چه فلزاتی با جوهر نمک واکنش میدهند؟

جوهر نمک اسیدی است که به وفور در بازیابی فلزات گرانبها به کار برده میشود.

جوهرنمک قابلیت حل کردن  هیچ کدام از فلزات گرانبها را در خود ندارد. اما نکته قابل توجه این است که جوهرنمک میتواند فلزات پایه نظیر آهن و قلع را در خود حل کند.

جوهرنمک، به راحتی فلزات کمتر فعال مانند روی و منیزیم را در خود حل می کند. آهن ، مس و فلزات وابسته به آن معمولا مقاومت بیشتری دارند و به راحتی یا به هیچ وجه در این ماده شیمیایی حل نمیشوند.

 

واکنش جوهر نمک با فلزات

 

بطورکلی واکنش فلز با اسید چگونه است؟

بطور معمول هنگامی که اسیدها با فلزات واکنش میدهند، گاز هیدروژن و نمک تشکیل میگردد. نکته قابل توجه این است که همه فلزات به یک صورت مشخص با اسیدها واکنش نمیدهند .

فلزات با اسید کلریدریک رقیق یا جوهرنمک وارد واکنش میشوند و نمک کلرید و هیدروژن را تشکیل میدهند.این واکنش با تشکیل حباب همراه است . واکنش ذکر شده واکنش گرما زا است .

حل شدن فلز در جوهرنمک تغییر شیمیایی است یا فیزیکی؟

انحلال فلزات یک خاصیت شیمیایی است که هنگام واکنش آب یا اسیدهای قوی با اجسام فلزی اتفاق می افتد. نیروهای شیمیایی اتمهای فلز را از جسم بیرون می کشند و باعث از بین رفتن آن می شوند و اتمها را آزادانه در محلول شناور می کنند. حلالیت به اسیدها و فلزات درگیر بستگی دارد. سرب و آهن به راحتی واکنش نشان می دهند ، در حالی که حل کردن پلاتین و طلا بسیار سخت تر است.

چرا فلزات در هیدروکلریک اسید حل می شوند؟

فلزات به دلیل توانایی در از دست دادن الکترون نسبت به سایر اتم ها ، دارای خاصیت شیمیایی به نام “واکنش پذیری” هستند. پس فلزات را با توجه به واکنش پذیری آنها رتبه بندی می کند . در این دسته بندی سدیم و لیتیوم در رتبه بندی بسیار بالا و طلا دارای رتبه پایین هستند.

فلزات نجیب چه فلزاتی هستند؟

دسته ای از عناصر به نام فلزات نجیب یا گرانبها به سختی حل می شوند. به ویژه پلاتین ، ایریدیم ، طلا و اوزیم در برابر حمله جوهرنمک و نیتریک قوی مقاومت می کنند.

با این حال ، با ترکیب دقیق آنها ، یک حلال قدرتمند به نام تیزاب سلطانی  بدست می آورید که باعث حل شدن طلا می شود. پلاتین و چند فلز دیگر به ویژه در برابر اسیدها مقاوم هستند .

 

آزمایش حل شدن فلز در جوهرنمک به چه صورت است؟

وقت آن است که مقداری فلز را در اسیدکلریدریک حل کنیم!

  • اطمینان حاصل کنید که در یک منطقه با تهویه مناسب ، ترجیحاً در فضای باز قرار دارید ، زیرا این آزمایش مقدار کمی گاز را آزاد می کند که می تواند سمی باشد و بوی واقعی بدی دارد.
  • عینک ایمنی و دستکش به همراه داشته باشید.

مقداری جوهرنمک مایع را در کاسه خود بریزید.قبل از آن مراحل شناسایی جوهرنمک را طی کنید.

  • با استفاده از انبر خود یک مربع (2 × 2 ) فویل آلمینیومی را درون کاسه قرار دهید.
  • بسته به اینکه جوهرنمک شما چقدر قوی است، شروع به دیدن واکنش تا 1 دقیقه خواهید کرد.
  • فویل آلومینیومی شما ظرف 10 دقیقه کاملاً حل خواهد شد و هرچه جوهرنمک قوی تر باشد ، فویل سریعتر حل می شود.

شما میتوانید جوهر نمک مصرفی خود را از بزرگترین مرجع فروش مواد شیمیایی یعنی کیمیا تهران اسید تهیه کنید.

فهرست