روش از بین بردن جلبک آکواریوم و استخر

یکی از مشکلات خانه های استخر دار و آکواریوم دار که با آن‌ مواجعه هستند، بستن جلبک روی سطح آب استخر  و کف آکواریوم است. برای از بین بردن جلبک های درون آکواریوم و استخر باید از راهکار هایی که کارساز هستند کمک بگیرید تا بتوانید این جلبک ها را به آسانی پاک کنید. در ادامه به برخی از این روش ها برای تمیز کردن جلبک های استخر و آکواریوم می پردازیم.

روش های از بین بردن جلبک استخر

در زیر به روش هایی می پردازیم که برای از بین بردن جلبک استخر مفید هستند و همچنین شما می توانید با استفاده از این روش ها جلبک ها را از سطح استخر تمیز کنید.

 1. پاک کردن جلبک توسط کلر: هنگامی که آب درون استخر به رنگ سبز تغییر پیدا می کند یا جلبک هایی که روی سطح آب استخر دیده می شود، مهم ترین دلایل این اتفاقات مساوی نبودن کلر در آب استخر است. روشی کارساز، استفاده از کلر های پر فشار است که با وارد کردن مقدار بسیاری کولر درون آب شوک عجیبی وارد می شود که در این صورت آب استخر به طور کامل ضد عفونی شده و تمام جلبک های استخر از بین می رود. هنگام استفاده از کولر دقت داشته باشید که هر چه میزان آلودگی بیش تر باشد زمان زیادی برای شوک کلر زنی نیاز است و ممکن حدود یک هفته نیز زمان ببرد.
 2. پاک کردن استخر با برس: با برس می توانید دیواره ها، کف استخر، پله ها، گوشه ها و نردبان استخر که سرشار از جلبک است را تا حد ممکن از هم جدا و تمیز کنید و این عمل باعث کم شدن رشد جلبک ها در استخر می شود.
 3. تنظیم PH آب: یکی دیگر از روش های از بین بردن جلبک استخر، تنظیم کردن پی اچ آب است. تنظیم صحیح پی اچ باعث متوقف شدن رشد جلبک ها در استخر شده است.
 4. کلر مناسب برای شوک زنی جلبک استخر: شاید کلری را که برای ضدعفونی استخر استفاده می کنید بهترین کلر برای شک زنی جلبک نباشد، پس در این صورت استفاده از کلر مایع گزینه فوق العاده ای به شمار می رود. کلر شوک زنی حاوی ترکیباتی همچون هیپوکلریت، هیپوکلریت سدیم و هیپوکلریت لیتیم می باشد.
 5. استفاده از آب فراوان در شوک کلر زنی: برای آن که از کلر شک زنی به نحوه صحیح استفاده کنید و نتیجه مطلوبی بگیرید، ابتدا باید دستورالعمل مایع کلر را که روی محصول قید شده است را به خوبی مطالعه کنید همچنین اوجه داشته باشید مقدار استفاده کلر برای از بین بردن جلبک استخر باید سه برابر کلر زنی عادی باشد.
 6. خارج کردن جلبک های مرده از استخر: بعد از آن که درون استخر هیچ گونه جلبکی وجود نداشت، می توان با استفاده از جارو برقی که مخصوص نظافت است، جلبک های باقی مانده را تخلیه کرده تا آب کاملا تمیز شود. اگر موافق به انجام این کار نبودید می توانید تخلیه استخر را به مدار تصفیه و فیلتر بسپارید.
 7. تمیز کردن فیلتر استخر: اگر در استخر منزلتان، از فیلتر شنی یا دیاتومه استفاده شده است، آن ها را به حالت بک واش تغییر دهید و در صورت استفاده از فیلتر کارتریجی این فیلتر را با فشار آب تمیز کنید و اگر نیاز به جوهر نمک رقیق شده و یا کلر مایع دارید می توانید استخر را شستشو دهید. چنانچه فیلتر ها به خوبی شستشو نشوند ممکن است توسط جلبک های مرده مسدود شوند.
 8. حذف جلبک های سخت با گردش آب: لازم است گردش آب را در استخر، بهبود یابد تا قادر به پوشش تمام نقاط جلبک دار شود. اگر جلبک در استخر فقط در نقاط خاصی وجود داشته باشد و در همه ی نواحی پخش نشده است نشان دهنده آن است که نقاط بدون گردش آب در استخر وجود دارد. در این حالت لازم است به بررسی جت ورودی آب استخر خود بپردازید. زاویه آب ورودی از این جت ها باید زاویه دار باشد، وجود این زاویه باعث حرکت حلقوی آب درون استخر می شود و می تواند نقاط بیش تری را بپوشاند.
 9. حذف جلبک های استخر با مواد منعقد کننده: مواد منعقد کننده همانند زاج که باعث چسبیده شدن جلبک ها به هم و ته نشین شدن آن ها می شود، با این کار می توان جلبک های زنده را از استخر خارج کرد. این روش یکی از سریع ترین روش ها برای برطرف کردن جلبک استخر و پاک شدن آن است. وقتی آب استخر شرایطی داشته باشد که جلبک می تواند در آن رشد و تکثیر کند موجودات دیگر همانند، ویروس ها و با کتری ها هم چنین شرایطی داشته باشند. از این رو پس از تمیز کردن استخر از جلبک ها به وسیله مواد منعقد کننده برای آن که آب استخر به منظور شنا ضدعفونی و آماده شود کلرزنی استخر را انجام دهید در این هنگام از شنا کردن درون استخر پرهیز کنید تا وقتی که مقدار کلر و پی اچ آب به میزان طبیعی خود برسد.
 10. استفاده از مواد ضد جلبک: منظور از مواد ضد جلبک، سایر مواد شیمایی و کات کبود است که برای از بین بردن جلبک استخر کاربرد دارد. مواد ضد جلبک بر اساس قدرت با یکدیگر متفاوت هستند، ممکن است برخی از مواد ضد جلبک توانایی تمیز کردن مقادیر زیادی از جلبک ها را نداشته باشند و حتما باید قبل از خرید با فروشنده مشورت کنید.

روش های از بین بردن جلبک آکواریوم

ادامه می خواهیم به روش هایی که با کمک آن ها می توانیم جلبک های آبی و سبز را در آکواریوم ها از بین ببریم را مورد برسی قرار دهیم. با این روش ها می توانید به راحتی از شر جلبک های آکواریوم منزل خود رها شوید.

 • تعویض آب جزئی: اگر آکواریوم منزل شما دارای جلبک است، اولین روش برای از بین بردن آن عوض کردن آب مغذی درون آکواریوم با آب شور است. برای انجام این کار استفاده از آب جزئی نیز کاربرد دارد.
 • از بین بردن خرده ریز های لایه درون مخزن: شاید با استفاده از آب جزئی شاهد از بین بردن جلبک آکواریوم نباشید و این کار همیشه نمی تواند نتیجه مثبت به دنبال داشته باشد، زیرا جلبک ها از مواد مغذی که میان شن و ماسه که در کف آکواریوم قرار دارند تغذیه می کنند.

_اگر هزینه را می توانید پرداخت کنید، خرید یک فیلتر که در زیر شن و ماسه قرار داده می شود انتخاب مناسبی است و این فیلتر دائما مقداری زیادی از خورده های شن و ماسه را دفع می کند.

_استفاده از ‌مکنده سنگ ریزه برای جذب و از بین بردن خرده های شن و ماسه کف مخزن می تواند راهکار مناسبی باشد.

_ به کار بردن یک سیفون در آکواریوم برای از بین بردن خرده ریزه ها از جمله راهکار های مناسبی است.

 • از بین بردن جلبک آکواریوم چسبیده به مخزن: مراحلی که برای حذف جلبک ها باید انجام شود شامل، از بین بردن جلبک هایی می شود که به دیواره آکواریوم یا هر قسمت از آن چسبیده باشد.
 • پاکسازی فیلتر آکواریوم: یک فیلتر کثیف در اغلب اوقات باعث رشد جلبک و بزرگ تر شدن آن ها در آکواریوم می شود، در صورتی که می خواهید جلبک ها را از بین ببرید حتما فیلتر را در حین از بین بردن جلبک ها تمیز کنید.
 • به کار بردن یک رویه گیر: یکی از مهم ترین دلایل رشد جلبک باقی ماندن پسامد درون آکواریوم است و استفاده از رویه گیر گزینه فوق العاده ای نسبت به فیلتر است. رویه گیر از پسامد ها و ضایعاتی که به مخزن نفوذ می کند، جلوگیری کرده اما در واقع فیلتر ها از چنین قابلیتی برخوردار نیستند.
 • تنظیم PH آب

از جمله اقداماتی که برای از بین بردن جلبک آکواریوم انجام می شود، تنظیم PH آب است. بالا بودن میزان پی اچ آب باعث از بین رفتن جلبک های درون آکواریوم شده و اندازه ایده آل پی اچ اب باید بین 8,1 و 8,4 باشد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی روش های از بین بردن جلبک آکواریوم و استخر پرداختیم. مسلما با به کارگیری این روش ها می توانید از شر جلبک های مزاحم در استخر و آکواریوم منزل خود خلاص شوید. البته اگر خود قادر به انجام این کار نیستید حتما از یک متخصص برای این کار استفاده کنید.

فهرست