عوارض کات کبود در استخر

در این مقاله قصد داریم به موضوع عوارض کات کبود در استخر اشاره کنیم اما قبل از همه چیز باید بدانید که چرا کات کبود را برای استخر ها اضافه می کنند. اگر دقت داشته باشید، درون برخی از استخر ها جلبک هایی وجود دارد که رنگ آب را سبز رنگ نشان می دهد و این مشکل از درست نگهداری نکردن استخر است و عاملی که باعث به وجود آمدن این مسئله می شود رشد باکتری ها و جلبک های درون استخر است. شاید برایتان سوال باشد آیا استفاده از کات کبود در استخر عوارضی هم به دنبال دارد که ما در ادامه به آن می پردازیم.

کات کبود چیست؟

کات کبود ماده ای بلوری شکل و فاقد بود است که به رنگی آبی و بسیار خطرناک می باشد. این ماده شیمایی با فرمول شیمیایی Cuso9 ساخته می شود. کات کبود در بازار با نام سولفات مس نیز شناخته می شود که از ترکیباتی همچون، اکسیژن، گوگرد و مس تهیه می شود و بیش ترین کاربرد را در صنعت دارد.

روش های جلوگیری از رشد جلبک در استخر

در این قسمت به روش هایی اشاره می کنیم که می توانید با کمک آن ها از جلبک هایی که درون آب استخر به وجود می آید پیشگیری کنید.

  • مصرف انواع مواد ضد جلبک

یکی از مؤثر ترین مواد برای جلوگیری از به وجود آمدن جلبک در استخر ها استفاده از کات کبود یا همان سولفات مس است. مواد ضد جلبک انواع مختلفی دارد و بر اساس نوع آن ها قدرت پاک کنندگی شان تغییر می کند، به طور کلی برخی از این مواد قابلیت از بین بردن جلبک های درون آب را به طور کامل ندارند.

  • روش کلرزنی

با استفاده از روش کلرزنی می توانید آب استخر را به طور کامل ضدعفونی کنید و با این عمل تمامی میکروب ها و جلبک هایی که درحال تکثیر و رشد هستند از بین می روند. اگر آب استخر آلودگی زیادی داشته باشد مدت زمان طولانی برای پاک سازی این پروسه نیاز است و ممکن است حدود یک هفته ادامه داشته باشد. با این حال شاید روش های دیگری هم وجود داشته باشد که بتواند تمام آلودگی های آب را با سریع ترین روش نسبت به روش کلرزنی پاکسازی کنند. اما روش کلرزنی می تواند آب استخر را به طور کامل و تضمینی پاک سازی و ضدعفونی کند.

عوارض کات کبود در استخر برای بدن انسان

 استفاده بیش از حد کات کبود عوارضی هم دارد که می توان به اختلال تنفسی، سوزش و تاری چشم، حساسیت پوستی ، سردرد و… اشاره کرد. در صورت مصرف کات کبود توصیه می شود حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و استفاده از ماسک صورت، عینک ایمنی، دستکش پلاستیکی، لباس مخصوص و … برای کاربر الزامی می باشد. برخی افراد به هنگام استفاده کات کبود این سوال را مطرح می کنند که آیا کات کبود عوارضی برای بدن انسان دارد یا خیر؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که بله کات کبود برای بدن انسان و هم حیوانات بسیار خطرناک است. اگر از این ماده مضر بیش از اندازه در استخر مصرف کنید ممکن عوارضی شدید به دنبال داشته باشد. در زیر به مهم ترین عوارض کات کبود در استخر اشاره کرده ایم.

  1. سوزش و قرمزی چشم
  2. حالت تهوع
  3. صدمه به بافت های مختلف بدن
  4. آسیب دیدن کلیه و کبد
  5. خوردن کات کبود به مقدار زیاد، منجر به شوک و مرگ در فرد می شود.

_از دیگر عوارض کات کبود در استخر و مصرف بیش از اندازه آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

میزان کات  کبود برای برقرار کردن تعادل شیمیایی در آب استخر باید با توجه به ppm قلیائیت آب صورت بگیرد، و اگر از نمک شیمایی به مقدار بسیار زیادی استفاده شود، لکه هایی در استخر ایجاد می شود که عوارض سولفات مس می باشد. این لکه ها به رنگ سیاه یا سبز روی دیواره ها و کف استخر ایجاد می شود و به موقع تمیز نکردن این لکه ها باعث ماندگاری طولانی مدت آن بر روی سطوح و کف استخر خواهد شد و علاوه بر آن ظاهر استخر هم دچار آسیب دیدگی  می شود.

_یکی دیگر از عوارض کات کبود در استخر می توان به مسمومیت ماهی ها و از بین رفتن آن ها اشاره کرد. اگر از این ماده پرکاربرد به اندازه و به نحوه صحیح مصرف شود نه تنها باعث پاکسازی تمام انگل ها و مواد اضافی از سطح استخر می شود بلکه از آن برای استخر های شنا نیز استفاده می کنند و این کار موجب تمیز شدن تمام آلودگی های عفونی و پوستی شده و همچنین سلامتی انسان را تامین می کند.

مسمومیت کات کبود

سولفات مس (کات کبود) یکی از مواد شیمیایی است که باید در مصرف آن احتیاط زیادی داشته باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید. زیرا یکی از علل مهمی که باعث بروز عوارض کات کبود در استخر می شود عدم توجه به نکات و توصیه های ایمنی است. تهران اسید به مشتریان خود که از کات کبود برای از بین بردن جلبک های استخر استفاده می کنند توصیه می کند که این ماده همانند سایر مواد که برای پاکسازی جلبک ها استفاده می کنید نمی باشد‌. زیرا کات کبود سمی است و می تواند به واسطه آب به محیط زیست، حیوانات و انسان ها آسیب جدی وارد کند.

نحوه افزودن کات کبود در استخر

برای افزودن کات کبود در استخر نیاز به عینک ایمنی برای نگهداری چشم، تست کیت برای کنترل کردن دقیق آب استخر، دستکش پلاستیکی برای محافظت از پوست دست و بطری که قابلیت اسپری کردن و پاشیدن محلول را به سطوح استخر دارید. با کمک کات کبود باید قلیائیت آب استخر را بسنجید سپس توسط یک منبع معتبر میزان آن را دقیق تر اندازه گیری و محاسبه کنید. با استفاده از دستکش پلاستیکی و عینک ایمنی محلولی را با ترکیب کردن کات کبود و آب به دست بیاورید و آن را درون بطری بریزید و در نهایت به طور یکنواخت  شروع به پاشیدن آن روی آب استخر کنید. با این کار ها می توانید تا حد زیاد از عوارض کات کبود در استخر دور بمانید.

خرید کات کبود

وب سایت فروشگاهی تهران اسید از جمله فروشگاه هایی به شمار می رود که در سراسر کشور شناخته شده و معتبر است. در این فروشگاه انواع مواد شیمیایی از جمله کات کبود با درصد خلوص بالا، کیفیت عالی و قیمتی مناسب و مقرون به صرفه به مشتریان ارائه می شود. کات کبود در بسته بندی های ۱ کیلو گرمی،۵ کیلوگرمی، ۱۰ کیلوگرمی و ۲۵ کیلوگرمی در فروشگاه تهران اسید به فروش می رسد. برای خرید کات کبود ابتدا وارد صفحه محصول شده و با انتخاب بسته بندی مورد نظر آن را به صورت اینترنتی و با پرداخت هزینه آن را خریداری کنید. اگر در این باره سوالی دارید می توانید با شماره های ذکر شده تماس حاصل کنید، تا مشاوران و کارشناسان این مجموعه به سوالات شما پاسخ بدهند.

کلام آخر

در این مقاله کوشش کردیم تا عوارض کات کبود در استخر را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به نکاتی که ذکر شد نتیجه می گیریم. کات کبود یا سولفات مس که یکی از پرکاربرد ترین مواد در صنعت و پاکسازی استخر ها از جلبک شناخته می شود. استفاده از این مواد باید میزان نرمال باشد و در غیر این صورت می تواند عوارض شدید و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

فهرست