هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یک ترکیب شیمیایی با فرمول H2O2 است. این ترکیب شیمیایی ساده ترین پراکسید است (ترکیب با اکسیژن – اکسیژن تک پیوند). هیدروژن پراکسید به عنوان یک اکسید کننده، سفید کننده و برای ضدعفونی استفاده می شود. H2O2 ناپایدار است و در حضور پایه یا کاتالیزور به آرامی تجزیه می شود. به دلیل بی ثباتی آن، معمولا با یک تثبیت کننده در محلول ضعیف اسیدی ذخیره می شود.

هیدروژن پراکسید در داروخانه 

 هیدروژن پراکسیدی که در داروخانه‌ها به اسم  هیدروژن پراکسید رقیق فروخته می‌شود محلولی است از H2O2 در آب که %۳ آن H2O2 است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است.

هیدروژن پراکسید در داروخانه

هیدروژن پراکسید در داروخانه

کاربردهای هیدروژن پراکسید

تقویت سیستم ایمنی بدن
 هنگامی که شخصی دچار بیماری می شود علائمی از وجود ویروس ها و عفونت در بدن ظاهر می شود. گلبول های سفید بدن با تولید پراکسید هیدروژن به سموم ، عفونت ها و ویروس ها حمله می کنند.

در صنعت نساجی : برای رنگبری پساب های رنگی

پرورش آبزیان
بعضی از میکروارگانیسم های بالقوه بیماری زا مانند باکتری ها،قارچ ها از جمله عواملی هستند که در کارگاه های پرورش آبزیان باعث مشکل می شوند که استفاده از مالاشیت گرین تا مدت طولانی به عنوان ترکیب موثر در کنترل آلودگی های قارچی و انگلی آبزیان به خصوص در دوران تخم ریزی قزل آلا،مورد استفاده قرار می گرفت اما بخاطر عوارض بد آن بروی انسان و آبزیان مانند کاهش قدرت باروری ، سرطان زایی بیش از دو دهه است که استفاده از آن منع شده است

هیدروژن پراکسید در پزشکی

امروزه بر سر انتخاب روش درمان در زخم ها اختلاف نظر وجود دارد. این اختلاف نظر به ویژه در مورد استفاده موضعی ترکیبات نیز وجود دارد. اگر بخواهیم اثربخشی تترا سایکلین و هیدروژن پراکسید موضعی در ترمیم زخم های تروماتیک را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که این مطالعه یک کارآزمایی بالینی تصادفی می باشد. این آزمایش روی 76 بیمار دارای زخم در ناحیه صورت انجام گرفته و بیماران با روش تصادفی به دو گروه تقسیم شدند، در گروه اول از تجویز موضعی هیدروژن پراکسید 2 درصد و در گروه دوم به مدت پنج روز تحت درمان با پماد استیریل تترا سایکلین 1 درصد قرار گرفتند

هیدروژن پراکسید در رنگ مو

اگر موی سر با مخاطی از صد گرم هیدروژن پراکسید 30 درصد و 4 قطره محلول 25درصد آمونیاک ترکیب نمایند پس از ده تا بیست دقیقه با آب خالص و سپس با محلول استیک دار بشویند بور مایل به قرمز می شود وجود آمونیاک از آن جهت لازم است که هیدروژن پراکسید در حضور ماده قلیایی سریع تر اکسیژن می دهد و در نتیجه مو سریع بور می شود. مصرف مکرر هیدروژن پراکسید برای مو مضر است و مو را شکننده می کند.

سفید کننده و رنگبر با هیدروژن پراکسید

از هیدروژن پراکسید برای سفید کردن چوب ، خمیر کاغذ ، الیاف پارچه ، نخ ابریشم ، پشم ، مو و الیاف مصنوعی استفاده می شود. این ماده همچنین می تواند با مواد شیمیایی ذیگر واکنش نشان داده و رنگ آن ها را تغییر دهد یا از بین ببرد برای مثال پتاسیم پرمنگنات پودر جامد بنفش رنگیست که در اثر واکنش با هیدروژن پراکسید در محیط اسیدی به رنگ صورتی تبدیل میشود.

درمان قارچ پاها با هیدروژن پراکسید

 برای درمان قارچ پا ، به ویژه لابه لای انگشتان پا از مخلوط آب و هیدروژن پراکسید استفاده می شود. در این روش مخلوط 50 در صد آب و 50 در صد پراکسید را به انگشت های پا می مالیم و اجازه می دهیم که به طور طبیعی خشک شود.

درمان عفونت خارجی با هیدروژن پراکسید

 در این روش به آب مقطر گرم ، ۲ قاشق غذاخوری ۳ درصد هیدروژن پراکسید اضافه کنید و هفته‌ای یک یا دو بار به قسمت مورد نظر بمالید. اگر زخم آلوده دارید ،آن را در محلول ۳ درصد هیدروژن پراکسید برای حدود ۵-۱۰ دقیقه و چند بار در روز خیس کنید. H2O2  برای درمان عفونت‌ها بسیار مؤثر است و با افزودن  مقداری از آن به آب  حمام، می‌توانید از قارچ ، جوش یا هر عفونت‌ دیگر پوستی رهایی پیدا کنید. توجه داشته باشید، نباید زخم‌های باز را برای مدت طولانی با این محلول شست وشو داد. با استفاده از این محلول زخم  را پاک کنید. زیرا در صورت ماندن این محلول برای مدت طولانی روی زخم  بازمی‌تواند به بافت آسیب برساند.

دئودورانت با هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید برای ازبین بردن بوی بد زیر بغل استفاده می شود. برای از بین بردن بوی نامطبوع مقداری هیدروژن پراکسید در زیر بغلتان بمالید.

سفید کردن ناخن با هیدروژن پراکسید

 اگر ناخن هایتان به دلیل استفاده از لاک های تیره رنگ دچار زردی شده اند مقداری هیدروژن پراکسید به ناخن هایتان بمالید؛ این عمل باعث می شود زردی ناخن ها از بین برود.
پزشکان در اکثر موارد فروبردن هیچ چیز را در گوش توصیه نمی کنند، اما بعضی افراد معتقدند که ریختن چند قطره H2O2 می تواند موم اضافی را جدا کرده و باعث پیشگیری از عفونت گوش ها می شود.

آب اکسیژنه در دهانشویه

هیدروژن پراکسید هنگامی که با آب مخلوط می شود با از بین بردن باکتری های بو زا ، به تازه کردن نفس کمک می کند. برخی افراد آن را با روغن نعناع مخلوط کرده تا دهانشویه داری طراوت خاصی شود. همچنین دهانشویه های دارای H2O2 باعث تسکین دردهای ناشی از زخم های دهانی و دندان درد می شود.

نظافت منزل با هیدروژن پراکسید

 تاثیر شگفت انگیز هیدروژن پراکسید 3% ، از ریختن 50 میلی لیتر از آن در مایع ظرفشویی برا شستن ظرف ها قابل مشاهده است. همچنین برای ازبین بردن کثیفی ها و باکتری های تخته ی گوشت از هیدروژن پراکسید 3% و سرکه به نسبت برابر استفاده می شود

درخشش موها با هیدروژن پراکسید

بسیاری از شوینده های مو ، حاوی هیدروژن پراکسید می باشند. در منزل نیز می توان محلول هیدروژن پراکسید که باعث درخشش موها می شود ، آماده نمود. برای این کار مخلوطی از هیدروژن پراکسید 3% با آب به نسبت برابر آماده کرده و به وسیله ی اسپری آن را بر روی موهای خیس بپاشید و طبق روال همیشگی شانه بزنید. استفاده ی بیش از حد این مخلوط تاثیرات نامطلوبی نیز دارد. اگر موی سیاه ‌سر را با مخلوطی از ۱۰۰ گرم هیدروژن پراکسید 3% و چهار قطره محلول 25% آمونیاک تر نمایند و پس از مدت زمان  ۱۰ الی ۲۰ دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسید استیک‌ دار بشویند، موها به حالت بور مایل به قرمز در می آیند.
درخشش موها با هیدروژن پر اکسید

درخشش موها با هیدروژن پر اکسید

میوه و سبزیجات

هیدروژن پراکسید می تواند باکتری های مضر و مواد شیمیایی میوه ها و سبزیجات را از بین ببرد. در این روش یک لیوان H2O2 35 درصد را با آب سرد مخلوط می کنیم. میوه و سبزیجات با پوست نازک را به مدت 20 دقیقه و با پوست ضخیم را به مدت 30 دقیقه در این مخلوط قرار می دهیم.
هیدروژن پراکسید می تواند لکه های قرمز مانند خون ، قهوه و … را پاک کند.
آب اکسیژنه در سوخت موشک ها
 محلول غلیظ H2O2 به عنوان یک اکسیدان برای سوخت های موشک ها نیز مورد استفاده می باشد.
بی رنگ کردن
 هیدروژن پراکسید در بی رنگ کردن شاخ ، پشم گوسفند ، کتان ، پنبه ، کاه ، کنف ، چوب ، روغن چربی ، واکس ، ابریشم ، عاج ، صابون ، پر و … به کار می رود.

شناسایی هیدروژن پراکسید

در یک لوله آزمایش که قبلا چند سانتی متر مکعب محلول بی کرومات پتاسیم و مقداری اسید سولفوریک رقیق ریخته ایم هیدروژن پراکسید می افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعدا به سبز تبدیل می شود، ظاهر می گردد. به همین طریق می توان هیدروژن پراکسید را اریتزن ثابت نمود.

شناسایی هیدروژن پر اکسید

شناسایی هیدروژن پر اکسید

خصوصیات هیدروژن پراکسید :

هیدروژن پراکسید تدریجا تجزیه شده و به آب و اکسیژن تبدیل می شود. این عمل در محیط بازی سریع تر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می گیرد. این ماده را نباید به مدت طولانی انبار نمود؛ زیرا ممکن است تجزیه و به آب تبدیل شود. براثر گردبرخی اجسام عمل تخریب هیدروژن پراکسید تسریع می گردد مانند گرد بی اکسید منگنز و گرد فلزات.

اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده مانند اسید فسفریک ، اوره ، اسید بنزوئیک و نظیر آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی ، بوبری و سفید کنندگی دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند به همین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

هیدروژن پراکسید را از کجا تهیه کنیم

کیمیا تهران اسید فروشنده هیدروژن پراکسید صنعتی در بشکه های 65 کیلوگرمی می باشد.جهت دریافت قیمت خرید و فروش هیدروژن پراکسید با ما تماس بگیرید.

خرید هیدروژن پراکسید

قطعا همه ما می‌دانیم که یکی از مهم ترین فاکتور های خرید یک محصول قیمت آن و بعد از کیفیت و کارایی آن می‌باشد. خرید هیدروژن پراکسید برای شما مشتریان عزیز طوری برنامه ریزی شده تا در شرکت تهران اسید با بهترین کیفیت و قیمت آن را تهیه کنید. اگر مشتری قدیمی شرکت کیمیا تهران اسید باشید که نیازی به توضیح نیست و می‌دانید که همیشه بهترین کیفیت و قیمت در تهران اسید قابل مشاهده است و خرید اما اگر بار اولی است که از ما خرید می‌کنید، به شما توصیه می‌شود تا با پشتیبان ها و مشاوران ما تماس گرفته و اطلاعات مورد نظر را دریافت کرده و حتی در رابطه با خرید محصول مشاوره نیز دریافت کنید ! این کار به شما کمک میکند در راستای خرید اول بهترین خید را در رابطه با استفاده و کارایی خود داشته باشید.

تولید آب اکسیژنه

شیوه تولید آب اکسیژنه از زمان های دور تا کنون دستخوش تغییرات زیادی نشده است. شیوه متداولی که برای تولید آب اکسیژنه استفاده می شود، هیدرولیز کردن پر سولفات آمونیوم است. رابطه ای که طی آن آب اکسیژنه تولید می شود، به شرح زیر می باشد.

(NH4)2S2O8 + 2H2O = H2O2 + 2NH4HSO4

آب اکسیژنه که به این شیوه تولید می شود، طی فرآیندهای مخصوصی به غلظت مورد نظر می رسد و با بهره گیری از مواد تثبیت کننده، به عنوان محصول نهایی به دست مصرف کننده خواهد رسید. باید اشاره کرد که این شیوه تولید آب اکسیژنه را آنتراکینون می نامند و این نام گذاری از روی نام ابداع کننده این شیوه گذاشته شده است.

آب اکسیژنه همان وایتکس است

پرسشی متداول که برای برخی افراد ایجاد می شود، این است که آب اکسیژنه همان وایتکس است یا خیر؟ علت این گمانه زنی، مشابه بودن خواص هر دو ماده در سفید کنندگی می باشد. اما باید گفت که این دو ماده در خواص فیزیکی و شیمیایی و ماهیت تفاوت های بارزی با یکدیگر دارند. آب اکسیژنه نوعی اسید ضعیف است و در مقابل وایتکس یک قلیا محسوب می شود. فرمول شیمیایی آب اکسیژنه، H2O2 می باشد، در حالی که وایتکس را با فرمول شیمیایی NaOCl نمایش می دهند. همان طور که مشخص است، عناصر تشکیل دهنده این دو ماده کاملا با یکدیگر متفاوت است و این گمانه زنی که آب اکسیژنه همان وایتکس است را با قطعیت رد می کند.

فروش آب اکسیژنه

با توجه به پر مصرف بودن این ماده، فروش آب اکسیژنه در مراکز متعددی در حال انجام است. شما می توانید برای تهیه آب اکسیژنه به سامانه فروش کیمیا تهران اسید مراجعه کرده و نسبت به تهیه آن اقدام نمایید. اگرچه فروش آب اکسیژنه در داروخانه ها هم به انجام می رسد، اما خلوص آن در حدود 3 درصد بوده و تنها برای مصارف ضد عفونی کردن مناسب می باشد. فروش آب اکسیژنه صنعتی با غلظت های بین 35 تا 50 درصد در سایت کیمیا تهران اسید در حال انجام است و می توان آن را یکی از مرغوب ترین انواع آب اکسیژنه در کشور دانست. تنها با یک تماس تلفنی می توانید نسبت به خرید آب اکسیژنه ارزان قیمت و با کیفیت اقدام نمایید.

فهرست