کاربرد اسید فلوئوریدریک

اسید فلوئوریدریک کاربردهای مختلفی دارد :

1. صنایع پلیمر.

2. صنایع هسته ای.

کاربرد اسید فلوئوریدریک در صنایع هسته ای

کاربرد اسید فلوئوریدریک در صنایع هسته ای

3. صنایع شیمیایی ( تولید اسید سیلیسیک – تولید اسید فلوبوریک و تولید اسید زیر کونیک)

4. صنایع خودرو.

5. صنایع شیشه و کریستال.

کاربرد اسید فلوئوریدریک در شیشه و کریستال

کاربرد اسید فلوئوریدریک در شیشه و کریستال

6. صنایع تولید لامپ.

7. برای حکاکی روی شیشه در لامپ و محصولات دیگری به کار می رود.

8. سنتز آمونیوم بی فلوراید از واکنش آمونیاک و هیدروژن فلوئورید.

9. ساخت پلی تترا فلوئورواتیلن از پلیمریزاسیون تترا فلوئورومتان، که از اسید کلریدریک گیری مونوکلرودی فلوئورومتان تولید می شود و خود آن نیز از ترکیب کلروفرو و اسید فلوئوریدریک بدست می آید.

10. در ساخت و تولید کریستال های تزیینی و مات کاری شیشه آلات در صنایع فولاد ، سرامیک ، ریخته گری ، تهیه فر و آلیاژها و … به کار می رود.

11. در تولید اورانیوم و بیش از صد نوع ماده شیمیایی فلوئور دار بکار می رود.

12. در تولید پلاستیک های کم اصطحکاک و نیز در تولید هالوژن ها مانند فریون که در تهویه و در سرد سازی کاربرد وسیعی دارند به کار می رود.

13. از فلوئور تک اتمی در تولید نیمه هادی به منظور ashing plasma استفاده می گردد.

14. از فلوئورید سدیم به عنوان حشره کش به خصوص بر علیه سوسک ها استفاده می شود.

15. برای تولید کریولیت مصنوعی در صنعت الکترولیز آلومینیوم به کار می رود.

16. هگزا فلورید گوگرد از واکنش مستقیم گوگرد و گاز فلوئور در دمای 100 درجه سانتی گراد بدست می آید که به دلیل ثابت دی الکتریک بالای آن ( 00204.1) استقامت الکتریکی بالا 2/5 برابر هوا و غیر رسمی بودن ، برای جلوگیری از آتش گیری مذاب منیزیم حین ریخته گری ( افزودن چند دهم درصد به هوا ) و در چند جداره کردن پنجره ها و به ویژه عایق کاری حرارتی و صوتی و به عنوان گاز محافظ در تاسیسات ولتاژ بالا در نیروگاه بکار می رود.

17. در تولید کربولیت مصنوعی کاربرد وسیعی دارد.

18. اسید فلوریدریک به عنوان کاتالیست در تهیه سوخت های اکتان بالا ، خورنده و صیقل دهنده شیشه مورد استفاده قرار می گیرد.

19. در صنایع پتروشیمی و نفت برای تغییر آرایش مولکول ها : گاهی اوقات برای تولید یک محصول جدید ، باید ساختار مولکول های یک برش تغییر داده شود. معمولا اینکار با روشی به نام آلکیلاسوین انجام می شود. در روش آلکیلاسیون ، ترکیباتی را که وزن مولکولی پایینی دارند مانند پروپلین و بوتلین را در حضور یک کاتالیزور مانند اسید فلوئوریدریک یا اسید سولفوریک با هم کخلوط می کنند. محصولات آلکیلاسیون هیدروکربن های اکتان بالا می باشند که از آن ها برای تهیه بنزین استفاده می کنند تا آرام سوزی بنزین را بهبود بخشند.

20. بعضی محققان امکان استفاده از گاز فلوئور خالص را به عنوان سوخت موشک بررسی کرده اند، چون این گاز دارای ضربه مخصوص بالایی می باشد.

کاربرد اسید فلوئوریدریک در موشک ها

کاربرد اسید فلوئوریدریک در موشک ها

21. در تولید آلومینیوم فلورید که برای ساخت کربولیت به کار می رود.

22. به عنوان رسوب زدا در اسید ویی فولاد ضد زنگ.

23. در تولید فلورایدهای معدنی مانند تری فلورید بور BF3 و تترا فلورید تنگستن WF3 و تری فلورید کلر ClF3.

24. ماده اولیه تولید آلومینیوم فلوراید.

25. موارد آزمایشگاهی.

کاربرد اسید فلوئوریدریک در تولیدات آزمایشگاهی

کاربرد اسید فلوئوریدریک در تولیدات آزمایشگاهی

26. تولید اسید هگزا فلوئوروسیلیسیک.

27. در تولید فلورید هیدروژن پتاسیم به عنوان عامل مات سازی و به عنوان ماده آغازین در تولید فلوئور عنصری.

معمولا در فرآیندهایی که نام بردیم فلورید هیدروژن اکثرا به صورت محلول هیدروژن فلورید (اسید فلوریدریک) مصرف می شود.

28. در تولید هگزا فلوئورو سیلیکات ها مانند هگزا فلوئوروسیلیکات منیزیم ،روی و مس که به سادگی در آب حل می شوند و به طور عمده به عنوان مواد نگهدارنده در محافظت چوب به کار می روند.

29. در فلوئوردار کردن آب از هگزا فلوئوروسیلیکات سدیم استفاده می شود.

30. از واکنش فلورید هیدروژن و اسید بوریک در حضور اسید سولفوریک، تری فلورید بور بدست می آید که در سیلندرهای گاز تحت فشار به بازار عرضه می شود. این ماده به صورت کمپلکس یا ترکیب های افزایشی آن، مثلا با اترها، الکل ها، اسیدهای کربوکسیلیک و … و یا به صورت خالص به عنوان کاتالیزور فریدل – کرافتس مورد استفاده قرار می گیرد.

31. اسید تترافلوئورو بوریک که به صورت محلول آبی 50% از اسید بوریک و اسید فلوئوریدریک تولید می شود و سایر فلوئوروبورات های قلیایی ، آمونیوم و فلزات واسطه در لایه نشانی گالوانیکی فلزات ، به عنوان گدازآور ، ماده اشتعال کاه و غیره بکار می روند.

32. در فلوئوردار کردن الکتروشیمیایی ترکیبات آلی بکار می رود که در این روش ترکیبات عامل پر فلوئور توس الکترولیز ترکیبات غیرفلوئوردار مربوطه در فلوئورید هیدروژن مایع بدست می آیند و در علف کش ها، مواد اشتعال کاه مانند C4F9SO3K، مواد دافع چرکی و گریس برای منسوجات، مواد آتش خاموش کن، امولسیون کننده ها برای پلیمر شدن تترافلوئورواتیلن، عوامل کنترل جریان یابی و شره کردن رنگ ها، مواد سخت کننده، کاتالیست ها و غشاهای ممبران استفاده می شوند.

33. در تولید پلی وینیل فلوئورید از ترکیب استیلن و اسید فلوئوریدریک و پلیمریزاسیون وینیل فلورید بدست آمده استفاده می شود، که برای پوشش قطعات در مقابل آب استفاده می شود.

34. در تولید پلی وینیلیدن فلوئورید از ترکیب تری کلرواتان با اسید فلوئوریدریک و تولید کلرو دی فلوئورو اتان و اسید کلریدریک گیری کلرو دی فلوئورو اتان بدست آمده و تولید وینیلیدن فلوئورید و پلیمریزاسیون آن بکار می رود که در تولید روکش سیم صنایع شیمیایی و غذایی کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست