هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یک ترکیب شیمیایی با فرمول H2O2 است. این ترکیب شیمیایی ساده ترین پراکسید است (ترکیب با اکسیژن – اکسیژن تک پیوند). هیدروژن پراکسید به عنوان یک اکسید کننده، سفید کننده و برای ضدعفونی استفاده می شود. H2O2 ناپایدار است و در حضور پایه یا کاتالیزور به آرامی تجزیه می شود. به دلیل بی ثباتی آن، معمولا با یک تثبیت کننده در محلول ضعیف اسیدی ذخیره می شود.

هیدروژن پراکسید در داروخانه 

 هیدروژن پراکسیدی که در داروخانه‌ها به اسم  هیدروژن پراکسید رقیق فروخته می‌شود محلولی است از H2O2 در آب که %۳ آن H2O2 است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است.

هیدروژن پراکسید در داروخانه

هیدروژن پراکسید در داروخانه

کاربردهای هیدروژن پراکسید

تقویت سیستم ایمنی بدن
 هنگامی که شخصی دچار بیماری می شود علائمی از وجود ویروس ها و عفونت در بدن ظاهر می شود. گلبول های سفید بدن با تولید پراکسید هیدروژن به سموم ، عفونت ها و ویروس ها حمله می کنند.

در صنعت نساجی : برای رنگبری پساب های رنگی

پرورش آبزیان
بعضی از میکروارگانیسم های بالقوه بیماری زا مانند باکتری ها،قارچ ها از جمله عواملی هستند که در کارگاه های پرورش آبزیان باعث مشکل می شوند که استفاده از مالاشیت گرین تا مدت طولانی به عنوان ترکیب موثر در کنترل آلودگی های قارچی و انگلی آبزیان به خصوص در دوران تخم ریزی قزل آلا،مورد استفاده قرار می گرفت اما بخاطر عوارض بد آن بروی انسان و آبزیان مانند کاهش قدرت باروری ، سرطان زایی بیش از دو دهه است که استفاده از آن منع شده است

هیدروژن پراکسید در پزشکی

امروزه بر سر انتخاب روش درمان در زخم ها اختلاف نظر وجود دارد. این اختلاف نظر به ویژه در مورد استفاده موضعی ترکیبات نیز وجود دارد. اگر بخواهیم اثربخشی تترا سایکلین و هیدروژن پراکسید موضعی در ترمیم زخم های تروماتیک را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که این مطالعه یک کارآزمایی بالینی تصادفی می باشد. این آزمایش روی 76 بیمار دارای زخم در ناحیه صورت انجام گرفته و بیماران با روش تصادفی به دو گروه تقسیم شدند، در گروه اول از تجویز موضعی هیدروژن پراکسید 2 درصد و در گروه دوم به مدت پنج روز تحت درمان با پماد استیریل تترا سایکلین 1 درصد قرار گرفتند

هیدروژن پراکسید در رنگ مو

اگر موی سر با مخاطی از صد گرم هیدروژن پراکسید 30 درصد و 4 قطره محلول 25درصد آمونیاک ترکیب نمایند پس از ده تا بیست دقیقه با آب خالص و سپس با محلول استیک دار بشویند بور مایل به قرمز می شود وجود آمونیاک از آن جهت لازم است که هیدروژن پراکسید در حضور ماده قلیایی سریع تر اکسیژن می دهد و در نتیجه مو سریع بور می شود. مصرف مکرر هیدروژن پراکسید برای مو مضر است و مو را شکننده می کند.

 

سفید کننده و رنگبر
از هیدروژن پراکسید برای سفید کردن چوب ، خمیر کاغذ ، الیاف پارچه ، نخ ابریشم ، پشم ، مو و الیاف مصنوعی استفاده می شود. این ماده همچنین می تواند با مواد شیمیایی ذیگر واکنش نشان داده و رنگ آن ها را تغییر دهد یا از بین ببرد برای مثال پتاسیم پرمنگنات پودر جامد بنفش رنگیست که در اثر واکنش با هیدروژن پراکسید در محیط اسیدی به رنگ صورتی تبدیل میشود.
درمان قارچ پاها
 برای درمان قارچ پا ، به ویژه لابه لای انگشتان پا از مخلوط آب و هیدروژن پراکسید استفاده می شود. در این روش مخلوط 50 در صد آب و 50 در صد پراکسید را به انگشت های پا می مالیم و اجازه می دهیم که به طور طبیعی خشک شود.
درمان عفونت خارجی
 در این روش به آب مقطر گرم ، ۲ قاشق غذاخوری ۳ درصد هیدروژن پراکسید اضافه کنید و هفته‌ای یک یا دو بار به قسمت مورد نظر بمالید. اگر زخم آلوده دارید ،آن را در محلول ۳ درصد هیدروژن پراکسید برای حدود ۵-۱۰ دقیقه و چند بار در روز خیس کنید. H2O2  برای درمان عفونت‌ها بسیار مؤثر است و با افزودن  مقداری از آن به آب  حمام، می‌توانید از قارچ ، جوش یا هر عفونت‌ دیگر پوستی رهایی پیدا کنید. توجه داشته باشید، نباید زخم‌های باز را برای مدت طولانی با این محلول شست وشو داد. با استفاده از این محلول زخم  را پاک کنید. زیرا در صورت ماندن این محلول برای مدت طولانی روی زخم  بازمی‌تواند به بافت آسیب برساند.
دئودورانت
هیدروژن پراکسید برای ازبین بردن بوی بد زیر بغل استفاده می شود. برای از بین بردن بوی نامطبوع مقداری هیدروژن پراکسید در زیر بغلتان بمالید.
سفید کردن ناخن
 اگر ناخن هایتان به دلیل استفاده از لاک های تیره رنگ دچار زردی شده اند مقداری هیدروژن پراکسید به ناخن هایتان بمالید؛ این عمل باعث می شود زردی ناخن ها از بین برود.
پزشکان در اکثر موارد فروبردن هیچ چیز را در گوش توصیه نمی کنند، اما بعضی افراد معتقدند که ریختن چند قطره H2O2 می تواند موم اضافی را جدا کرده و باعث پیشگیری از عفونت گوش ها می شود.
آب اکسیژنه در دهانشویه
هیدروژن پراکسید هنگامی که با آب مخلوط می شود با از بین بردن باکتری های بو زا ، به تازه کردن نفس کمک می کند. برخی افراد آن را با روغن نعناع مخلوط کرده تا دهانشویه داری طراوت خاصی شود. همچنین دهانشویه های دارای H2O2 باعث تسکین دردهای ناشی از زخم های دهانی و دندان درد می شود.
نظافت منزل
 تاثیر شگفت انگیز هیدروژن پراکسید 3% ، از ریختن 50 میلی لیتر از آن در مایع ظرفشویی برا شستن ظرف ها قابل مشاهده است. همچنین برای ازبین بردن کثیفی ها و باکتری های تخته ی گوشت از هیدروژن پراکسید 3% و سرکه به نسبت برابر استفاده می شود
درخشش موها
بسیاری از شوینده های مو ، حاوی هیدروژن پراکسید می باشند. در منزل نیز می توان محلول هیدروژن پراکسید که باعث درخشش موها می شود ، آماده نمود. برای این کار مخلوطی از هیدروژن پراکسید 3% با آب به نسبت برابر آماده کرده و به وسیله ی اسپری آن را بر روی موهای خیس بپاشید و طبق روال همیشگی شانه بزنید. استفاده ی بیش از حد این مخلوط تاثیرات نامطلوبی نیز دارد. اگر موی سیاه ‌سر را با مخلوطی از ۱۰۰ گرم هیدروژن پراکسید 3% و چهار قطره محلول 25% آمونیاک تر نمایند و پس از مدت زمان  ۱۰ الی ۲۰ دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسید استیک‌ دار بشویند، موها به حالت بور مایل به قرمز در می آیند.
درخشش موها با هیدروژن پر اکسید

درخشش موها با هیدروژن پر اکسید

میوه و سبزیجات

هیدروژن پراکسید می تواند باکتری های مضر و مواد شیمیایی میوه ها و سبزیجات را از بین ببرد. در این روش یک لیوان H2O2 35 درصد را با آب سرد مخلوط می کنیم. میوه و سبزیجات با پوست نازک را به مدت 20 دقیقه و با پوست ضخیم را به مدت 30 دقیقه در این مخلوط قرار می دهیم.
هیدروژن پراکسید می تواند لکه های قرمز مانند خون ، قهوه و … را پاک کند.
آب اکسیژنه در سوخت موشک ها
 محلول غلیظ H2O2 به عنوان یک اکسیدان برای سوخت های موشک ها نیز مورد استفاده می باشد.
بی رنگ کردن
 هیدروژن پراکسید در بی رنگ کردن شاخ ، پشم گوسفند ، کتان ، پنبه ، کاه ، کنف ، چوب ، روغن چربی ، واکس ، ابریشم ، عاج ، صابون ، پر و … به کار می رود.

شناسایی هیدروژن پراکسید

در یک لوله آزمایش که قبلا چند سانتی متر مکعب محلول بی کرومات پتاسیم و مقداری اسید سولفوریک رقیق ریخته ایم هیدروژن پراکسید می افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعدا به سبز تبدیل می شود، ظاهر می گردد. به همین طریق می توان هیدروژن پراکسید را اریتزن ثابت نمود.

شناسایی هیدروژن پر اکسید

شناسایی هیدروژن پر اکسید

خصوصیات هیدروژن پراکسید :

هیدروژن پراکسید تدریجا تجزیه شده و به آب و اکسیژن تبدیل می شود. این عمل در محیط بازی سریع تر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می گیرد. این ماده را نباید به مدت طولانی انبار نمود؛ زیرا ممکن است تجزیه و به آب تبدیل شود. براثر گردبرخی اجسام عمل تخریب هیدروژن پراکسید تسریع می گردد مانند گرد بی اکسید منگنز و گرد فلزات.

اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده مانند اسید فسفریک ، اوره ، اسید بنزوئیک و نظیر آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی ، بوبری و سفید کنندگی دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند به همین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

هیدروژن پراکسید را از کجا تهیه کنیم

کیمیا تهران اسید فروشنده هیدروژن پراکسید صنعتی در بشکه های 65 کیلوگرمی می باشد.جهت دریافت قیمت خرید و فروش هیدروژن پراکسید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست