کاربرد جوهرنمک در منزل

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که بخواهید درمود خواص و کاربردهای مختلف جوهرنمک بدانید؟اینکه آیا جوهرنمک خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد؟اینکه آیا کسی با استفاده نا آگاهانه از جوهر نمک ممکن است بمیرد؟برای دریافت پاسخ این سوالات در ادامه این مقاله از کیمیا تهران اسید با ما همراه باشید.

جوهرنمک چیست؟

جوهر نمک زمانی تشکیل می شود که گاز هیدروژن کلرید در آب مخلوط شود. هنگامی که واکنش انجام می شود جوهر نمک که به نام اسید موریاتیک نیز شناخته می شود، بوی تند ایجاد می کند و اساساً یک محلول بی بو و بی رنگ است. هر مولکول جوهر نمک از نسبت یک به یک هیدروژن و کلر تشکیل شده است. این یک ترکیب شیمیایی بسیار خورنده است و همچنین می تواند سمی باشد.

جوهر نمک همچنین به نام اسید موریاتیک نیز شناخته می شود، یک مایع خطرناک سمی و خورنده است که با اکثر فلزات واکنش داده و گاز هیدروژن انفجاری تشکیل می دهد و باعث سوختگی شدید و سوزش چشم ها و غشاهای مخاطی می شود.

قبل از خواندن ادامه مقاله باید به شما بگوییم که میتوانید این مقاله را کامل و به صورت PDF تنها با کلیک کردن دانلود کنید 

استفاده جوهر نمک در خانه ها چیست؟

بطور کلی اگر بخواهیم به استفاده از جوهرنمک در صنایع مختلف بپردازیم، میتوانیم به کاربرد آن برای فراوری و پردازش فولاد ، استفاده از آن برای ساخت پلاستیک پلی ونیل کلراید ، نقش موثر آن در تولید کف پلی اورتان و کلسیم کلرید اشاره کرد.اما معمولا در خانه ها ، از آن به عنوان ضدعفونی کننده و پاک کننده سطوح استفاده میشود.

کاربرد جوهرنمک

ایا جوهر نمک  خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است.از جوهرنمک در ساخت مواد ضدعفونی کننده و کشنده استفاده میشود.برخی موادی که از رشد لجن موجود در مواد کاغذی جلوگیری میکنند نیز حاوی هیدروکلریک اسید هستند.از سایر کاربردهای مطرح این ماده شیمیایی میتوان به استفاده از آن در ساخت پاک کننده های خانگی ، نگهداری و مراقبت از استخر و تولید موادغذایی اشاره کرد.

موارد مصرف جوهر نمک

یک چیز جالب در مورد اسید کلریدریک این است که معده ما این ماده شیمیایی را به طور طبیعی می سازد که به هضم غذا کمک می کند. جوهر نمک محتویات معده را اسیدی می کند.

این اسید همچنین عمدتاً در چندین صنعت مانند لاستیک، نساجی و حتی عکاسی یافت می شود. همچنین یک کالای رایج در خانه ها است. در صنعت، برای پردازش فولاد، در تولید باتری، آتش بازی و غیره استفاده می شود. رایج ترین کاربردهای جوهر نمک در اینجا ذکر شده است:

5 کاربرد متداول جوهر نمک

تولید ترکیبات آلی
تولید ترکیبات معدنی
از بین بردن لکه های فلزی
تولید نفت
تصفیه نمک خوراکی و کنترل pH

تمیز کننده های خانگی با جوهرنمک

هیدروکلریک اسید به دلیل خاصیت خورنده ای که در خود دارد تمیز کردن لکه های سخت را بهبود میبخشد ، و می تواند  به عنوان ماده ای در پاک کننده های خانگی نظیر پاک کننده های کاسه توالت ، تمیز کننده های کاشی حمام و سایر پاک کننده های چینی محسوب شود.قبل از هر نوع استفاده از این ماده شیمیایی روش های شناسایی جوهرنمک را بررسی کنید.

از پاکسازی استخر با هیدروکلریک اسید چه میدانید؟

هیدروکلریک اسید به عنوان یک ماده شیمیایی برای پاک کردن استخرهای شنا استفاده می شود ، و به شما مصرف کننده محترم برای حفظ pH مطلوب در آب کمک میکند.

هیدروکلریک اسید در منزل

میتوان کاشی ها را با جوهرنمک پاک کرد!

اکثریت تمیز کننده های کاشی، به ویژه مارک های معروف موجود در برخی از فروشگاه ها حاوی هیدروکلریک اسید هستند. این ماده شیمیایی پاک کردن لکه های سرسخت را آسان تر می کند .

هنگام ریختن جوهر نمک در لوله فاضلاب و یا روی کاشی ها ، از دستورالعمل های سازنده پیروی کنید تا از ایمنی خود مطمئن شوید . همیشه قبل از کار با این نوع محصولات ، از تهویه مناسب محیط اطمینان حاصل کنید.

چه ماده ای جوهرنمک را خنثی میکند؟

سدیم بی کربنات، هیدروکلریک اسید را خنثی می کند و به پاکسازی سطوح کمک ویژه ای میکند.

چه نکات ایمنی باید هنگام استفاده از جوهرنمک رعایت شود؟

هیدروکلریک اسید به شکل غلیظ و مایع ، دارای بوی تحریک کننده تند و شدید و بسیار خورنده میباشد. این ماده در اثر تماس می تواند باعث آسیب دیدگی ای مانند سوختگی شیمیایی شود.همچنین هیدروکلریک اسید ، اگر در چشم پاشیده شود ، می تواند باعث آسیب به چشم ، و حتی کوری گردد .

خورده شدن  هیدروکلریک اسید غلیظ می تواند باعث سوخته شدن شدید دهان ، گلو ، مری و معده شود.

شما میتوانید برای تهیه آنلاین جوهرنمک مصرفی خود به کارشناسان کیمیا تهران اسید اعتماد کنید.

جوهر نمک در زندگی روزانه

خاصیت تمیز کنندگی و گند زدایی این ماده سبب شده تا اصلی ترین کاربرد جوهر نمک در زندگی روزانه، همین مورد باشد. این اسید قوی با PH در حدود 0 تا 2، می تواند جرم، آلودگی و … را از روی سطوح و به ویژه کاشی و سرامیک پاک کنند. سفیدی و تمیزی نتیجه استفاده از جوهر نمک در زندگی روزانه می باشد. از دیگر موارد استفاده جوهر نمک در زندگی روزانه، می توان به تمیز کردن استخر های خانگی اشاره کرد. آب استخر ها در معرض گندیده شدن، تجمع عوامل بیماری زا و جلبک ها قرار دارد. با استفاده از این اسید قوی می توان در صدد از بین بردن این عوامل و هم چنین تنظیم PH آب استخرها برآمد.

تفاوت جوهر نمک و وایتکس

یکی دیگر از سفید کننده های خانگی که به شدت مورد استفاده است، وایتکس می باشد. این ماده هم می تواند به خوبی در نابودی سیاهی و جرم ها موفق واقع شود و این مساله سبب شده تا این دو ماده، یکی انگارده شوند. اما تفاوت جوهر نمک و وایتکس چیست؟ آیا هر دوی این مواد از ترکیبات یکسانی به دست آمده اند؟ در پاسخ باید گفت که هیچ شباهتی در ساختار این دو ماده وجود ندارد. وایتکس ماده ای با خاصیت قلیایی است و این در حالی است که جوهر نمک اسید محسوب می شود. در عین حال باید به قدرت پاک کنندگی این دو ماده هم اشاره نمود. جوهر نمک قدرتی بیش تر از وایتکس در تمیزی و سفید کنندگی دارد. اما وایتکس سفید کننده ای معمولی تر است که به دلیل خطرات کمتر برای سلامتی و دستگاه تنفس، بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد. باید تاکید کرد که اگر از جوهر نمک برای تمیز کردن استفاده می کنید، ضمن این که آن را از مراجع معتبر تهیه می کنید، نسبت به رقیق کردن آن با آب حین استفاده اقدام نمایید.

قیمت و خرید جوهر نمک

اگر به دنبال خرید جوهر نمک از مراکز معتبر هستید، پیشنهاد ما به شما کیمیا تهران اسید است. این مرجع فروش مواد شیمیایی، تولید کننده کلیه محصولات می باشد و آن را به دیگر توزیع کنندگان در سراسر کشور هم می رساند. هم چنین باید اشاره کرد قیمت و خرید جوهر نمک از این مرجع برای شما به شدت به صرفه می باشد. زیرا این تولید کننده با راه اندازی سایت فروش محصولات خود، دست واسطه ها را از محصولات کوتاه نموده است و به این شیوه شرایطی را برای کاهش قیمت جوهر نمک فراهم کرده است. شما می توانید برای خرید جوهر نمک با کیفیت و قیمت مناسب، به سایت کیمیا تهران اسید مراجعه کرده و نسبت به تهیه محصول مورد نظر خود اقدام نمایید.

کاربرد جوهر نمک در صنعت

همان طور که عنوان کردیم، کلریدریک اسید، کاربردهای عدیده ای دارد. کاربرد جوهر نمک در صنعت یکی از موارد مصرف این ماده است که بخش عمده آن به اسید شویی اختصاص دارد. زمانی که فلزات دچار زنگ زدگی می شوند و لایه ای از زنگ بر روی آنها می نشیند، می توان با استفاده از جوهر نمک، نسبت به تمیز کردن آنها اقدام کرد. هم چنین دیگر کاربرد جوهر نمک در صنعت را می توان در تمیز کردن آجر ها دانست که به مروز زمان دچار پوشیدگی توسط کپک و باکتری ها می شوند. کاربرد جوهر نمک در صنعت غذا هم قابل عرض است و می توان اضافه کردن آن به محصولات فرآوری شده و کنسرو ها را یکی از موارد استفاده این اسید دانست. این کار باعث جلوگیری از فساد مواد غذایی و حفظ کیفیت و تازگی آنها خواهد شد.

حلال جوهر نمک چیست

حلال جوهر نمک چیست؟ 10 گرم از اسید را به 1 لیوان آب اضافه کنید تا تاثیر شگفت انگیز بگذارد.

از مخلوط کردن جوهر نمک با مواد شیمیایی اکسید کننده مانند وایتکس، سدیم هیپوکلریت ، سفید کننده و امسال این مواد شیمیایی خودداری کنید زیرا باعث تولید گاز کلر میشود که این گاز برای ریه و سیستم تنفس بدن بسیار خطرناک است و باعث ایجاد حس خفگی میشود.(هنگام ایجاد حس خفگی از طریق جوهر نمک یا وایتکس از روشی که در عکس زیر آمده است استفاده کنید.)

واکنش جوهر نمک با فلزات

گاز هیدروژن + نمک فلز → اسید + فلز بالای هیدروژن

آیا می توان جوهر نمک را با ماده شوینده دیگری ترکیب کرد ؟

بسیاری از مردم به خصوص بانوان جوهر نمک را با ماده شوینده ای مانند وایتکس مخلوص می کنند تا ماده شوینده قوی تری بدست آورند. قابل ذکر است بدانید مخلوط کردن این ماده با سایر شوینده ها بسیار خطرناک است و گازهای سمی تولید می کند که در برخی موارد مرگ آور است.

ویدیو بارگیری محصولات از جمله جوهر نمک

اسیدشویی با جوهر نمک

یکی دیگر از کاربردهای جوهرنمک در صنعت استفاده از خاصیت زنگ زدایی این محصول برای پاک سازی زنگ آهن از روی سطوح است. از اسید Hcl در تمیزکاری فلزات و از بین بردن ناخالصی موجود در فلزات استفاده می شود.

آیا تمیز کردن آجرها با جوهر نمک امکان پذیر است ؟

احتمالا دقت کرده اید که به مرور زمان در آجر تغییراتی مانند ایجاد لکه به چشم می خورد. در واقع آنجا محل جمع آوری انواع باکتری و کپک هاست که برای تمیز کردن لکه های موجود در آجرها می توانید ابتدا جوهر نمک را رقیق و سپس با اسفنج برروی آجر بکشید تا لکه ها از بین بروند.

آیا اسیدشویی استخرها با جوهر نمک امکان پذیر است ؟

از اسید هیدروکلریک برای تمیز کردن و پاک سازی دیواره ها و کف استخر از لکه ها و رسوبات ایجاد شده می توان استفاده کرد. بدین صورت که مقداری جوهر نمک را با آب مخلوط کرده و دیواره ها و کف استخر را با آن شستشو دهید و سپس با آب بشویید که البته ما محصول دیسکلر را جهت رسوب زدایی استخر به شما پیشنهاد می دهید که نسبت به اسید کلریدریک برتری دارد.

استفاده از جوهرنمک در تولید ترکیبات معدنی

از کاربردهای این محصول استفاده در تولید ترکیبات معدنی مانند استفاده از آن برای تصفیه آب و فاضلاب و تولید کاغذ است.

استفاده از اسید کلریدریک در تولید ترکیبات ارگانیک 

از کلریدریک در تولید ترکیباتی مانند دی کلرواتان و وینیل کلرید در پلاستیک های PVC و پلی یورتان استفاده می شود. همچنین از این محصول در تولید محصولا دارویی استفاده می گردد.

استفاده از جوهرنمک جهت تنظیم PH آب استخرها

جوهر نمک دارای خاصیت اسیدی است و در استخرها به منظور تنظیم ph آب استخر به آن اضافه می کنند و همچنین این امر باعث تمیزی استخر نیز می شود. البته برای این منظور از جوهرنمک رقیق استفاده می کنند.

خالص سازی نمک خوراکی توسط کلریدریک اسید

از جوهرنمک یا همان اسید کلریدریک در خالص سازی نمک خوراکی استفاده می کنند. توسط فرایند تصفیه سازی نمک حاصل شده حاوی تقریبا 99 درصد کلرید سدیم ی باشد که برای مصارف انسانی کاملا مناسب است.

جوهر نمک خوراکی چیست ؟

اصلا جوهرنمک درگرید خوراکی وجود ندارد و جوهر نمک اسیدی صنعتی است و فقط جوهر نمک در خالص سازی نمک خوراکی استفاده می شود.

قیمت جوهر نمک صنعتی 20 لیتری و تانکری

کیمیا تهران اسید تولید کننده جوهر نمک صنعتی در بسته بندی های گالن 20 لیتری، بشکه 220 لیتری و تانکر 1000 لیتری با قیمت فروش رقابتی می باشد.

فهرست