خطرات خوردن سیلیکاژل [مسمومیت با سیلیکاژل]

خطرات خوردن سیلیکاژل موضوعی است که قصد داریم در این متن به صحبت پیرامون آن بپردازیم. اگر نمی‌دانید سیلیکاژل چیست و اگر نمی‌دانید خوردن آن با چه خطرات و عوارضی همراه است، در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این مطلب و راهکارهای موثر برای کاهش عوارض خوردن آن، اطلاعاتی را به دست آورید.

سیلیکاژل چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

یکی از چالش‌هایی که برخی صنایع به شدت با آن درگیرند، خراب شدن و غیر قابل استفاده شدن کالا در اثر تماس و برخورد با رطوبت است. اگر رطوبت، با برخی محصولات و کالاها در تماس باشد، خسارت‌های جبران ناپذیری پدید می‌آید. به همین دلیل است که امروزه، اقدامات جدی و موثری برای از بین بردن تاثیر رطوبت انجام می‌دهند. یکی از موادی که این روزها به کمک آمده و قادر است ضرر برخی صنایع، به دلیل وجود رطوبت را کاهش دهد، استفاده از سیلیکاژل است. در زیر، به بررسی این ماده و کاربردهای آن پرداخته‌ایم.

1- معرفی سیلیکاژل و خصوصیات آن

سیلیکاژل، یکی از مدرن‌ترین و جدیدترین موادی است که می‌تواند رطوبت را به خود جذب کند. تولیدکنندگان سیلیکاژل آن را درون بسته‌های کوچکی قرار داده و در داخل بسته‌بندی محصولاتی می‌گذارند که رطوبت برای آنها مضر است.
نکته دیگری که می‌بایست در تکمیل بحثمان، در خصوص سیلیکاژل و خطرات خوردن سیلیکاژل بیان کنیم، این است که این رطوبت‌گیر از ترکیب دو ماده‌ی اسید سولفوریک و سیلیکات سیدیم ساخته شده است و به صورت، SiO2 نوشته می‌شود. مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم، برخی از مهم‌ترین خصوصیات و ویژگی‌های این ماده است:
• سیلیکاژل بی بو است.
• این ماده قابلیت اشتعال پذیری ندارد.
• این ماده به دلیل ساختار خاصی که دارد، به هیچ عنوان در آب و یا دیگر حلال‌ها حل نمی‌شود.
• این ماده قابلیت بازیافت دارد؛ اگر آن را در مقابل نور خورشید قرار دهید، به سرعت خشک شده و می‌‌توان مجددا از آن استفاده کرد.
• این ماده به حالت پودر، کروی و یا پرک تولید می‌شود.
• سیلیکاژل، بخار آب و رطوبت موجود در هوا را به خود جذب می‌کند و نمی‌گذارد قارچ‌ها و باکتری‌ها در یک محیط سربسته رشد کنند.

2- کاربردهای سیلیکاژل

برای آنکه بدانیم چگونه و چرا خطرات خوردن سیلیکاژل ممکن است گریبان ما را بگیرد، خوب است با کاربردهای آن نیز آشنا شویم. برخی از کاربردهای این ماده به شرح زیر است:
• در داخل بسته‌بندی هر دارویی که ممکن است آب به آن ضرر برساند، باید یک بسته سیلیکاژل قرار داده شود.
• در داخل برخی بسته‌بندی‌‌های محصولات خانگی که ممکن است در اثر برخورد آب، خراب شوند می‌توان یک بسته از این ماده را مشاهده کرد.
• رطوبت‌گیری از تلفن همراه و یا کلیه تجهیزات الکترونیکی که در تماس با آب قرار گرفته‌اند، از دیگر کاربردهای آن است.
• وقتی می‌خواهند در زیر آب عکس‌برداری کنند، این ماده رطوبت‌گیر را داخل کیسه‌ای که دوربین قرار گرفته، می‌گذارند.
• برخی جواهرات در اثر برخورد و تماس با آب تیره می‌شوند؛ می‌توان برای جلوگیری از این اتفاق، یک بسته سیلیکاژل، داخل جعبه‌ محتوی جواهرات قرار داد.
• در موزه، برای نگهداری و جلوگیری از خراب شدن اشیاء قیمتی به وسیله رطوبت موجود در هوا از این ماده استفاده می‌کنند.
• اگر نمی‌خواهید کیف و یا کفشتان در اثر جمع شدن رطوبت، بوی بدی گرفته و یا خراب شود، یک بسته از سیلیکاژل داخل آنها قرار دهید.

آیا در مورد خطرات خوردن سیلیکاژل چیزی شنیده‌اید؟

معمولا بزرگترها می‌دانند که بسته‌های کوچک داخل داروها و یا برخی بسته‌بندی‌ها چیست و به همین دلیل در مورد چیستی و چرایی آن کنجکاوی نکرده و سعی نمی‌کنند طعم و مزه آن را امتحان کنند. این، کودکان هستند که به اقتضای سنشان، به دنبال کشف چیزهای جدید، از جمله سیلیکاژل هستند.
کودکان کنجکاو و کودکانی که به دنبال کشف محیط اطراف خود هستند، ممکن است بسته حاوی سیلیکاژل را برداشته و محتویات داخل آن را بخورند. موضوعی که می‌تواند نگرانی والدین را در صورت رخ دادن این اتفاق کم کند، این است که اصولا این ماده‌ی کاربردی و رطوبت‌گیر، از نظر شیمیایی کاملا بی اثر است و هیچ گونه آثار سمیت در بدن انسان به جای نمی‌گذارد.
کسانی که به ترکیبات به کار برده شده در ساخت این ماده حساسیت ندارند، در صورتی که این ماده را مصرف کنند، مریض نمی‌شوند؛ زیرا همان‌طوری که اشاره کردیم، این ماده تاثیر شیمیایی خاصی نداشته و عوارض ناخوشایندی از مصرف آن مشاهده نمی‌شود.
معمولا، وقتی مقداری کمی از این ماده وارد بدن می‌شود، از آنجایی که بدن قادر نیست آن را هضم کرده و جذب کند، سیلیکاژل از طریق روده‌ها دفع می‌شود. نکته بسیار مهمی که باید در مورد خطرات خوردن سیلیکاژل مورد توجه قرار دهید، این است که اگر این ماده به میزان زیاد مصرف شود، باعث تجمع در روده، و انسداد آن می‌شود؛ این موضوع است که باید در مورد آن نگران بود.

بعد از خوردن سیلیکاژل انجام این اقدامات لازم است؟

اگر خود شما یا فرزندتان به اشتباه این ماده را میل کردید، اصلا نگران نباشید. سعی کنید بعد از آنکه متوجه اشتباه خود شدید، مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید. نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات، این ماده را به سمت روده هدایت کرده و باعث می‌شود که در مدت زمانی کوتاه‌ از بدن دفع شود.
به خاطر داشته باشید، برخی تولیدکنندگان سیلیکاژل، از کبالت کلرید در ساخت این ماده استفاده می‌کنند. چنانچه سیلیکاژل حاوی کبالت کلرید را خوردید، ممکن است به عوارضی، مانند تهوع دچار شوید.
اگر می‌خواهید کودکتان در معرض چنین اتفاقاتی قرار نگیرد، بهتر است در مورد بسته بندی های سیلیکاژل با وی صحبت کنید و به او بگویید که این ماده، نه آدامس است و نه یک نوع آب نبات.
اقدام دیگری که می‌توانید برای کاهش اتفاقات ناشی از خوردن سیلیکاژل انجام دهید، پنهان کردن و دم دست قرار ندادن بسته‌بندی‌های سیلیکاژل و داروهایی است که بسته‌های این ماده در آنها قرار داده شده است. با این اقدامات می‌توانید از بروز هر اتفاق ناخوشایند و ناراحت‌کننده جلوگیری کنید و به بهترین شکل ممکن از کودک خود در مقابل خطرات خوردن سیلیکاژل محافظت به عمل آورید.


کلام اخر

کارشناسان ما در تهران اسید، در این متن به بررسی عوارض و خطرات خوردن سیلیکاژل پرداخته‌اند. این مجموعه یکی از برترین و مطرح‌ترین مجموعه های فعال در حوزه ارائه انواع و اقسام ترکیبات شیمیایی در کشور است. برای دریافت قیمت هر ماده ‌شیمیایی که به آن نیاز دارید، با کارشناسان ما در تماس باشید و اطلاعات تکمیلی را از آنها دریافت کنید.

فهرست