزاتی چون طلا و طیف گسترده ای از فلزات دیگر را در خود حل کند، از آن بهره گرفته می شود. حکاکی کردن بر روی طلا و فلزاتی از این دست یکی از موارد مصرف تیزاب می باشد. همان طور که عنوان شد، تیزاب می تواند فلزات نجیب را در خود حل نماید و این مساله سبب می شود تا بتوان طرح و نقش های گوناگون را بر روی فلزات ایجاد نمود. تیزاب کاری هم از دیگر موارد مصرف این ماده است که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم.

تیزاب کاری

همان طور که اشاره شد، تیزاب کاری از عمده موارد مصرف این دو اسید ترکیبی است. تیزاب کاری را می توان این گونه تعریف نمود که فرآیندی است که طی آن خالص سازی فلزات گران بهایی چون پالادیوم، پلاتین و طلا اتفاق می افتد. این فرآیند سبب می شود که ناخالصی ها به طور کامل از این فلزات ارزشمند زدوده شود و بتوان از آنها در تولید زیور آلات و … بهره جست. هم چنین بهره گیری از تیزاب به منظور تغییر شکل زیورآلاتی که قبلا تولید شده اند، در بین طلاسازان مرسوم است. از آنجایی که فلزاتی چون طلا، پلاتین و … به علت مقاومت بالا و عدم میل به واکنش با دیگر ترکیبات، ساختار ثابتی دارند، ضروری است تا برای تغییر شکل آنها و یا از بین بردن ناخالصی های ایجاد شده در سنگ های این فلزات، از تیزاب کاری بهره جست.

تیزاب از چی درست میشه

در این قسمت به بررسی ماهیت این ماده پرداخته ایم و قصد داریم پاسخ این پرسش را به شما بدهیم که تیزاب از چی درست میشه. در پاسخ باید گفت که تیزاب ترکیبی از دو اسید نیتریک اسید و هیدروکلریک اسید می باشد که به نسبت یک به سه در این محلول قرار می گیرند. هر دوی این اسیدها به خودی خود به شدت قدرتمند می باشند، اما ترکیب آنها با یکدیگر باعث افزایش چشم گیر قدرت این ماده می شود، به نحوی که به آن تیزاب سلطانی هم گفته می شود. حال که پاسخ پرسش تیزاب از چی درست میشه را دریافت کردید، برای خرید این محصول از مراجع معتبر شما را یاری خواهیم کرد.

خرید تیزاب

اگر به دنبال مرکزی معتبر برای خرید تیزاب هستید، سامانه فروش آنلاین کیمیا تهران اسید را به شما معرفی می کنیم. این سامانه یکی از برترین مراجع فروش مواد شیمیایی است که می تواند شما را در خرید تیزاب ارزان قیمت و با کیفیت عالی یاری کند. شما می توانید برای خرید تیزاب به سامانه فروش ما مراجعه کرده و نسبت به تهیه این محصول اقدام کنید. هم چنین باید اشاره کرد که کیمیا تهران اسید با حذف واسطه ها، قیمتی به نسبت ارزان تر از مراکز دیگر به شما ارائه خواهد کرد.

فهرست