ازخطرات آمونیاک چه میدانید؟

آمونیاک که فرمول شیمیایی آن NH3 می باشد یکی از پرمصرف ترین مواد دارای خطر در صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی و کشاورزی می باشد. این ماده بی رنگ، به شدت سمی است و همین مساله اهمیت تشریح خطرات آمونیاک را تشدید می کند. این ماده دارای بوی تندی است و تمایل شدیدی به واکنش دادن با آب دارد. خطرات آمونیاک می تواند از سطح بسیار خفیف شامل آسیب به مجرای تنفسی و اشک آلود شدن چشم ها تا از کار انداختن ارگان هایی نظیر ریه و در نهایت مرگ خواهد بود. آمونیاک به طور طبیعی در بدن تولید می شود و نقش اساسی در متابولیسم پروتئین ها ایفا می کند، اما اگر مقدار آن از حدی بیش تر شود، مهلک و کشنده بوده و می تواند آسیب رسان باشد. با این تفاسیر شناخت نحوه کار با این ماده و نکات ایمنی ما را از خطرات آمونیاک برای سلامتی مصون نگاه می دارد.

آمونیک چیست ؟ 

آمونیاک یکی از مواد شیمیایی است که به طور گسترده در ایالات متحده تولید می شود و به شکل خالص به نام آمونیاک بی آب شناخته می شود. آمونیاک نیز در بدن انسان تولید می شود و معمولا در طبیعت یافت می شود. در بدن به عنوان یک بلوک ساختمانی برای ساخت پروتئین ها و سایر مولکول های پیچیده ضروری است. در طبیعت، آمونیاک در خاک از فرآیندهای باکتریایی ایجاد می شود. همچنین زمانی که گیاهان، حیوانات و فضولات حیوانی پوسیده می شوند تولید می شود.

کاربرد گاز آمونیاک چیست؟

این ماده موارد مصرف عدیده ای در بخش های مختلف دارد. عمده کاربرد گاز آمونیاک را می توان در صنعت کشاورزی و تهیه کود عنوان کرد. هم چنین کاربرد گاز آمونیاک در تهیه مواد ضد عفونی کننده و شوینده های خانگی نیز مشهور است. این ماده را در صنعت تولید یخ، کاغذ، مواد و مشتقات نفتی و هم چنین خنک کننده های دستگاه های برودتی نیز به کار می برند. موارد استفاده از این ماده به قدری گسترده است که نمی توان همه آنها را در این مقاله گنجاند. اما به طور خلاصه می توان در کنار موارد نام برده شده، کاربرد گاز آمونیاک را داروسازی هم نام برد.

خطر اصلی آمونیاک در چیست؟

همان طور که عنوان شد، بدن ما قادر به تولید این ماده است، اما اگر میزان آن دوز استاندارد برای بدن بیشتر شود، خطرناک بوده و موجب مرگ می شود. اما خطر آمونیاک چیست که می تواند تا این حد آسیب رسان باشد؟ آمونیاک به شدت تمایل به واکنش با آب دارد و همین مساله در بدن منجر به تولید آمونیوم هیدروکسید می شود که تخریب سلول های سالم را به دنبال خواهد داشت. در پاسخ به این که خطر آمونیاک چیست باید گفت که استنشاق این ماده می تواند سبب جاری شدن اشک از چشم و آبریزش بینی و در نهایت خفگی شود. تنها میزان کمی از این ماده کافی است تا صدمات جدی به بدن و مجرای تنفسی وارد شود. هم چنین تماس پوستی این ماده سوختگی شدید و حتی خون ریزی را به همراه خواهد داشت. باید اشاره کرد که بلعیدن این ماده قلیایی نیز به شدت خطرناک است و می تواند منجر به مرگ شود.

لوزی خطر آمونیاک چیست؟

حال که تا حدی با خطرات این ماده آشنا شدید، لوزی خطر آمونیاک را تشریح خواهیم کرد. طبق اطلاعات لوزی خطر آمونیاک باید اشاره کرد مربع زرد که عدد صفر را نشان می دهد، بیانگر این است که این ماده در دمای محیط پایدار بوده و خطر آفرین نمی باشد. عدد یک در مربع قرمز نشان دهنده قابل اشتعال بودن این ماده در صورتی که محیط گرم شود را نشان می دهد. عدد 3 در مربع آبی لوزی خطر آمونیاک نشان گر خطر آفرین بودن این ماده برای سلامتی است که خطرات آن را در قسمت های پیشین عنوان کردیم. هم چنین این ماده با آب واکنش می دهد و مربع سفید رنگ نشان گر این واکنش است.

فهرست