کاربرد اسید فلوئوریدریک

همانطور که میدانید ، هیدروژن فلوراید (HF) ، معروف به اسید هیدروفلوئوریک ، یکی از اساسی ترین مواد اولیه برای طیف گسترده ای از محصولات تجاری و صنعتی است.

کیمیا تهران اسید در این مقاله به بررسی کاربرد های این ماده شیمیایی میپردازد.

 

کاربرد اسید فلوئوریدریک

کاربرد اسید فلوئوریدریک در صنعت الکترونیک چیست؟

در صنعت الکترونیک اسید هیدروفلوئوریک کلیدی ترین ماده شیمیایی در ساخت دستگاه های نیمه رسانای مبتنی بر سیلیکون است. توانایی آن در حمله به اکسید سیلیسیم و تبدیل آن به ترکیبات محلول اساس کاربردهای متعدد در فرایندهای تمیز کردن است.

اسید هیدروفلوئوریک همراه با اسید نیتریک برای سیلیکون ، به عنوان اکسید بافر در ترکیب با محلول های آمونیوم فلوراید ، و به عنوان HF رقیق برای مراحل تمیز کردن نهایی و حذف اکسیدهای بومی استفاده می شود.

نکته قابل توجه این است که ، دستگاه های نیمه رسانا برای عملکرد بسیاری از کالاهای مصرفی که برای سهولت زندگی طراحی شده اند ، از جمله ماشین لباسشویی ، رایانه های شخصی ، یخچال ، تلفن های همراه و تلفن های هوشمند ، دوربین فیلمبرداری و بسیاری دیگر بسیار مهم است .

آیا  اسید فلوئوریدریک در ساخت فلوروکربن ها نقش دارد؟

اصلی ترین کاربرد هیدروژن فلوراید در ساخت فلوروکربن است. حدود 60٪ از تولید HF در سراسر جهان برای این کاربرد استفاده می شود. از زمان امضای پروتکل مونترال در سپتامبر 1987 ، که در آن طرف ها توافق کردند که کلروفلوئورکربن ها (CFC) را حذف کنند ، دو پیشرفت عمده وجود داشته است. در مرحله اول ، هیدروکلرو فلوروکربن ها (HCFC ها) جایگزین CFC ها شدند. HCFC ها هنوز توانایی تخریب لایه ازن را دارند و یک راه حل میانی برای این مشکل بودند.

تولیدکنندگان خیلی سریع نسبت به تولید هیدروفلوروکربن (HFC) که فاقد کلر است واکنش نشان دادند و هیچگونه پتانسیلی برای تخریب لایه ازن ندارند اما برخی از پتانسیل های گرمایش جهانی (GWP) را دارند. آخرین نسل الفین های فلوئوره دار هیدروژنه (HFO) در دست توسعه است و GWP در حال حاضر بی معنی را نشان می دهد.

کیمیا تهران اسید ، بزرگترین مرجع تولید کننده مواد شیمیایی ،اسید فلوئوریدریک مصرفی شما را تولید و با بهترین بسته بندی و روش ارسال ، عرضه میکند.

   HF  ماده ای پر طرفدار در صنعت متالوژی :

اسید هیدروفلوئوریک و نمک های آن در چندین مرحله در فرآوری بسیاری از فلزات ، در صنایعی مانند تولید آلومینیوم اولیه ، فولاد ضد زنگ و ریخته گری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. استخراج فلز

HF برای جداسازی فلزات اساسی از سنگ معدن استفاده می شود. به عنوان مثال از تانتالوم و نیوبیوم در الکترونیک و سایر کاربردهای مهم استفاده می شود. تانتالوم در تولید تلفن های همراه ضروری است.

  1. ساخت فلز

آلومینیوم از بوکسیت (Al2O3 · 2H2O) با الکترولیز بدست می آید. الکترولیت مورد استفاده سدیم آلومینیوم فلوراید است که به عنوان سدیم کریولیت شناخته می شود. ماده اولیه اصلی دیگر در این فرآیند ، فلوراید آلومینیوم (AlF3) است. AlF3 به عنوان کاهنده نقطه ذوب عمل می کند که منجر به صرفه جویی قابل توجهی در انرژی می شود.

  1. فرآوری فلز

نمونه دیگری از اهمیت فلورین در تصفیه سطح فلز است. از اسید هیدروفلوئوریک همراه با اسید نیتریک در ساخت فولاد ضد زنگ برای از بین بردن اکسیدهای ناخواسته و سایر ناخالصی ها از سطح ورق فلز استفاده می شود.

نقش اسید فلوئوریدریک در تولید نفت چیست؟

علاوه بر کاربردهای فراوان هیدروژن فلوراید (HF) به عنوان ماده شیمیایی فرآیندی ، در کاربردهای مهم صنعتی به عنوان کاتالیزور نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاتالیزور ماده ای است که باعث ایجاد واکنش شیمیایی می شود بدون اینکه خودش در واکنش مصرف شود. استفاده از کاتالیزور از نظر کارایی فرآیند و اقتصاد مزایایی دارد.

در صنعت پتروشیمی ، اجزای تشکیل دهنده روغن خام که به طور طبیعی وجود دارند ، به طور سنتی با فرآیند تقطیر جدا می شوند. با این حال ، این فرآیند نسبت نسبی اجزای منفرد را تغییر نمی دهد ، که برخی از آنها از ارزش تجاری بالاتری نسبت به بقیه برخوردار هستند.

فرآیند آلکیلاسیون ، جایی که فلوراید هیدروژن (HF) به عنوان کاتالیزور استفاده می شود ، فرصتی را برای افزایش عملکرد بخشهای درجه روغن فراهم می کند. به طور معمول ، بخشهای کم جوش مانند پروپیلن و بوتیلن با ایزوبوتان واکنش داده و محصولات با اکتان بالا تولید می کنند.

آنها در تولید سوختی که به طور موثر می سوزد ، عمر طولانی تر موتور و انتشار کمتر را ایجاد می کنند. با افزایش درجه اکتان سوخت ها ، آلکیلات ها از نیاز به مواد زیست محیطی مضر مانند سرب جلوگیری می کنند ، بدون اینکه عملکرد موتور را به خطر بیندازند.

آیا امکان ساخت دارو با HF وجود دارد؟

از چند دهه قبل ، اسید فلوئوریدریک نقش مهمی در صنایع دارویی و همچنین صنایع کشاورزی داشته است. مشهود است که اثربخشی بسیاری از مولکولهای پیچیده با وجود حتی یک اتم فلوئور به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

در روزهای اولیه ، اسید هیدروفلوئوریک به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت تا فلوئور اضافه شود. متعاقباً از فلوراید پتاسیم خصوصاً در واکنشهای تبادل هالوژن استفاده شد که در آن لازم است یک اتم کلر حذف شود و یک اتم فلوئور جایگزین شود. کنترل پتاسیم فلوراید برای کاربر بسیار آسان تر است و دارای درجه انتخابی بسیار بیشتری نسبت به اسید هیدروفلوئوریک است. امروزه هنوز محبوب است و به عنوان منبع فلوئور ارجح در تعدادی از حشره کش ها و علف کش ها و همچنین در برخی از داروهای ضد درد اختصاصی ، ضد بیوتیک ها و ضد افسردگی ها استفاده می شود.

حتی اخیراً ، پیشرفت قابل توجهی در توسعه طیف وسیعی از ترکیبات آلی فلورین بر اساس گروه های CF2 و CF3 حاصل شده است. اینها شامل یک داروی بیهوشی و یک داروی معروف ضد مالاریا بودند.

نقش کاتالیزوری اسیدفلوئوریدریک در مواد شوینده را باید جدی گرفت!

از هیدروژن فلوراید به عنوان کاتالیزور در تولید مواد شوینده استفاده می شود. این فرآیند دارای تعدادی موازی با فرآیند آلکیلاسیون نفت است ، با این تفاوت که در این حالت ، آلکیل بنزن خطی (LAB) تولید می شود. این ماده عمدتا در ساخت مواد شوینده آلکیل بنزن سولفونات خطی (LAS) برای کاربردهای لباسشویی و ظرفشویی استفاده می شود.

در مقایسه با مواد شوینده سنتی مانند صابون ، این محصولات محلول تر در آب هستند. این انحلال پذیری به آنها اجازه می دهد تا با نفوذ بسیار زیادتری به مقالات آلوده وارد شوند. عملکرد مواد شوینده تا حد زیادی به وجود یک قطب و یک جزغیر قطبی در مولکول بستگی دارد. جز قطبی باعث جذب آب می شود ، در حالی که جز غیر قطبی باعث جذب روغن و گریس می شود. به این ترتیب یک امولسیون ایجاد می شود که در آن می توان خاک را به طور موثر شست.

در هر دو کاربردهای نفتی و شوینده برخی از کاتالیزورها به دلیل شرایط عملکرد از بین می روند. این بدان معنی است که تقاضای مداوم هیدروژن فلوراید وجود دارد.

اینها برخی از کاربرد های مهم و مطرح اسید فلوئوریدریک بودند.شما میتوانید برای تهیه اسید فلوئوریدریک مصرفی خود با کارشناسان کیمیا تهران اسید در تماس باشید.

فهرست