روش شناسایی جوهرنمک از وایتکس چیست؟

یکی از اشتباهات رایج این است که اغلب افراد شناسایی جوهرنمک از وایتکس را سخت میدانند.. این دو ماده شیمیایی که هر دو دارای خاصیت تمیزکنندگی بالا هستند، از نظر نوع ترکیبات موجود در آنها با هم متفاوت اند.

همانطور که میدانید وایتکس که در واقع همان سدیم هیپوکلریت است ، این ماده شیمیایی از سدیم و کلر تشکیل شده و به عنوان یک ماده قلیایی مورد استفاده قرار میگیرد.

شناسایی جوهرنمک به عنوان  اسیدی بی رنگ بو با قدرت خورندگی بسیار بالایی است و گزینه ای بسیار مناسب برای جرم گیری است، کار سختی نیست.

دلیل ایجاد لک های سیاه را بر روی سطوح فلزی و کاشی و سرامیک  این است که هیدروکلریک اسید دارای PH کمتر از 2 بوده و یک اسید بسیار قوی با خاصیت خورندگی بالاست. اما وایتکس چنین خاصیتی ندارد. توجه داشته باشید که ترکیب این دو ماده بسیار خطرناک می باشد.

روش شناسایی جوهرنمک

 جوهر نمک چیست؟

اسید هیدروکلریک یا HCL که با نام های دیگری از قبیل تیرک و همچنین نمک اسید و اسید کلریدریک نیز شناخته میشود، یکی از اسیدهای معدنی بسیار قوی با  PH  حدود 2 است.

جوهر نمک اسیدی قوی است و معمولا در خانه ها بعنوان پاک کننده سطح توالت، ضدعفونی و از بین بردن زنگ زدگی فلزات کاربرد دارد.

نام  : اسیدکلریدریک |  Hydrochloric Acid

نام تجاری : جوهر نمک

فرمول شیمیایی: HCL

درجه خلوص : %33-30

نام های دیگر :  هیدروژن کلراید , اسید کلروهیدریک , جوهر نمک ,کلریدریک اسید

از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی جوهرنمک چه میدانید؟

جوهر نمک یا فرمول شیمیایی HCL بی رنگ با بوی بسیار تند و زننده می باشد که قدرت خورندگی بسیار بالایی دارد و در تصفیه آب بسیار کاربردی است. جرم مولکولی این ماده اسیدی 36.46 گرم بر مول است و خلوص آن در بازه 30 تا 37 درصد اندازه گرفته شده است.

همچنین  اسید کلریدریک با خلوص بیش از 40 درصد بسیار فرار بوده و لازم است در محیط های دربسته با شرایط دمایی مناسب نگهداری گردد.

جوهر نمک در دمای -35 درجه سانتی گراد ذوب و در 108 درجه سانتی گراد به جوش میرسد وهرگز قابل اشتعال نیست و براحتی در آب حل می گردد.

همچنین شما میتوانید با اعتماد به کارشناسان کیمیا تهران اسید ، یراحتی سفارش هرگونه ماده شیمیایی خود را ثبت کنید.

 

 

فهرست