آشنایی با کاربردهای متنوع پرمنگنات پتاسیم 

پرمنگنات پتاسیم توانایی از بین بردن میکروب ها و باکتری ها عوامل بیماری زا را دارد به همین جهت درعلم پزشکی و دامپزشکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از محلول پرمنگنات پتاسیم با غلظت مشخص برای ضدعفونی کردن زخم ها و جلوگیری از عفونی شدن استفاده می کنند.

نکته قابل توجه این است که اگر غلظت محلول بیش از حد باشد سبب آسیب رساندن به بافت های اطراف زخم خواهد شد. پرمنگنات در آب محلول بوده و رنگ ارغوانی تولید می کند که از تبخیر آن بلورهای منشوری و درخشان به جای می ماند. به دلیل خواص اکسیدکنندگی بسیار این ماده و اینکه پرمنگنات پتاسیم در فرآیندها سم تولید نمی کند کاربردهای متعددی دارد.

برای خرید پرمنگنات پتاسیم با قیمت و خلوص شگفت انگیز  کلیک کنید.

پرمنگنات پتاسیم و آبزیان

بسیاری از بیماری ماهیان به صورت عفونت های خارجی بروز می کند و در صورت عدم درمان و کنترل مناسب منجر به مرگ آنها خواهد شد. بهره گیری از پتاسیم پرمنگنات به صورت کارآمد می تواند بسیاری از بیماری ها، انگل و عوامل قارچی را پیش از آنکه به صورت عفونت بروز کند کنترل نماید.

ریشه کن کردن کامل این عوامل تهدید کننده سلامت آبزیان نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک دارد. از آنجایی که تهیه آنتی بیوتیک هزینه های بسیاری دارد جایگزین کردن این ماده شیمیایی می تواند کارایی اقتصادی بیشتری داشته باشد. در صورتی که در مراحل آغازین شیوع بیماری از پرمنگنات استفاده شود به سرعت عوامل بیماری را حذف کرده و دیگر نیازی به صرف هزینه های گزاف برای خرید آنتی بیوتیک متحمل شد.

پرمنگنات پتاسیم عامل اکسیداسیون کننده ای که برای مدت طولانی در صنعت آبزی پروری مورد استفاده قرار گرفته می شود. در سیستم لوله کشی آب مصرفی با توجه به قدرت اکسیدکنندگی قوی جهت حذف ارگانیسم های آلی به کار برده می شود.

نکته قابل توجه در استفاده از این ماده اینکه نمی تواند ارگانیسم های مطلوب و غیر مطلوب را از یکدیگر تشخیص دهد. درچنین شرایطی باید روش استفاده به گونه ای باشد که بیشترین سود و کمترین خسارت را به دنبال داشته باشد. مطالب بسیاری در زمینه بهره گیری از پرمنگنات پتاسیم در سیستم های آب شیرین موجود می باشد اما کمبودهایی در زمینه تاثیر این ماده در سیستم های دریایی شناخته شده است. پرورش دهندگان این حوزه می توانند مقاومت ماهیان را با زیر نظر گرفتن واکنش آبزیان در هنگام استفاده از این ماده در دوره درمان ارزیابی کنند. 

ما به شما این مقاله و محصول را نیز معرفی می‌کنیم : 

پرمنگنات پتاسیم برای واژن

بسیاری از خانم ها بر این باورند که استفاده از محلول پرمنگنات پتاسیم برای درمان عفونت های زنانه بسیار کارایی دارد. محلول پرمنگنات رقیق (نصف قاشق چای خوری در 4 لیتر آب جوش) و در طول درمان خودتان را با این محلول شستشو دهید و با پارچه نخی خودتان را خشک کنید. نکته قابل توجه اینکه پس از دفع کامل عفونت هفته ای یکبار این کار را تکرار کنید.

 از محلول پرمنگنات پتاسیم با غلظت مشخص برای ضد عفونی کردن زخم ها و جلوگیری از عفونی شدن استفاده می کنند، نکته قابل توجه این است که اگر غلظت محلول بیش از حد باشد سبب آسیب رساندن به بافت های اطراف زخم خواهد شد. به دلیل خواص اکسید کنندگی بسیار این ماده و اینکه در فرایندها محصول فرعی سم تولید نمی کند کاربردهای متعددی دارد که با آنها آشنل خواهید شد.

پوست

با رقیق کردن می توان از آن به عنوان پانسمان مرطوب در شرایط ابتلا به اگزما و درماتوزهای شدید استفاده کرد. این کاربرد زمانی که عفونت ثانویه در شرایط مذکور وجود داشته باشد، بسیار موثر است.

سوختگی

در سوختگی درجه یک علی رغم قرمز شدن پوست، بر روی آن تاول ایجاد نمی شود اما در سوختگی درجه دو ضخامت پوست افزایش یافته و بر روی آن تاول تشکیل می گردد. پودر پرمنگنات در کنترل زخم های باز و تاول زده اثر فوق العاده ای دارد و لذا از آن می توان برای بهبود تاول نیز استفاده کرد.

طب سنتی

یکی از داروهای محبوب در طب سنتی بوده از گذشته های دور برای بهبود عفونت، سوختگی و نابودسازی میکروب ها مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین در گذشته استفاده از حمام محلول پرمنگنات برای رفع عفونت واژن و ناحیه تناسلی زنان بعد از زایمان با هدف جلوگیری از ورود میکروب ها به زخم باز رخم بسیار رایج بود.

دیگر کاربردهای پرمنگنات پتاسیم

تصفیه آب

 حذف کننده آهن، هیدروژن سولفید و فسفر از آب آشامیدنی.

شیمی آلی

 مهم ترین کاربرد پرمنگنات پتاسیم بهره گیری از آن به عنوان واکنش گر در ستنتز برخی مواد آلی به روش اکسایش می باشد.

ضد عفونی کننده

 خاصیت اکسید کنندگی این ماده را به عنوان یک ضد عفونی کننده معرفی می کنند. که از محلول رقیق شده آن برای درمان زخم و عفونت قارچی استفاده می شود.

صنعت سینما

پرمنگنات پتاسیم در رسانه های نمایشی جهت کهنه کردن لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت اکسیدکنندگی این ماده باعث می شود که پارچه، طناب، چوب و شیشه بیش از صد سال قدیمی تر از هر چه هستند به نظر برسند.

فهرست